Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Господ знае што све не палеле до сега на Дрисла и тоа без филтри, без ништо.

Лани имавме до кај 1218 pm, да видиме оваа година откако ги потстегнаа на Коце бизнисите со италијанска мафија.

Сега за сега највисоко во Карпош беше до кај 600, колку што памтам. Али има време.[DOUBLEPOST=1515151546][/DOUBLEPOST]
Ако беше само Коце крив досега ќе се го рендаа и ќе се забранеше УВОЗ на ОТПАД од странство... не е само ДРИСЛА, има 20 депонии а има и ЦИРКОН кај кванташки, оди па види. А и УСЈЕ е депонија за грчки деривати од стара гума...
Не се ни големи пари потребни на државата во прашање, едноставно НИЕ СМЕ СЛУГИ НА ЕУ, тој тренд ќе продолжи и со Заев и Шилегов, може и да се ПОЈАЧА..
А лага е дека не смее да откажеме демек ќе плаќаме пенали... НЕМА никаков основ да се ТРУЕ 2 милионски град, како што има референдуми за рудници така и за ова може да се направи и договорот да се раскине... нека си ги земат ВИШАК печките, треба само печка за спалување на НАШ отпад...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
Ако беше само Коце крив досега ќе се го рендаа и ќе се забранеше УВОЗ на ОТПАД од странство... не е само ДРИСЛА, има 20 депонии а има и ЦИРКОН кај кванташки, оди па види. А и УСЈЕ е депонија за грчки деривати од стара гума...
Не се ни големи пари потребни на државата во прашање, едноставно НИЕ СМЕ СЛУГИ НА ЕУ, тој тренд ќе продолжи и со Заев и Шилегов, може и да се ПОЈАЧА..
А лага е дека не смее да откажеме демек ќе плаќаме пенали... НЕМА никаков основ да се ТРУЕ 2 милионски град, како што има референдуми за рудници така и за ова може да се направи и договорот да се раскине... нека си ги земат ВИШАК печките, треба само печка за спалување на НАШ отпад...
Абе кој вика дека Коце е крив, и лани кога беше 1218 загадувањето, а и оваа година. Загадувањето иде од Косово. И господинот Коце и господинот Стефче тоа го потврдија. Нема врска тоа дрисла-мрисла. Така да, ни Шилегов тука не може ништо. Зависиме од милоста на косоварите, колку они ќе ни пуштат загадување, толку.:toe:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Абе кој вика дека Коце е крив, и лани кога беше 1218 загадувањето, а и оваа година. Загадувањето иде од Косово. И господинот Коце и господинот Стефче тоа го потврдија. Нема врска тоа дрисла-мрисла. Така да, ни Шилегов тука не може ништо. Зависиме од милоста на косоварите, колку они ќе ни пуштат загадување, толку.:toe:
не ја врти работата...шиљеже одмна ја посочи дрисла, дури и радиоактивност,, ама зајко гопресече и поклопи и сега шиљо почна да ја врти околу, како киша око рагујевца...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
не ја врти работата...шиљеже одмна ја посочи дрисла, дури и радиоактивност,, ама зајко гопресече и поклопи и сега шиљо почна да ја врти околу, како киша око рагујевца...
Reality Check: утврдено е у Дрисла дека е согоруван отпад надвор од дозволеното. Ја потстегнаа Дрисла, сеа ќе видиме дали пак ќе се качи, оваа сезона, пак до 1200.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Reality Check: утврдено е у Дрисла дека е согоруван отпад надвор од дозволеното. Ја потстегнаа Дрисла, сеа ќе видиме дали пак ќе се качи, оваа сезона, пак до 1200.
I da ima-lo toa e pickin dim, tri-cetiri domasni pecki nonstop puneti od sabajle do vecer zagaduvaat povece nego drizla na koja i lupnaa kazna. Do koga ke se pravite glupavi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
I da ima-lo toa e pickin dim, tri-cetiri domasni pecki nonstop puneti od sabajle do vecer zagaduvaat povece nego drizla na koja i lupnaa kazna. Do koga ke se pravite glupavi.
Како дојде до овој заклучок, имаш некое научно истражување направено?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Како дојде до овој заклучок, имаш некое научно истражување направено?
Има како не. Вози и увезува коли од запад и се грее на клима најверојатно. Поголемо истражување од тоа амин.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Како дојде до овој заклучок, имаш некое научно истражување направено?
Eden drugar rabotese u bolnica, uste na vremeto go nosele na unistuvanje i se spaluva medicinski otpad na razni lokacii, obicno toa e max 1ton materijal, koj se sogoruva postepeno (ne se naednas) i vo kontolirani uslovi. Ako sum greska nekoj neka me popravi, ama toa se kolicinite. Sekade na zapad se unistuva ova so sogoruvanje zaradi sigurnost. Edna guma da zapalat ciganite 1000 pati pojse ke zagadi nego celiot medicinski otpad sto se unistuva vo kolku tolku kontrolirani uslovi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Eden drugar rabotese u bolnica, uste na vremeto go nosele na unistuvanje i se spaluva medicinski otpad na razni lokacii, obicno toa e max 1ton materijal, koj se sogoruva postepeno (ne se naednas) i vo kontolirani uslovi. Ako sum greska nekoj neka me popravi, ama toa se kolicinite. Sekade na zapad se unistuva ova so sogoruvanje zaradi sigurnost. Edna guma da zapalat ciganite 1000 pati pojse ke zagadi nego celiot medicinski otpad sto se unistuva.
3 печки горат 1 тон материјал дневно?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Toa go gorat na 10tina dena, sekoj den po malku.
Па секој ден има отпад, не прекинуваат болниците да фрлаат 10 денови, сигурно толку отпад има од државна, градска + приватните болници на дневно ниво.
Не ти држи вода паралелата, факт е дека е голем загадувач Дрисла како што е факт дека загадуваат и старите возила што ги возиме особено дизелите, исто и дека архитектонски е Скопје еден од најкатастрофално испланираните градови особено со глупостите што беа направени во изминатите 10тина години и да не набројувам, сума сумарум треба многу реформи за да се среди ситуацијата до некое прифатливо ниво и тоа со детални анализи со експерти во тие области, како да се зголеми струењето на воздухот, контрола на сите загадувачи во градот и проверка дали се запазени сите критериуми во поглед на филтри во Дрисла, Железара, Пивара, Те-То, Цементара, контрола на издувните гасови на возилата, евентуално поделба по пар/непар или некое такво решени во деновите кога има магла и тн
 
?

..........

Гостин
Три дена сообраќајот на минимално ниво, фирми не работат, транспорт во мирување, воздухот денес многу загаден.
Превземени мерки: поскапување на дизел горивата :icon_lol:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
^
Дрисла топела италијански медицински радиоактивен отпад турбо овие денови:boksix:
а @Beric Dondarrion ?
или дошло од Косово @Ireal ?
или па можда се користи расипан дизел од Албанија:Кезец:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
^
Дрисла топела италијански медицински радиоактивен отпад турбо овие денови:boksix:
а @Beric Dondarrion ?
или дошло од Косово @Ireal ?
или па можда се користи расипан дизел од Албанија:Кезец:
Лани кога гореа што кур сакаат, имаше достигнато 1218 pm10.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Да не се палеше за празнициве, ќе бевме ко Швицарска

Скопјани не ги послушаа апелите - се запали оган и се вртеа ора
 

Kajgana Shop

На врв Bottom