ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Ова не е добро.
Земјотресите (според dutchsinse) се движат северозападно а тоа е накај нас :S
6.1 е 1963та земјотресот, овој бил 6.7

Страшно.
Грција, Турција и Егејот се можеби најактивното земјотресно подрачје во Европа. Турција во секоја декада бележи барем еден земјотрес над 7.0 по Рихтер. Тоа нема некоја врска со нашите земјотреси кои што се поради локални раседи.

AegeanPlate.png

Тој северно анатолискиот расед што почнува од истокот па поминува по целиот север на Турција само во последните 100 години има однесено преку 60 илјади човечки животи.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Отидов во Охрид и го разбркав земјотресот...а да одам во Грција сега!???;)

Дека ми е забрадениот лепотан да го опитам:D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Отидов во Охрид и го разбркав земјотресот...а да одам во Грција сега!???;)

Дека ми е забрадениот лепотан да го опитам:D
Без ефект на долгорочни цели.

Поздрав за пред спиење ни пушти земјотресот...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Јас мисљам дек Американциве ни прает земјотреси со она Харп марп....алооо, од смештај не се откажвиме еееј
 
B

Bafra

Гостин
Отидов во Охрид и го разбркав земјотресот...а да одам во Грција сега!???;)

Дека ми е забрадениот лепотан да го опитам:D
Од утре па натака слободно оди во Грција , па ќе го преземеш приматот од Лупевска (или како и да беше) каде и да иде војни и немири, ти за потреси ќе бидеш.
П.С. земи го и Beric Dondarrion со тебе, тресење има да биде :brlav:

Овој пак не спомнува, среќа кај нас не толку јако (y)
https://www.youtube.com/watch?v=lDvZ90L46J0

Од 31:20 мин за 7-10 дена Грција / Италија ги очекува силен земјотрес. Најверојатно за 02.08.2017 Св. Илија :cool:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Од утре па натака слободно оди во Грција , па ќе го преземеш приматот од Лупевска (или како и да беше) каде и да иде војни и немири, ти за потреси ќе бидеш.
П.С. земи го и Beric Dondarrion со тебе, тресење има да биде :brlav:

Овој пак не спомнува, среќа кај нас не толку јако (y)
https://www.youtube.com/watch?v=lDvZ90L46J0

Од 31:20 мин за 7-10 дена Грција / Италија ги очекува силен земјотрес. Најверојатно за 02.08.2017 Св. Илија :cool:
Бафра душо, погрешно си ја сфатил работата, од мене и црн ѓавол бега,@Beric Dondarrion во мишја рупа се крие од мене.....така да, од мене се е мирно, тивко..абе ливче не мрда а камоли газот на оној брадлестион:P
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Од утре па натака слободно оди во Грција , па ќе го преземеш приматот од Лупевска (или како и да беше) каде и да иде војни и немири, ти за потреси ќе бидеш.
П.С. земи го и Beric Dondarrion со тебе, тресење има да биде :brlav:

Овој пак не спомнува, среќа кај нас не толку јако (y)
https://www.youtube.com/watch?v=lDvZ90L46J0

Од 31:20 мин за 7-10 дена Грција / Италија ги очекува силен земјотрес. Најверојатно за 02.08.2017 Св. Илија :cool:
Не фала.
Тебе ти го препуштам другарувањето со бијонс и каталина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.810
Аман бе, ни денешниве Лордови веќе не се тоа што биле :D
Јас немам брада, гледаш Каталина се запнала за " брадестиот" :cool:
Ни ја немам брада.
Ја сум дебељушкаст, низок човек, проќелав и со стварно дебел диоптер.
Али брада немам.[DOUBLEPOST=1500985916][/DOUBLEPOST]
Од 31:20 мин за 7-10 дена Грција / Италија ги очекува силен земјотрес. Најверојатно за 02.08.2017 Св. Илија :cool:
Што му е тоа силен?
4+?
6+?
 
B

Bafra

Гостин
Ни ја немам брада.
Ја сум дебељушкаст, низок човек, проќелав и со стварно дебел диоптер.
Али брада немам.[DOUBLEPOST=1500985916][/DOUBLEPOST]Што му е тоа силен?
4+?
6+?
Pa bi trebalo 5+ ,
Oti te mrzi 2 min da islusas :D vo kratki crti: se sobiralo energija kaj Turcija I kako prethodnata godina slicno bilo t.e. posle 7-10 dena udrilo vo Italija. Sega slicna situacija bilo.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Има ли нешто,што досега не сум ви го кажал за Ск-земјотрес.
Ова сигурно сте го чуле или прочитале некаде, кој имаше куче дома врзано,тоа и половина час пред земјотресот не само што не престанало со лаење,туку и пробувало синџирот да го скине. Глувците пак страотно,без глава бегале од скривалиштата надвор(глава да спасат).
А за бучавата,чудна неподнослива бучава во ушите,што не може вештачки да ја направиш или имитираш со некоја машина.
Но ова... еве и ова да го знаете. Минута -две пред земјотресот иако времето беше идеално,летно утро,сончево,мирно,тивко НО тие што беа надвор го забележава ова.Одникаде ветре,а лисја,хартии и друго дури гранки почнале да летаат по тротоарте и улиците....................... Picture 107.jpg ... Picture 106.jpg ... Picture 109.jpg бог да ги прости........ и никако,никогаш да не се деси за да бидете сведители.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Има ли нешто,што досега не сум ви го кажал за Ск-земјотрес.
Ова сигурно сте го чуле или прочитале некаде, кој имаше куче дома врзано,тоа и половина час пред земјотресот не само што не престанало со лаење,туку и пробувало синџирот да го скине. Глувците пак страотно,без глава бегале од скривалиштата надвор(глава да спасат).
А за бучавата,чудна неподнослива бучава во ушите,што не може вештачки да ја направиш или имитираш со некоја машина.
Но ова... еве и ова да го знаете. Минута -две пред земјотресот иако времето беше идеално,летно утро,сончево,мирно,тивко НО тие што беа надвор го забележава ова.Одникаде ветре,а лисја,хартии и друго дури гранки почнале да летаат по тротоарте и улиците.......................Прегледај го приврзокот 174822 ...Прегледај го приврзокот 174821 ...Прегледај го приврзокот 174823 бог да ги прости........ и никако,никогаш да не се деси за да бидете сведители.


Анчо како стар скопјанец те прашувам, зошто за време на земјотресот дел од згради не претрпиле штета како другите... гледам низ стари слики дел од згради урнати дел не...
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Зашто ви е толку страв од земјотрес
 

Kajgana Shop

На врв Bottom