Заби и сѐ во врска со забите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од isabelle, 23 септември 2005.

 1. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  514
  Допаѓања:
  661
  Pa ako sakas da ne paga plombata ke treba da odvois min pola saat za na zabar koj ke treba da koristi kvaliteten bond(lepak)kvalitetni plombi i svetlo kako i da znaes ako plombata e ogromna treba da izbegnuvas grizenje so toj zab.
   
 2. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.144
  Допаѓања:
  41.255
  колку е цената да се земе една обична стоматолошка сонда по аптекиве?
   
 3. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.190
  Допаѓања:
  6.987
  Ми правеа киретажа на џеб (барем така мислам дека се викало) во Понеделникот, вобичаено требало да одам на секои 2 месеци за ова, е сега првите ден-два немав болки, али од средата до денес мислам дека ќе полудам, во истиот ден ми поправија и заб на горната вилица (џебот е баш вертикално под него на долна вилица). Дали и поправката и ова со непцето се погодија во исто време, али левата страна ме кини од болка и тоа болка која ми пулсира постојано се до слепочницата, има ли некое чаре да мачкам или да пијам оти се отрув од ибупрофен?
   
 4. Kjkszpj

  Kjkszpj

  Член од:
  13 јануари 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo decki sakam da si staam fiksna proteza pa sakam da ve prasam da mi posocite kade da odam (kade e najdobro) i cenite odprilika koi se
   
 5. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  514
  Допаѓања:
  661
  Ceni od 500 do 1000 e za metalni zavisi od doktor do doktor plus kontroli 10 e mesecno
   
 6. stayy wolf

  stayy wolf Гостин

  Сестра ми носеше фиксна на т
  Сестра ми носеше на двете вилици и платив ме 500 евра . Сркој месец си одеше на контрола и баш беше задоволна од докторката . За контрола не се плаќа . Можеш месечно да си плаќаш на рати . Арсо-Дент , мсл дека има 3ординации во Скопје .
   
 7. streetbond2005

  streetbond2005

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  1.287
  Допаѓања:
  489
  Zdravo Nekoj sovet za kvalitetni porcelanski zabi. Mi spomnuvaat gostivar imalo dosta dobri i eftino pa mi treba vase mislenje i za vo Skopje
   
 8. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  514
  Допаѓања:
  661
  ima ima na kilo gi prodavaat :tapp:
  Ako sakas da znaes sto e kvalitetno prasaj sto e skapo.Imas zabi bezmetalni za 80 e po zab imas i 200 po zab.Samo otvaraj oci tri pati meri ednas seci.
   
 9. apmkd

  apmkd

  Член од:
  29 август 2017
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  63
  Дали имате умници? Мене гледам ми испаднал еден горе уште не е дораснат, мал е. Осеќам ко до увото да ми е. И кога го гледам е настрана и понагоре од другите заби. Коо на вампирите шо им се забите епа така мене вој само минијатурен.

  Дали имал некој вакво искуство? Треба ли да се вади или не? Или да почекам скроз да порасне па да го вадам?

  А вака немам некои проблеми со него. Ни ме чеша, ни ме боли, ни па го сеќаам дека е тука, ни па ми врши некоја работа.
   
 10. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.112
  Допаѓања:
  26.216
  Moze da ti gi iskrivi drugite, da gi izbuta, ne e samo bolka i smetanje tamu. Idi na zabar. Napraj slika.

  Ja gi imam site 4 mnogu godini ama imam mesto i gi ubivam od cetkanje za da ne se rasipat.
   
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.376
  Допаѓања:
  3.591
  [​IMG]
   
 12. Edna momicka

  Edna momicka

  Член од:
  7 април 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Здраво
  Ми се скрши пола заб(7 доле)кој е мртов и се гледа лекот што е го ставала под пломбата, а пломбата си стое.Сега кога натиснам боцка внатре во непцето.Па сакам да ве прашам ако некој знае дали ќе може тоа да се среде со пломба или ќе мора коронка или ќе се вадебидејќи тој заб ми се крши 2 пат прво одозгоре сега од страна.Благодарам
   
 13. shumecha.tableta

  shumecha.tableta Модератор

  Член од:
  26 декември 2013
  Мислења:
  2.632
  Допаѓања:
  13.664
  Ќе се обидам да бидам пократка, ако е можно. На кратко, се мислам дали да ја променам долгогодишната заболекарка и совет за изваден умник од пред две недели.
  Уште минатата година ме советуваше да ја извадам 8цата, затоа што немала доволно простор на вилицата да излезе цела. Цело време ме убедуваше дека е до тоа, за на крај на рентген да излезе дека сум имала гнојни ќеси на двата корена на 6ката (веќе пломбирана и здрава одозгора) и добро, ја оправи 6ката, престанаа болките. Годинава пак почна да ме боли на таа страна и си реков време е да ја извадам 8цата, затоа што речиси цела долна вилица ми е пломбирана и нема од кое друго место да доаѓа болката. Не ме прегледа, само побарав упат. Ја извадив кај хирург, без конци. Нит оток имав, нит ништо, само болки, што е нормално... Не ми препиша ни апчиња, ми рече само нешто за болки ако имаш потреба напиј се. Арно ама, поминаа веќе 2 недели, мене сѐ уште ме убива болкава. Заболекарката ми рече дека била сува коската, длабока рана, дур да заздрави ќе ме боли. Ми ставаше дренови, после тоа јод внатре. Приметив дека кај 5ката има мноогу мал дел со кариес до пломбата, помислив дека можеби и тоа ми предизвикува болка. Ѝ кажав, не веруваше баш, ама ја отвори, ми стави лек... Ја прашав дали ми е расипан, ми рече не знам. Првиот пат кога ми стави анестезија кај 5ката, не ми помина болката, си реков океј, значи до умникот е, трауматизирано е местото и затоа ме боли. Ама вториот пат кога ми стави анестезија на истото место, ми помина веднаш болката. Сето тоа ме буни. Сега ја затвори 5ката со лек и откако го стави лекот уште повеќе ме боли. Сѐ си мислам да не има некое друго жариште... Ме болеше 5ката кога ми ја бушеше, крвареше ептен, на крај ми го извади живецот, ама ете, од негде пак ме боли. Уште минимум 10 пати во рок од овие 2 недели отидов кај неа, затоа што не се издражуваше. Некогаш и двапати на ден, сигурно и досадна станав. За тие две недели, пиев вентор и диазепам од 2мг на секои 6 саати. После тоа заболекс ставав на цела страна дури, затоа што не знам од каде доаѓа болката и не ми ја смируваше баш. После тоа почнав со ефридол прашакот, и сега ми препиша антибиотик, пробиотик и витамин ц. Буквално на секое миење заби мене ми тече крв од негде. Имав гингивитис, ама ова е сосема различно крварење. Немам баш многу доверба, сѐ си мислам да не не е добро направен и уште некој друг заб што толку ме боли. Немам толкава рана на местото на умникот за толкави болки да трпам. Тоа место ме боли само ептен ако ја раширам устата, овака цела страна... Башка тоа што речиси сите заби ми се пломбирани по 2-3 пати наново. Една недела пред да го извадам умникот ме болеше, значи тоа се 3 недели со забоболка, ќе побудалам начисто. Тип на човек сум што ако го заболи заб, одма оди на заболекар. Секој совет за дали јас хистеризирам дека сепак изваден е умник и нормално е да ме боли толку време или пак треба да ја сменам заболекарката затоа што секој заб ми е минимум по двапати пломбиран и можеби има друго жариште, е добредојден.
   
  Последно уредено: 14 март 2019 во 23:42
 14. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  514
  Допаѓања:
  661
  Napravi kontrolna panorama zemi vtoro i treto mislenje od drugi zabari pa potoa donesi odluki sto kako.
   
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.144
  Допаѓања:
  41.255
  Оваа твојава заболекарка троа и дрска била кон тебе :unsure:? Менувај го лекарот, чим по 100 пати ти менувала пломби, значи до нејзе е, не е до тебе.
   
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: