ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.596
Поени од реакции
34.791
...се разбудив накај 03:35 напната некако, си викам ај може сум сонувала нешто несвесно, малку во тоалет, се напив вода и легнав, ама некако врти лево врти десно тоа срцето бааам бааам силно си викам што К ми е, кога тоа почна да се ниша лево десно со прв удар посилен и ме шутна од кревет... ниту куче ниту нешто го предвиди како што мене ме „разбуди“ предходно, и спиење нема више, знаев дека ќе ниша исто како во Охрид цел месец афтершокови, а тоа после јас на работа како зомби свежа :shook:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Novive zgradi eve na pr. ovie Adora zgradive koi kako pecurki niknaa poslednive desetina godini, moja rodnina ima stan vo zgrada na Adora Inzenering i da koga sum bil na gosti sum se zacudil kako moze kaj mene doma kukata mi e lepenka i voopsto ne gi slusam komsiite do mene, a vo zgradava na Adora bukvalno se slusa se, kako komsiite (site komsii) naokolu, na kogo kuceto mu lae, koj se banja, koj zboruva, na kogo deteto mu pisti vristi, koj pustil tv, koj kiva i kasla i.t.n. i.t.n. I i pokraj toa sto nemam blage veze od gradeznistvo I gradezni standardi se zacudiv kako dzidovite vo zgrada, nova zgrada od pred pola decenija izgradena, tolku dzidovite da i se probojni duri i na najslabi zvuci od domakinstvata, a vo kuka stara poveke od polovina vek vo koja ziveam nisto ne se slusa od komsiite , iako sme lepenka.
Автоматски споено мислење:

Работев под Џевахир у една фирма. Скоро цела година вршеа тестови за земјотрес, знам и ние доле им ги осеќавме вибрациите. Камо среќа сите да тестираа како нив.
Zgradite na Cevahir Holding (Sky City) se po 40-50 kata, a ovie od Adora Inzenering nemaat ni po deset kata. Plus tie zgradi Cevahir H. gi gradese turska firma bidejki domasnite mk firmi nema sansi da ti gradat 50katnici.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Сега во тренд е по 15 станови на спрат.
Другарче имам живее во Elena Luka зграда и тамо становите врата со врата дали има 5 метри оддалеченост.
Еве и кај вујко ми исти случај. Ќе ставиш чаша и ги слушаш комшиите што зборат.
Да фати еден силен земјотрес од рихтер 7,5 - 8 ќе ги сруши за секунда.
Кај мене во зграда од 86 - та само по 4 станови на спрат има, и буквално мора да се дереш за да те слушнат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.934
Поени од реакции
17.648
Страшно било денеска во Драч само што се слушнав со другарче од Македонија што студира таму,сабајле на спиење ги фатило и сега се во некое прифатилиште сместени,неколкумина Македонци се среќа нема ниеден повреден,вечерва се враќаат во Македонија.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Screenshot_20191126-182753_One UI Home.jpg
Нејќам да ве плашам, или нешто така но на вести кажаа дека ќе има доста афтершокови, и можно е и посилни земјотреси да има. Ќе не стресат доста оваа недела, а од следна веќе раат ќе бидеме.
Исто така гледав еден странец (мислам американец), и кажуваше дека плочата како се мрда оди нагоре кон јадранската обала, па тоа значи дека државите што се после Албанија на јадранската обала (Црна Гора, Босна, Хрватска, Словенија) ќе осетат доста земјотреси, бидејки земјата движи натаму.


Во случај на земјотрес не бегајте, правите голем ризик со тоа. Гледам многу луѓе одма чим здрма трчаат кон излез. Па и онаа снимката кога беше земјотресот во 2016 - та оние во кафаната што се фрлија од прозор. Значи многу грешите, а и со тоа се ставате во ризик бидејки ако отидат скалите, ќе отидете и вие. Ако отидат тие под вас, и вие паѓате, а ако отидат тие над вас, исто ќе се сликате. Скалите немаат нивна арматура, и тие се поврзани со ѕидовите од двете страни. Нема стубови над, или под нив.
Ако се криете веќе кријте се под маса. Ако падне нешто прво што ќе падне е на масата а после може вас за ве згмечи, но најчесто масите ќе издржат за краток период пред да бидете потиснати. За тој краток период можете да пробате да се спасите, ако можете, или пак ако не, тогаш викајте за помош, ако во најлош случај сте потиснати.

Edit: Во право бев, имало и во Босна земјотрес.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Вакви ствари те тераат да се запрашаш колку уствари градбиве се сигурни пред се во Скопје, особено поновите изградени пост 2010 година кои се наштанцаа ко лего коцки. Пошо реално мислам и на 10ти да живееш, тоа се плитки потреси за да се осетат толку многу, и веројатно има импакт и квалитетот на градба.

Би било добро некој градежен инжинер/геодет/архитект/геолог да даде некој исказ "од внатре", и да каже колку тие испитувања и студии се подложни на корупција и мачкање очи, или стварно критериумите се строги и дали и колку се исполнуваат истите.
Геолог сум по струка во странство, така да како одат тие работи за градење не знам. Common sense - кога беа поплавите, во Аеродром пропадна еден паркинг од поројни дождови кај новите згради и тоа треба да ти каже што е и колку е безбедно и квалитетно. Не можам да кажам за сите нови. Веројатно има луѓе кои внимаваат на овие работи, како што има и луѓе кои не ги интересира и се само да створат профит. Тие другите згради, постари, од 80-тите, си се ок. Си имаат и скривници и се.

Мене една работа стално ми боде очи кога сум во Скопје, а тоа се зградите кај Водно.
Јас таму не би земал стан да седам ни последна зграда да е. На тоа не му треба земјотрес да го тресне, му треба еден јак дожд да истури долж планината, и да замеша со земјиштето добро и да направи штета и да ги однесе зградите надолу.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Количината на земја што може да ја помести едно врнење како вчерашното е еквивалент на една амеба да се обиде да гризне слон. Ниту пак после толку краткотрајно врнење има доволно количина вода да стигне до длабочини како тие каде што настануваат поместувањата. Во плитки раседи од два, три километри па и да разберам, ама и за нив е малку. Многу малку луѓе ја разбираат тектониката. Под цврстиот слој, литосферата има огромен активен слој во кој се случуваат сите работи што ги осеќаме преку земјотресите. Збориме за слоеви 30-35 километри надоле...каква поплава, какви дождови.
Зоната на брегот на Јадранското море во Албанија е во континентален расед. Таков кај нас нема. Во тие зони, земјотресите се и почести и поинтензивни. Не дека кај нас е работава целосно за опуштање. Дебар, Пехчево, долината на Вардар, кај нас се со најекспонирана можност нешто посериозно да се случи.
600px-Subduction-mk.svg.png 780px-Plates_tect2_en.svg.png
Автоматски споено мислење:

За Џеваир и слични високи...
Сите ги коментираат денеска. Не е работата дека нешто ќе се сруши. Да престојувам у објект кој 15 минути се смирува од вибрации на земјотрес, ќе полудам....морска болест ќе добијам. Во град кој едвај има 500 иљади, на толкава територија, да идеш на 40ти кат, за мене е непотребно срање. Поклон да добијам стан, не би ни отишол да го видам.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Количината на земја што може да ја помести едно врнење како вчерашното е еквивалент на една амеба да се обиде да гризне слон. Ниту пак после толку краткотрајно врнење има доволно количина вода да стигне до длабочини како тие каде што настануваат поместувањата. Во плитки раседи од два, три километри па и да разберам, ама и за нив е малку. Многу малку луѓе ја разбираат тектониката. Под цврстиот слој, литосферата има огромен активен слој во кој се случуваат сите работи што ги осеќаме преку земјотресите. Збориме за слоеви 30-35 километри надоле...каква поплава, какви дождови.
Не ја сфати пораката моја - earthflow и earthquake се различни работи, и кажував за опасноста на зградите кај Водно од евентуални поплави и лизгање на земјиште (а за тоа не ти треба земјотрес).
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не ја сфати пораката моја - earthflow и earthquake се различни работи, и кажував за опасноста на зградите кај Водно од евентуални поплави и лизгање на земјиште (а за тоа не ти треба земјотрес).
Па не го коментирав твојот пост. Многу луѓе го коментираат тоа дека постои врска...у тој контекст.
А за лизгање на земјиште, тоа е јасно, тоа секојдневно се случува. Не би да посакувам да им се случи на тие згради на Водно нешто, ама има голема веројатност таму во иднина да биде весело. К ја боли природата за алчноста на инвеститорите и фушерајот на изведувачите, а цената ќе ја платат крајните корисници, главно од незнаење и алчност.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
da bide pojasno... ona vo Drac taa padnata zgrada.ploca vrz ploca a okolnite zgradi zdravi.Dali tuka tresenjeto pod taa zgrada bilo pojako od komsiskata zgrada.Ili podobar primer Skopje 63g. Zgradite okolu hotel Makedonija site zdravi a toj hotelot ista slika,ploca vrz ploca i mnogu zaginati.Sto mesate propuslivost na zvuk preku zidovi,so ona drugoto stolbovi.platna,armatura,beton.I da nema zidovi-cigli zgradata nema da ima ostetuvanja ako ona vtoroto e dobro izvedeno.A sega se pravat tenki zidovi poradi profit,cigla 10 sm,i toa supliva ili nekoj bel karton.A nekogas polna cigla25 sm.Udri matematika kolku se dobiva na edna soba prostor poradi ova i da eden Kv. toa e 1000 E+. Vo Skopje 63.g. ne se srusi ni edna zgrada od 7-8 kata ili tie nad 10 kata,site i denes se vo dobra sostojba,a bea gradeni -zavrseni vo period od 1958-1962g.Rabotnicki dom se lulase kako lulaska napred-nazad ama nemase niedna puknatina i nikakva popravka potoa.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Дали издржува земјотрес не е битно колку бетон има него конструкцијата на објектот каква е, затоа кога бил земјотресот во Скопје новите згради биле како недопрени а све старото се срушило како кула од карти.
Што нзачи тоа констркцијата каква е? Инаку, секако дека е битна количината на бетон. Не можеш да ставиш колку ќе ти текне. Не е тоа чаша со вода па да ставиш колку ти се пие. Уште побитна е густината на бетонот, односно битно е да не е само песок и вода. А најнајбитна од сѐ е арматурата. Ако бетонот нема арматура, колку сакаш стави бетон при првото тресење куќата/зградата/шупата ќе падне како кула од карти. Тие нови згради што ги спомнуваш од тогаш Бог знае дали имале и кило железо заедно. Затоа по 1963 се донесени закони и предписи познати како ЈУС Стандарди каде што се наведени правила како се проектираат пред сѐ бетонски конструкции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom