Заби и сѐ во врска со забите

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Направи рентген и однеси ја кај забар. Има сега две спротивни и издржани гледишта кај вакви случаи - едното гледиште е дека не е етички на некого да му извадиш здрав заб ама па другото гледиште е дека нема потреба да се мачиш со болки често, така што ако забарот ти каже дека нема проблеми на рентгенот избери сам како сакаш да тера ситуацијата :D
Не е етички, ама како помал ми имаат извадено два здрави и сега тоа е последна опција.




Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е етички, ама како помал ми имаат извадено два здрави и сега тоа е последна опција.




Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
епа толку се придржуваат кон етиката нашите доктори :) чест на исклучоци секако
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Направи рентген и однеси ја кај забар. Има сега две спротивни и издржани гледишта кај вакви случаи - едното гледиште е дека не е етички на некого да му извадиш здрав заб ама па другото гледиште е дека нема потреба да се мачиш со болки често, така што ако забарот ти каже дека нема проблеми на рентгенот избери сам како сакаш да тера ситуацијата :D
Пациентот сигурно има 30+ години, така да растот на коренот е завршен одамна и нема шанси да излезе целиот заб допрва. Екстракција на умници кај комплетно или речиси комплетно забало е најмал проблем (нормално доколку има проблем пациентот)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Не е етички, ама како помал ми имаат извадено два здрави и сега тоа е последна опција.




Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Најверојатно е полуимпактиран, ако ти прави проблеми вади го.

Мислам не сам, оди кај специјалист :icon_mrgr:
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eticki cuvaj si go zabot do kaj 60 god ke nikne pa koga ke te boli pij eticki antibiotici, truj se, pa odi kaj neeticki zabar da go vadi i normalno neeticki da ti naplati :tapp:
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
A sto mislis ti za poluimpaktiran zab?Estetski ne vrsi rabota,za gvakanje ne e,za sto?Ako ima nekoj strav od zabari e edno ama etika so umnik se ko voda i maslo da mesas
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може мене ми врши работа и сакам да го имам, проблем е честа болка кој не е којзнае што ама трае по 2 дена и вадење веќе е крајно, затоа што пред него имам изваден здрав заб и уште тој фали да го снема на овие години.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Stom ti vrsi rabota konsultiraj oralen hirurg za drugi opcii kako cirkumcizija ili operculotomija t.e da se odstrani mesoto odokolu treto nema
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Ми треба препорака за одличен доктор (на клиника или приватно).
Конкретно за вадење на умници ми е потребно.

Има некој добра препорака? :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што се тоа џебни ќеси?
Правев снимка и забарот ми рече дека освен некои пломбички, треба и тоа да се лечело.

Дали е нешто страшно и како се лечат тие џебни ќеси?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Денес приметив дека двете наеднаш излегле. Дали треба да се побрза со вадење на млечните иако не му се размрдани или да почекаме сами да паднат? Дали со тие спрејови и гелови што ги ставаат за вадење на млечните заби е безболно затоа што не знам како ќе го прифати вадењето?

45956504_10217143723054255_1628357019721269248_n.jpg
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Vadenje odma za da mozat trajnite da dojdat na pravilno mesto.Sprejot ne e celosna anestezija samo za pred bockanje ima uloga.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Ќе ве молам некој да ми каже добра стоматолошка ординација во Битола која е добро позната во својата работа со порцелански заби па и импланти,едноставно кажано да прави чуда!?
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Што се тоа џебни ќеси?
Правев снимка и забарот ми рече дека освен некои пломбички, треба и тоа да се лечело.

Дали е нешто страшно и како се лечат тие џебни ќеси?
Џебни кеси или гнојни кеси те едно те исто. Во форма на гроздови закачени на една гранка која е поврзана со коренот на забот. Се лечи со антибиотик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom