Заби и сѐ во врска со забите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од isabelle, 23 септември 2005.

1. Alekso 1981

Alekso 1981

Член од:
    19 декември 2014
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    248
    Retejner fiksen no i retejner mobilen a toa e ekstra od cena za protezi od 25 do 100 e plus

2. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    71.613
    Допаѓања:
    140.194
    Јас имав како боксерине, пластичен мобилен ритејнер и беше влезен во цената на протезите. Значи обилните ги платив 600 евра, горе и доле вкупно, не плаќав контроли, ни ритејнери ни нормално, чистење на забите по вадењето на протезите. Зборам за 2008-2010 година, тогаш ги носев.

На Alekso 1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Alekso 1981

Alekso 1981

Член од:
    19 декември 2014
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    248
    Epa drugar inflacija ne pokacuvaat cena na protezi no zatoa se plakaat kontroli snimki retejneri.

На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    71.613
    Допаѓања:
    140.194
    Јасно ми е мене. Така и треба да е реалната цена, проблем е што ние сме утепани и финансиски ама и со приоритетите, како што веќе дискутиравме муабетот со фризерите и ноктите. Разбрав вчера од другарка, некое осветлување на коса чинело 3800 и без проблем иделе кокони, се фарбале :vozbud: значи за да шеташ плав, со оштетена коса од хидроген не се проблем 60 евра ама 10 евра за пломба, проблем се.

Scirea, Redhead, ViktorDi и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Mac Razor

Mac Razor

Член од:
    9 декември 2012
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    2
    Jas vi kazav pretezno za DAMON se e vkluceno, se rasprasav jas. A i DAMON metodata ne e od vselenata. Ist e principot samo sto e moderniziran. Ne moze naj ok ordinaciite niz Sk 90% DAMON da rabotat a da ne cinat. Jas kade sto planiram da stavam mi ponudija i termini so pacienti koi veke 6-8 meseci nosat pa i so niv da pomuabetam.

На pozdrav му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Alekso 1981

Alekso 1981

Член од:
    19 декември 2014
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    248
    So sreka i sekoe dobro.

7. pozdrav

pozdrav Денеска е денот!

Член од:
    22 март 2011
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    3
    Не сум ортодонт правник сум, сега брзо ќе ставам DAMON и тоа што сум читал гледал прашувал го зборам

8. Alekso 1981

Alekso 1981

Член од:
    19 декември 2014
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    248
    So uspeh vo terapijata no kako doktor koj e vo kontakt so ortopacienti ti kazuvam razlikata megu google i realnosta e prilicno golema,sekoj doktor gi dava uspesnite slucai a pomalkuuspesnite ne,bitno vo koj soodnos se istite t.e sto e relevanten uspeh t.e dali se 80:20 50:50 30:70 toa samo ortodontite znaat.

На pozdrav и bijons им се допаѓа ова.
  9. Scirea

Scirea Старата Дама

Член од:
    4 август 2010
    Мислења:
    16.387
    Допаѓања:
    33.050
    Луѓе некој лек за воспалени непца да кажевте... :( По препорака на забарот пуштам крв додека ги четкам забите, и потоа чај од Жалфија чувам во устата, али не поминува маме му ебам. И Вентор се напив, и тоа не помогна...
    Цела ноќ око не склопив :mad:
    --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 во 05:22 ---
    П.С. На едниот дел од забите кај што пуштив крв од непцата, таму ептен се воспали местото, целото се вцрвени и сега е како малце надуено. Да продолжам да пуштам крв на тоа место, или да го оставам да мирува? Од таму иде најголемата болка...

Последно уредено: 17 април 2018 во 05:22
  10. Alekso 1981

Alekso 1981

Член од:
    19 декември 2014
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    248
    Prvo pregled od zabar ,snimka ,cistenje t.e kiretaza ispiranje so betadine pa ako treba i antibiotik no vo krajna merka

11. ferguson

ferguson

Член од:
    30 декември 2009
    Мислења:
    534
    Допаѓања:
    141
    Каде може да се стават импланти, која е цена и процедура?

12. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    9.069
    Допаѓања:
    13.380
    Хах, баш имав роднини дојдени од Канада, ќе ставал имплант, во Кисела вода некаде, 600 евра.

13. Мацо_Д()

Мацо_Д() Бизнисмен Неписмен

Член од:
    23 ноември 2015
    Мислења:
    171
    Допаѓања:
    42
    Имам 37 години и 32 заби.
    Не ми е целта да се фалам, туку да ве по советувам, посебно младите со здрави и речиси здрави заби. Миењето заби навечер пред спиење е ЗАДОЛЖИТЕЛНО! Порано користев Колгејт паста за заби, а сега наизменично Колгејт и Лакалут.
    Забите ми се здрави и бели. Кога имам кисел вкус во устата (на пр. после јадење благо), ги мијам забите и вонредно, а ако немам услови да ги измијам (не сум дома), користам Орбит.

Сигурен сум дека не ви кажав ништо што веќе не го знаете, затоа не ги занемарувајте сопствените заби, тоа е дел од секојдневното одржување на хигиена.

Вие треба да се грижите за сопствените заби, а не вашиот забар!

14. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    18.166
    Допаѓања:
    27.074
    500-700 евра.
    Прво треба да се направат испитувања за општата здравствена состојба. Потешко е кај дијабетичари, пушачи и болни од леукемија. Со хирушки зафат се поставува штраф во коската и се чекаат повеќе месеци за да се сврзат, па после надградба.
    Мали се шансите организмот да го отфрли.

15. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    4.264
    Допаѓања:
    4.958
    Гените играат многу улога кај забите, јас ги мијам цел живот 2-3 пати дневно, пасти најчесто лакалут, а до пред 1-2 години користев строго колгејт, ама пола ми се пломбирани.
    Да фатев на баба ми ген за забите ќе немав криза цел живот, жената на 80 години со заби крши ореви и мака нема 2 или 3 заби има извадени во цел живот и ниеден поправен, а нема слушнато за четка и паста, сите други во фамилијата ми се со преполовени нивни заби уште од 35 години.

Патем, некој поинформиран да препорача подобра паста од лакалут, најчесто ја користам white&repair, ама не сум баш задоволен.

На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: