Заби и сѐ во врска со забите

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Точно да сме во некоја друга земја па да види како се цени Ендодонцијата. И колку е напредната. Јас на пример од местото кај што живеам стоматолозите работата ендодонција без одредување работна должина на канали и така натаму... Па после ќе вршат ревизија на полнењето па неуспешна работа. Ама тоа е кога за 500 денари работат ендодонција. Гранка од стоматологијта која е доста тешка а кај нас освен на клиника у Скопје катедра болести на заби и ендодонт и у Битола мислам дека има специјалист на друго место нема или не сум слушнал дека има.
Ako ocekuvas od spec.Endodont da ti odreduva kanali dolzina so apek lokator na klinika i da ti gi obrabotuvs so endomotor masinski pa i vo Bitola ke se iznacekas.
Toa samo na privatno druze,a toa cini.
Samo opremata e min 1000 do 3000 e pa i poveke.
Iglite se od 50 e pa nagore,kade drugiot trosok.
Da ,znam koi se cenite vo stranstvo zatoa ti kaxuvam ovie ceni se premium za nas standard.
Momentalno vo
Rim e 500 e zab endodoncija
Viena e od 750 e pa nagore taka da znam.
Realno cena na endodoncija e ednakva na protetskata izrabotka ako se izvadi zabot da se nadoknadi.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Ako ocekuvas od spec.Endodont da ti odreduva kanali dolzina so apek lokator na klinika i da ti gi obrabotuvs so endomotor masinski pa i vo Bitola ke se iznacekas.
Toa samo na privatno druze,a toa cini.
Samo opremata e min 1000 do 3000 e pa i poveke.
Iglite se od 50 e pa nagore,kade drugiot trosok.
Da ,znam koi se cenite vo stranstvo zatoa ti kaxuvam ovie ceni se premium za nas standard.
Momentalno vo
Rim e 500 e zab endodoncija
Viena e od 750 e pa nagore taka da znam.
Realno cena na endodoncija e ednakva na protetskata izrabotka ako se izvadi zabot da se nadoknadi.
А може да ми кажеш дали се користи во нашата земја ендодонтскиот микроскоп? Оти имав слушнато дека еден сме имале во Скопје на клиника. Не знам сеа може грешка сум.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Munze
Se koristi na nekolku mesta vo mkd.Na klinika ne po privatni ordinacii.No toa e uste poskapo.
Ima vo Endomak vo Gevgelija mislam i min dve ord vo Skopje.
Skapi igracki od 15000 e pa do 40000 e
Generalno e za pokomplicirani raboti.
Najcesto dovolno e apeks lokator endomotor lupi i plus nekoi ndrugi propratni raboti.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
И што бидна сега каде е најевтино во Македонија (или најдобро) за избелување заби во ординација? Мене во Куманово ми бараа 250 евра...
сода и лимон. Пиши на јутуб , хоум мејд паста за белеење заби.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Дада супер, мало обелување ама затоа енамелот позззззззз.
А со белеење на забар на надворешниот слој од забот од хемикалиите ќе му кажеш позззззз.
Бојата на забот е одредена од внатрешниот слој.Со белеење го острануваш надворешниот слој и тој слој под него привремено ќе изгледа бел и сè така со секое белење се уништуваат надворешните слоеви и забот станува послаб и кршлив.У двата случаи сè уништува забот и ти е привремено.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
А со белеење на забар на надворешниот слој од забот од хемикалиите ќе му кажеш позззззз.
Бојата на забот е одредена од внатрешниот слој.Со белеење го острануваш надворешниот слој и тој слој под него привремено ќе изгледа бел и сè така со секое белење се уништуваат надворешните слоеви и забот станува послаб и кршлив.У двата случаи сè уништува забот и ти е привремено.
Aj vaka prosvetli me koi se tie dva sloja na zabot,so koi sredstva se beli , i literatura deka zabot se unistuva i e pokrsliv.
P.s nemoj samo info da imas od isti sajtovi kade sto se tvrdi deka zemjata e ramna i 5g e vinoven za kovid 19
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Aj vaka prosvetli me koi se tie dva sloja na zabot,so koi sredstva se beli , i literatura deka zabot se unistuva i e pokrsliv.
P.s nemoj samo info da imas od isti sajtovi kade sto se tvrdi deka zemjata e ramna i 5g e vinoven za kovid 19
прашај си забар и он ќе те просветли убаво и 21 век сме имаме нет и доста инфо можеш да најдеш
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
прашај си забар и он ќе те просветли убаво и 21 век сме имаме нет и доста инфо можеш да најдеш
Zabar sum i ne treba da se prosvetlam ,tuku gledam zeleni treses pa uste si samouveren vo kazanoto.
Davaj mislenja za toa sto si strucen a za toa sto ne si podgoltni si i prekuti.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
943
Здраво

Сакам да прашам
Моите заби се здрави на засега пломбирани но немам кариес.

Меѓутоа имам премостено два заба имам мост и се ствара непријатен мирис имам простор и влегува храна...
Докторот ми рече оти треба да имам простор .

Прашањето е дали е добро наместен мостот или да менувам забар?

Благодарам

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво

Сакам да прашам
Моите заби се здрави на засега пломбирани но немам кариес.

Меѓутоа имам премостено два заба имам мост и се ствара непријатен мирис имам простор и влегува храна...
Докторот ми рече оти треба да имам простор .

Прашањето е дали е добро наместен мостот или да менувам забар?

Благодарам

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Интердентална четка.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Здраво

Сакам да прашам
Моите заби се здрави на засега пломбирани но немам кариес.

Меѓутоа имам премостено два заба имам мост и се ствара непријатен мирис имам простор и влегува храна...
Докторот ми рече оти треба да имам простор .

Прашањето е дали е добро наместен мостот или да менувам забар?

Благодарам

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Sega zavisi kolkav e toj prostor.
Generalno toa e mana na mostovite ,se pravat nalepi od hrana i tesko se cisti.
Koristi waterpick ,interdent.cetka ,zaben konec protetski ,i nekoja voda za gargara .
Zatoa ima opcija implanti ,no poskapa se razbira.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Zabar sum i ne treba da se prosvetlam ,tuku gledam zeleni treses pa uste si samouveren vo kazanoto.
Davaj mislenja za toa sto si strucen a za toa sto ne si podgoltni si i prekuti.
a ti pa od kaj znaes ja po sto sum strucen ? Ne si nosam sam zakluchoci , prvo skokni pa kazi op , a i vrati se da studirash poso diplomata ocigledno ti ja poklonile
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
a ti pa od kaj znaes ja po sto sum strucen ? Ne si nosam sam zakluchoci , prvo skokni pa kazi op , a i vrati se da studirash poso diplomata ocigledno ti ja poklonile
Ne znam za sto si strucen nitu sakam da doznaam,no so tvoite "mislenja"od oblasta na stomatologijata se gleda kolku ti e znaenjeto.
Kako prvo limonot t.e limonskata kiselina voopsto ne e preporacliva za beleenje.
No stom si tolku siguren vo toa sto go predlozuvas bujrum dojdi ke ti napravam ko za tebe gratis beleenje so kiselina i soda bikarbona ,dupla seansa.
I ne se krij pozadi toa ,kupena diploma.
Ako nemas drugi argumenti slobodno ignoriraj me.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ako ocekuvas od spec.Endodont da ti odreduva kanali dolzina so apek lokator na klinika i da ti gi obrabotuvs so endomotor masinski pa i vo Bitola ke se iznacekas.
Toa samo na privatno druze,a toa cini.
Samo opremata e min 1000 do 3000 e pa i poveke.
Iglite se od 50 e pa nagore,kade drugiot trosok.
Da ,znam koi se cenite vo stranstvo zatoa ti kaxuvam ovie ceni se premium za nas standard.
Momentalno vo
Rim e 500 e zab endodoncija
Viena e od 750 e pa nagore taka da znam.
Realno cena na endodoncija e ednakva na protetskata izrabotka ako se izvadi zabot da se nadoknadi.
Бидејќи гледам си стручен на темава.
Последно кога правев снимка на забите, стоматолог ми кажа дека на еден умртвен заб имало голема кривина на едниот корен и не е наполнет до крај. Спомна дека тешко воопшто и да се наполни ако повторно го отвориме. Кој би бил следен чекор доколку повторно се воспали, клешта или има чаре за лекување? (мислам дека ми го умртвија пред 2-3 години кај друг стоматолог)
Здраво

Сакам да прашам
Моите заби се здрави на засега пломбирани но немам кариес.

Меѓутоа имам премостено два заба имам мост и се ствара непријатен мирис имам простор и влегува храна...
Докторот ми рече оти треба да имам простор .

Прашањето е дали е добро наместен мостот или да менувам забар?

Благодарам

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Кај мене вакви се направија после чистење на забен камен на 3 места, маки мачам искрено и чарето го најдов на секои 3-6 месеци да одам да ми чистат камен и да киретажа, плус користам после секој оброк интрадентални четки.
Листеринот исто ми помага за смирување на местото после миење на заби, особено сум приметил ако јадам поцврста храна (знае доста да се иритира) и сега ќе видиме чекам да стигнат ориганово масло + масло од каранфилче за да пробам да „жабуркам“ 2-3 пати на ден со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom