Заби и сѐ во врска со забите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од isabelle, 23 септември 2005.

 1. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  311
  Retejner fiksen no i retejner mobilen a toa e ekstra od cena za protezi od 25 do 100 e plus
   
 2. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.279
  Допаѓања:
  149.413
  Јас имав како боксерине, пластичен мобилен ритејнер и беше влезен во цената на протезите. Значи обилните ги платив 600 евра, горе и доле вкупно, не плаќав контроли, ни ритејнери ни нормално, чистење на забите по вадењето на протезите. Зборам за 2008-2010 година, тогаш ги носев.
   
  На Alekso 1981 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  311
  Epa drugar inflacija ne pokacuvaat cena na protezi no zatoa se plakaat kontroli snimki retejneri.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.279
  Допаѓања:
  149.413
  Јасно ми е мене. Така и треба да е реалната цена, проблем е што ние сме утепани и финансиски ама и со приоритетите, како што веќе дискутиравме муабетот со фризерите и ноктите. Разбрав вчера од другарка, некое осветлување на коса чинело 3800 и без проблем иделе кокони, се фарбале :vozbud: значи за да шеташ плав, со оштетена коса од хидроген не се проблем 60 евра ама 10 евра за пломба, проблем се.
   
  На shumecha.tableta, Scirea, Redhead и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Mac Razor

  Mac Razor

  Член од:
  9 декември 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  5
  Jas vi kazav pretezno za DAMON se e vkluceno, se rasprasav jas. A i DAMON metodata ne e od vselenata. Ist e principot samo sto e moderniziran. Ne moze naj ok ordinaciite niz Sk 90% DAMON da rabotat a da ne cinat. Jas kade sto planiram da stavam mi ponudija i termini so pacienti koi veke 6-8 meseci nosat pa i so niv da pomuabetam.
   
  На pozdrav му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  311
  So sreka i sekoe dobro.
   
 7. pozdrav

  pozdrav Денеска е денот!

  Член од:
  22 март 2011
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Не сум ортодонт правник сум, сега брзо ќе ставам DAMON и тоа што сум читал гледал прашувал го зборам
   
 8. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  311
  So uspeh vo terapijata no kako doktor koj e vo kontakt so ortopacienti ti kazuvam razlikata megu google i realnosta e prilicno golema,sekoj doktor gi dava uspesnite slucai a pomalkuuspesnite ne,bitno vo koj soodnos se istite t.e sto e relevanten uspeh t.e dali se 80:20 50:50 30:70 toa samo ortodontite znaat.
   
  На pozdrav и bijons им се допаѓа ова.
 9. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.124
  Допаѓања:
  35.924
  Луѓе некој лек за воспалени непца да кажевте... :( По препорака на забарот пуштам крв додека ги четкам забите, и потоа чај од Жалфија чувам во устата, али не поминува маме му ебам. И Вентор се напив, и тоа не помогна...
  Цела ноќ око не склопив :mad:
  --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
  П.С. На едниот дел од забите кај што пуштив крв од непцата, таму ептен се воспали местото, целото се вцрвени и сега е како малце надуено. Да продолжам да пуштам крв на тоа место, или да го оставам да мирува? Од таму иде најголемата болка...
   
  Последно уредено: 17 април 2018
 10. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  311
  Prvo pregled od zabar ,snimka ,cistenje t.e kiretaza ispiranje so betadine pa ako treba i antibiotik no vo krajna merka
   
 11. ferguson

  ferguson

  Член од:
  30 декември 2009
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  142
  Каде може да се стават импланти, која е цена и процедура?
   
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.586
  Допаѓања:
  14.221
  Хах, баш имав роднини дојдени од Канада, ќе ставал имплант, во Кисела вода некаде, 600 евра.
   
 13. Мацо_Д()

  Мацо_Д() Бизнисмен

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  53
  Имам 37 години и 32 заби.
  Не ми е целта да се фалам, туку да ве по советувам, посебно младите со здрави и речиси здрави заби. Миењето заби навечер пред спиење е ЗАДОЛЖИТЕЛНО! Порано користев Колгејт паста за заби, а сега наизменично Колгејт и Лакалут.
  Забите ми се здрави и бели. Кога имам кисел вкус во устата (на пр. после јадење благо), ги мијам забите и вонредно, а ако немам услови да ги измијам (не сум дома), користам Орбит.

  Сигурен сум дека не ви кажав ништо што веќе не го знаете, затоа не ги занемарувајте сопствените заби, тоа е дел од секојдневното одржување на хигиена.

  Вие треба да се грижите за сопствените заби, а не вашиот забар!
   
 14. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.456
  Допаѓања:
  29.158
  500-700 евра.
  Прво треба да се направат испитувања за општата здравствена состојба. Потешко е кај дијабетичари, пушачи и болни од леукемија. Со хирушки зафат се поставува штраф во коската и се чекаат повеќе месеци за да се сврзат, па после надградба.
  Мали се шансите организмот да го отфрли.

   
 15. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.631
  Допаѓања:
  5.753
  Гените играат многу улога кај забите, јас ги мијам цел живот 2-3 пати дневно, пасти најчесто лакалут, а до пред 1-2 години користев строго колгејт, ама пола ми се пломбирани.
  Да фатев на баба ми ген за забите ќе немав криза цел живот, жената на 80 години со заби крши ореви и мака нема 2 или 3 заби има извадени во цел живот и ниеден поправен, а нема слушнато за четка и паста, сите други во фамилијата ми се со преполовени нивни заби уште од 35 години.

  Патем, некој поинформиран да препорача подобра паста од лакалут, најчесто ја користам white&repair, ама не сум баш задоволен.
   
  На shumecha.tableta и Ilumious им се допаѓа ова.

Сподели преку: