Заби и сѐ во врска со забите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од isabelle, 23 септември 2005.

 1. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  680
  Abe kakov antibiotik za mesoto?Se znae ako boli moze od pritisok vrz meso,od dehidratacija na zab pred cementiranje,od termalna reakcija od cementot ,od mnogu raboti,ako e mnogu osetlivo i endodoncija t.e vadenje zivec sto cesto i se slucuva
   
 2. Neznaeshkojsum

  Neznaeshkojsum

  Член од:
  2 октомври 2018
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  22
  Имав црн заб.Ми го исчистија црното и требаше да ми ги чистат каналите.Бев на 2 заболекари али ме заебаваат со лекчиња веќе 8месеци.Отидов денеска кај друг, почна да ми го трга лекчето али без анестезија а му кажав дека се плашам.Ми рече ,,отиди си кај друг ако се плашиш нема што да правиме ние тука,,.Незнам што да правам.Иначе имам 15години.И треба да се чистат каналите ама страв ми е без анестезија а предходнава заболекарка почна да ги чисти без анестезија али си отидов.
   
 3. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.052
  Допаѓања:
  14.899
  https://www.facebook.com/PZU.Ortodont/
   
 4. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.855
  Допаѓања:
  905
  Па кажи им дека сакаш со анестезија...
   
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.561
  Допаѓања:
  3.859
  ... и да сакаат со анестезија ти не треба да прифатиш, оти лекот што веќе го умртвил живецот си го стори своето (до две недели по два пати да се смени лекот на пример) е сега ако малку боли неколку секунди за време на чистење / одстранување на живецот тоа може да се издржи, сите тоа го поминавме болно е првиот продор со игла ама трае неколку секунди, второ и трето веќе попушта и помалку боли!

  [​IMG]

  ...зарем не можеш тоа да го издржиш? зарем има некој што не се плаши? зарем има некој што со задоволство иде на заболекар? НЕМА! гледај малку акциони филмови дома доби малку сила онака занесувај се дека си борец дека све ќе издржиш зарем еден заб тебе ќе те зеза дека си ти посилен од таа болка и ќе издржиш ...еј две три секунди колку да се пробие ,,иглата,, и го отргне забниот живец кој се наоѓа во забниот канал, а бе Рамбо 2 си :boksix:
  ...а многу важно и како работа стоматологот !
   
 6. GG-BG

  GG-BG

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  100
  Само жена којашто е родила дете може да ги разбере маките на машко со 37 степени температура.
   
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.793
  Допаѓања:
  8.903
  ако е мртов забот нема потреба анестезија, нема да те боли
   
 8. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.576
  Допаѓања:
  158.346
  Каква врска има ова со темата побогу?
   
  На Scirea и Cannon им се допаѓа ова.
 9. Edna momicka

  Edna momicka

  Член од:
  7 април 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Здраво
  Пред некое време почна да ме боли цела горна страна.И видов таму каде што треба да никнува умникот непцето е воспалено.Ме боли кога зборувам и кога јадам и навечер пред да се легнам претерано боли.Потоа отечов и отидов кај стоматолог ми даде макропен и бе комплекс да пијам ништо не виде и рече да отидам после 5 дена да види.Сега чуствувам како да ми се стегат сите горни заби и многу боли ама тоа се случува за неколку саати потоа прекине и пак почне.Па сакав да ве прашам дали бема доволно простор за умникот па ме боли или е нормално кога расте и дали ова се знаци дека ќе ми прават операција.Ако некој знае да ми каже некој од искуство или некој совет што сте направиле да ви помине.Благодарам и се надевам ќе има некој да ми одговори
   
 10. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.338
  Допаѓања:
  31.773
  Колку време може да расте умник?
  Имам еден кој не знам точно, ама отприлика ми расте 15 години и е до пола и на две недели се случува да ме боли цела таа страна и тоа болката трае по два дена и глава и се комплет. Рогови да беа досега ќе пораснеа.


  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 11. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.645
  Допаѓања:
  5.307
  Може и никогаш да не изникне цел.
  Зависи од поставеноста на умникот во коска.
  Направи ртг ќе видиш каква е ситуација

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 12. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.338
  Допаѓања:
  31.773
  Како на сликата е и со години така стои до пола излезен.
  [​IMG]

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 13. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.645
  Допаѓања:
  5.307
  Мислев на ренген да направиш не слика од нет
  Ама како и да е штом е ваква ситуација долго време нема да изникне воопшто. Ако имаш проблеми најдобро извади го

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 14. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.338
  Допаѓања:
  31.773
  Абе знам хаха ја најдов оваа слика за чисто да покажам до каде е. Иначе има простор за растење, а расте бавно.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.576
  Допаѓања:
  158.346
  Направи рентген и однеси ја кај забар. Има сега две спротивни и издржани гледишта кај вакви случаи - едното гледиште е дека не е етички на некого да му извадиш здрав заб ама па другото гледиште е дека нема потреба да се мачиш со болки често, така што ако забарот ти каже дека нема проблеми на рентгенот избери сам како сакаш да тера ситуацијата :D
   

Сподели преку: