Заби и сѐ во врска со забите

T

Terroir

Гостин
Имав ставено пломба на катник од кој имаше многу мал дел останато, сега 2/3 години по правењето и тој мал дел се скрши/падна а чудно пломбата сеуште стои
Кое е најдобро решение, како да се среди забов во ваква ситуација ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.730
Пломба не може.
Да се умртви може ама не ти препорачувам ако немаш болко акутни јаки.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
А што да правам јас со неизлезенава осумка? Другите 3 ми ги вадеа здрави бидејќи немаше место за нив. Но ова е посебен случај....а не сум баш во цветот на младоста(45+)

 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Пломба не може.
Да се умртви може ама не ти препорачувам ако немаш болко акутни јаки.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Значи однадвор не може никако да се покрие?
А зш да не се умртви?
Решение?
Немам (сега засега) јаки болки ама па и не можам да оставам вака, психички замара зш осеќам како трне чеша долго време стално после секое миење.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
А што да правам јас со неизлезенава осумка? Другите 3 ми ги вадеа здрави бидејќи немаше место за нив. Но ова е посебен случај....а не сум баш во цветот на младоста(45+)

Batali 8 ne pritiska na 7 ne ti pravi problemi ne ja pipaj ama 6 ti e skoro za vadenje uste malce lekuvaj ja dodeka mozes
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Значи однадвор не може никако да се покрие?
А зш да не се умртви?
Решение?
Немам (сега засега) јаки болки ама па и не можам да оставам вака, психички замара зш осеќам како трне чеша долго време стално после секое миење.
Тоа што те чеша е типичен симптом за парадонтален џеб. Тоа чуство не е од забот. Кажи му на докторот да ти го исчисти убаво џебот и нека ти даде соодветна терапија за него. Забот не е проблемот

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
А што да правам јас со неизлезенава осумка? Другите 3 ми ги вадеа здрави бидејќи немаше место за нив. Но ова е посебен случај....а не сум баш во цветот на младоста(45+)

Не ја чепкај штом немаш проблем.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Тоа што те чеша е типичен симптом за парадонтален џеб. Тоа чуство не е од забот. Кажи му на докторот да ти го исчисти убаво џебот и нека ти даде соодветна терапија за него. Забот не е проблемот

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Тоа чешање/трнење... денеска премина во болно стегање, цел ден, у еден момент почна и глава да ме боли од тоа...на моменти, секунда-две ќе ме здоболи наеднаш јако како притисок
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Тоа чешање/трнење... денеска премина во болно стегање, цел ден, у еден момент почна и глава да ме боли од тоа...на моменти, секунда-две ќе ме здоболи наеднаш јако како притисок
Парадонтален џеб некад знае да боли и повеќе од заб.
Сепак јави се кај твојот доктор за подетална терапија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Значи однадвор не може никако да се покрие?
А зш да не се умртви?
Решение?
Немам (сега засега) јаки болки ама па и не можам да оставам вака, психички замара зш осеќам како трне чеша долго време стално после секое миење.
Греота е да умртвуваш заб поради парадонтален џеб. Убаво ти рекоа доктор треба да те види да потврди ама се чисти и ќе бидеш фри потоа. Кај мене еднаш во годината се формира, здоболува, го чистам и терам даље. Немојте одма со вадење, умртвување...
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Парадонтален џеб некад знае да боли и повеќе од заб.
Сепак јави се кај твојот доктор за подетална терапија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Забаров ме мафта нешто, во понеделникот ми вика забот е во ред, од непцата ми било, требало време да легне непцето поради мостот да се стабилизира, да мачкам со гел и ако имам болки да земам Кетонал, да сум почекал некое време.
Што/колку да чекам, секој ден ми трне или боли и кога ќе почне не престанува кога ќе се активира, дали после јадење, миење или ако легнам на таа страна.

Вчера вечерта на јадење почна да ме боли тој 6ката, од притисокот од џвакањето...денеска сабајлево само што станав од што спиев на таа страна почна да ме боли, кога јадев после уште повеќе. Не е некоја јака болка ама пак боли.

Ќе отидам утре пак и ако нема разбирање овој ќе отидам на друго место да ме ѕирнат. :toe:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Забаров ме мафта нешто, во понеделникот ми вика забот е во ред, од непцата ми било, требало време да легне непцето поради мостот да се стабилизира, да мачкам со гел и ако имам болки да земам Кетонал, да сум почекал некое време.
Што/колку да чекам, секој ден ми трне или боли и кога ќе почне не престанува кога ќе се активира, дали после јадење, миење или ако легнам на таа страна.

Вчера вечерта на јадење почна да ме боли тој 6ката, од притисокот од џвакањето...денеска сабајлево само што станав од што спиев на таа страна почна да ме боли, кога јадев после уште повеќе. Не е некоја јака болка ама пак боли.

Ќе отидам утре пак и ако нема разбирање овој ќе отидам на друго место да ме ѕирнат. :toe:
Па тоа и ја ти го кажав, дека проблемот е до непцето окулу забот. Нека го издренира убаво, нека му стави лек и тоа е тоа.
Што гел ти препорача?
Инаку и до 2 недели може да има болки и непријатност после ставање мост. Тоа е нормално

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Па тоа и ја ти го кажав, дека проблемот е до непцето окулу забот. Нека го издренира убаво, нека му стави лек и тоа е тоа.
Што гел ти препорача?
Инаку и до 2 недели може да има болки и непријатност после ставање мост. Тоа е нормално

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
NBF гел.
Почна ептен преска да ме боли и се слушнав со овој, ми рече ако болело на притисок Амоксиклав да пијам 1 недела па после тоа ќе видел. :toe:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
NBF гел.
Почна ептен преска да ме боли и се слушнав со овој, ми рече ако болело на притисок Амоксиклав да пијам 1 недела па после тоа ќе видел. :toe:
Супер е гелот. Ако е проблемот до џебот и непцата ќе ти помогне одма.
Ако продолжи да боли на болка и после антибиотикот значи проблемот е и до забот и мора да се лечи

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom