Заби и сѐ во врска со забите

Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Сакав да го нарачам од Амазон, ама стоматологот ми кажа дека не е убаво за забите. Иначе остава ли црно на забите, се чисти ли убаво?


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Колку е на Амазон? Иначе не остава црно на забите али затоа wc-то го праи црно хахаха. Треба да се пази да не се прска дури ги четкаш забите, иначе стварно многу добро чисти дури одма по првото миење се осеќа дека забите се многу чисти, а за белеење треба малце подолго време али и тоа има ефект.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Колку е на Амазон? Иначе не остава црно на забите али затоа wc-то го праи црно хахаха. Треба да се пази да не се прска дури ги четкаш забите, иначе стварно многу добро чисти дури одма по првото миење се осеќа дека забите се многу чисти, а за белеење треба малце подолго време али и тоа има ефект.
25$

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Да,имам само надградба,и по мојава логика,само би требало да се тргне надградбата и да се истругаат и двата заба за да бидат на исто ниво
друже треба да идеш кај добар ортодонт и тој да ти каже професионално мислење, мин две такви направи од различни и види, ако се предните два многу е ризично ако ги намалиш естетиката ќе ја изгубиш, зависи колку ти се големи забите.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Прегледај го приврзокот 195300

Го користам веќе месец дена и искрено сум многу задоволен од резултатите, а имам околу 1/3 потрошено од него. Не беше скапо и искрено ви го препорачувам.
Каде го купи тоа ? Претпоставувам тоа е паста за заби врз база јаглен така ли беше ???


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Каде го купи тоа ? Претпоставувам тоа е паста за заби врз база јаглен така ли беше ???


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Чист активен јаглен.. Тоа паста од јаглен ми е некако само пуштена фора. Ќе ти пишам у порака да не им праиме реклама :pos:
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Дали боли кога се вади мост што е привремено стаен/цементиран? Забаров нешто спомна со вазелин ги намачкал за полесно да искочи мислам...?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.132
Чист активен јаглен.. Тоа паста од јаглен ми е некако само пуштена фора. Ќе ти пишам у порака да не им праиме реклама :pos:

Пиши јавно што ако ги рекламираш,ние ја користиме оваа

https://alfalab.mk/proizvodi/nua-nua
Ја има во дм на попуст 150[DOUBLEPOST=1536387491][/DOUBLEPOST]Ја најдов ја има во ДМ magic shine
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Другар имаше купено паста од алфалаб, али освен што интересно изглеала дека црна вика немаше ништо посебно за разлика од другите пасти кои се дури и пофетини..

https://institutorganica.com/detail.php?id=1
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.168
Се лечи расипан заб, али заб што ептен труе на скапано? Еве со мојов заболекар веќе 2 недели го лечиме некако со ставање различни лекови, али забот уште корне на мртво, дури и јас го осеќам мирисот кога ми чепка внатре во устата. Ми чепка во каналите и ептен малце осеќам болка, не е онаква ептен да скокнеш од стол.
Направив снимка на забот, вака докторот ми рече дека не е ништо страшно али штознам... ко да не му верувам многу :icon_mrgr:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Се лечи расипан заб, али заб што ептен труе на скапано? Еве со мојов заболекар веќе 2 недели го лечиме некако со ставање различни лекови, али забот уште корне на мртво, дури и јас го осеќам мирисот кога ми чепка внатре во устата. Ми чепка во каналите и ептен малце осеќам болка, не е онаква ептен да скокнеш од стол.
Направив снимка на забот, вака докторот ми рече дека не е ништо страшно али штознам... ко да не му верувам многу :icon_mrgr:
Се лечи.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Пред 1 недела вадев заб 7ка долу десно. Се заврши ок. Ама поради големи корени нормално дека раната е поголема. И матичниот и специјалистот рекоја дека е во ред и заздравува. Ама ете по една недела, местото труе. Неможам да си ја пренесам устата и цело време мириса на скапано. Веројатно има влезено храна. Ама неможам да зборам со луѓе ми е страв да не ги отрујам. Плус голтам. Плакнам со камилица,со паста за заби и денес купив еден раствор од аптека. Дали некој можи да дај совет како да се отарасам од тој проклет мирис и вкус?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Ми ставија мост, горе лево.
Додека го носев привремено, искочи дека не е направен добро кај 6ката (кај што имам заб) се приметуваше дека е одвоен тука, имаше како убава линија дебела /простор измеѓу мостот и непцето, и кога ги миев забиве влагаше вода тука измеѓу и 5-10 минути осеќав јака болка. Го поправија тука на тоа место додадоа, го поносев пак привремено некој ден и пошто не ми реагираше повеќе на вода т.е. немаше повеќе проблеми, го ставивме трајно. Ама после 2-3 дена приметив, после миење, пак ми реагира тука на тоа исто место, само не ме боли сега него ми трне отпосле, така осеќам како слаб притисок како чешање така непријатно... И вака не се забележува одма ама од поблиску се приметува, тука кај 6ката кај што влага мостов у непцево ептен мала линија како простор тука измеѓу.
Е сега, не знам, лупам, дали може тоа да се затвори некако сега штознам со пломба...???
Или па, на крај краева, да се избуши тука мостот одоздола да се умртви забот и ајтсоздравјеукурац...:mad:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Ми ставија мост, горе лево.
Додека го носев привремено, искочи дека не е направен добро кај 6ката (кај што имам заб) се приметуваше дека е одвоен тука, имаше како убава линија дебела /простор измеѓу мостот и непцето, и кога ги миев забиве влагаше вода тука измеѓу и 5-10 минути осеќав јака болка. Го поправија тука на тоа место додадоа, го поносев пак привремено некој ден и пошто не ми реагираше повеќе на вода т.е. немаше повеќе проблеми, го ставивме трајно. Ама после 2-3 дена приметив, после миење, пак ми реагира тука на тоа исто место, само не ме боли сега него ми трне отпосле, така осеќам како слаб притисок како чешање така непријатно... И вака не се забележува одма ама од поблиску се приметува, тука кај 6ката кај што влага мостов у непцево ептен мала линија како простор тука измеѓу.
Е сега, не знам, лупам, дали може тоа да се затвори некако сега штознам со пломба...???
Или па, на крај краева, да се избуши тука мостот одоздола да се умртви забот и ајтсоздравјеукурац...:mad:
Пломба не може.
Да се умртви може ама не ти препорачувам ако немаш болко акутни јаки.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom