Заби и сѐ во врска со забите

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Ќе се обидам да бидам пократка, ако е можно. На кратко, се мислам дали да ја променам долгогодишната заболекарка и совет за изваден умник од пред две недели.
Уште минатата година ме советуваше да ја извадам 8цата, затоа што немала доволно простор на вилицата да излезе цела. Цело време ме убедуваше дека е до тоа, за на крај на рентген да излезе дека сум имала гнојни ќеси на двата корена на 6ката (веќе пломбирана и здрава одозгора) и добро, ја оправи 6ката, престанаа болките. Годинава пак почна да ме боли на таа страна и си реков време е да ја извадам 8цата, затоа што речиси цела долна вилица ми е пломбирана и нема од кое друго место да доаѓа болката. Не ме прегледа, само побарав упат. Ја извадив кај хирург, без конци. Нит оток имав, нит ништо, само болки, што е нормално... Не ми препиша ни апчиња, ми рече само нешто за болки ако имаш потреба напиј се. Арно ама, поминаа веќе 2 недели, мене сѐ уште ме убива болкава. Заболекарката ми рече дека била сува коската, длабока рана, дур да заздрави ќе ме боли. Ми ставаше дренови, после тоа јод внатре. Приметив дека кај 5ката има мноогу мал дел со кариес до пломбата, помислив дека можеби и тоа ми предизвикува болка. Ѝ кажав, не веруваше баш, ама ја отвори, ми стави лек... Ја прашав дали ми е расипан, ми рече не знам. Првиот пат кога ми стави анестезија кај 5ката, не ми помина болката, си реков океј, значи до умникот е, трауматизирано е местото и затоа ме боли. Ама вториот пат кога ми стави анестезија на истото место, ми помина веднаш болката. Сето тоа ме буни. Сега ја затвори 5ката со лек и откако го стави лекот уште повеќе ме боли. Сѐ си мислам да не има некое друго жариште... Ме болеше 5ката кога ми ја бушеше, крвареше ептен, на крај ми го извади живецот, ама ете, од негде пак ме боли. Уште минимум 10 пати во рок од овие 2 недели отидов кај неа, затоа што не се издражуваше. Некогаш и двапати на ден, сигурно и досадна станав. За тие две недели, пиев вентор и диазепам од 2мг на секои 6 саати. После тоа заболекс ставав на цела страна дури, затоа што не знам од каде доаѓа болката и не ми ја смируваше баш. После тоа почнав со ефридол прашакот, и сега ми препиша антибиотик, пробиотик и витамин ц. Буквално на секое миење заби мене ми тече крв од негде. Имав гингивитис, ама ова е сосема различно крварење. Немам баш многу доверба, сѐ си мислам да не не е добро направен и уште некој друг заб што толку ме боли. Немам толкава рана на местото на умникот за толкави болки да трпам. Тоа место ме боли само ептен ако ја раширам устата, овака цела страна... Башка тоа што речиси сите заби ми се пломбирани по 2-3 пати наново. Една недела пред да го извадам умникот ме болеше, значи тоа се 3 недели со забоболка, ќе побудалам начисто. Тип на човек сум што ако го заболи заб, одма оди на заболекар. Секој совет за дали јас хистеризирам дека сепак изваден е умник и нормално е да ме боли толку време или пак треба да ја сменам заболекарката затоа што секој заб ми е минимум по двапати пломбиран и можеби има друго жариште, е добредојден.
,,,samo na klinika,,,pobaraj ja D- r docent Buba,,,
na oralna hirurgija,,,
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Kaj moze da prijavam doktor za nesovesno rabotenje
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Cisto onaka ima nekoj sto izlegol na kraj so stomatolog sto go zeznal ili dzabe e se
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Меѓу два заба ми влегува храна, и непцето некогаш ми потекува па многу боли у курац ова непце, исто ко заб ме боли, да не претерам. Зборував со стоматологот, ми рече дека ако не можам да издржам болка, ќе треба да ги вади пломбите на двата заба и што знам јас таму да го пополни местото меѓу нив, а забите си се океј немам мака и глупо ми е да одам на лекар од здрави заби да вадам ставам пломби.
Чаре некое за непцава, да не потекува/боли? Или ќе мора да ми ги чепка забите?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Меѓу два заба ми влегува храна, и непцето некогаш ми потекува па многу боли у курац ова непце, исто ко заб ме боли, да не претерам. Зборував со стоматологот, ми рече дека ако не можам да издржам болка, ќе треба да ги вади пломбите на двата заба и што знам јас таму да го пополни местото меѓу нив, а забите си се океј немам мака и глупо ми е да одам на лекар од здрави заби да вадам ставам пломби.
Чаре некое за непцава, да не потекува/боли? Или ќе мора да ми ги чепка забите?
ќе земеш од аптека конец и после јадење ќе го исчистиш
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Меѓу два заба ми влегува храна, и непцето некогаш ми потекува па многу боли у курац ова непце, исто ко заб ме боли, да не претерам. Зборував со стоматологот, ми рече дека ако не можам да издржам болка, ќе треба да ги вади пломбите на двата заба и што знам јас таму да го пополни местото меѓу нив, а забите си се океј немам мака и глупо ми е да одам на лекар од здрави заби да вадам ставам пломби.
Чаре некое за непцава, да не потекува/боли? Или ќе мора да ми ги чепка забите?
Мене од стари пломби ми отвараа џебови меѓу заби, многу ме болеше, мислев дека се забите, откако ги сменив пломбите, гаргарев со жалфија и гел за непце, па ок сум сега[DOUBLEPOST=1555368606][/DOUBLEPOST]Едно малку понеобично прашање ;) Кој витамин ги штити забите од расипување? Редовно миење секако ама ме интересира и што го предизвикува внатрешниот гној или кариес :)
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Здраво на сите!

Имам еден заб кој на рентген испаднало дека треба да се вади (имало процес,црно кругче шо е долу на забот :( ) и стоматологот ми стави лек во декември и ми рече да одам во јануари да види дали може да се спаси, а имам и еден што е цел испокршен ме боли само ако јадам со него тврдо. Последно време страшно ги пазам забите највлијателно од исхрана + пасти + листерин,но генетика + минато го направија своето. Имам 18 и имам извадено 3 заба веќе ако ги извадам и овие ќе треба да ставам мост за кој ми вели дека сум млад..

Прашањето ми е дали има преголем ризик ако не ги извадам забите кои се условно расипани ама нема болка барем засега?

И оваа страна ме засега затоа што познавам случаеви каде пациенти имат починето од компликации со заб :( .
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Некој да сподели искуство со ставање имплант дали боли за време на операција или подоцна ,тоа ме интересира најмногу ?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Некој да сподели искуство со ставање имплант дали боли за време на операција или подоцна ,тоа ме интересира најмногу ?
За време на операција не, пошто ќе имаш анестезија, а после тоа зависи, има пациенто коишто осеќаат блага нелагодност, има некои што не осеќаат ништо.
Ама ништо што не се трпи :D
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
.


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Млад, феминистичен мекуш сум.
Ова сега дополнително ќе ми помогне околу жените :D
У пм, сега ми станаа јасни некои работи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom