Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Дали можете да препорачате некоја квалитетна маска против аерозагадување?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали можете да препорачате некоја квалитетна маска против аерозагадување?
Според @Psyside сите маски се snake oil и штетниот ефект подобро се анулирал ОТПОСЛЕ со зачини и суплементи.
Не ти треба маска.
:icon_lol:

Да ги тргнеме невистините и небулозите Псајсајдови на страна, оваа ја земав од Порта Влае, аптеката што се наоѓа карши Зегин, пред 1 месец, последна беше, 250 денари и трае 120 часа/5 дена така нешо.
Вчера првпат ја пробав и сум задоволен.
Продавачката делуваше коректна и разумна и рече дека има и други многу поскапи маски но не се потребни.
2.jpg
1.jpg
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Дали можете да препорачате некоја квалитетна маска против аерозагадување?
Vogmask- достапни се во Зегин аптеки,цената им е нешто над 1000 денари или нешто помалку од 1000 денари кога се на акција.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Што е тоа N99?
The 'N95' designation means that when subjected to careful testing, the respirator blocks at least 95% of very small (0.3 micron) test particles.

Мојава е n95.

А @Psyside на невидено си гаѓаше дека мојава блокирала 30-40% :D
Не ни знаел за ознакиве, а он беше тој што „убаво и темелно истражувал нешто пред да збори“.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Навечер многу е тешко, очите ме печат , а кога се враќам дома мириса како да сум влегол во оџак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.812
Навечер многу е тешко, очите ме печат , а кога се враќам дома мириса како да сум влегол во оџак.
Те читам и си викам, дај да видам како е у Куманово и што да видам ...
Од кога бе вие имате 400+ вредности за pm10? Вие сте станале исти ко Лисиче. И во Лисиче сега е толку.
Карпош не знам зашто али е само 171.
Сите се нешто под 200. Само Лисиче и Куманово се 400+.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Те читам и си викам, дај да видам како е у Куманово и што да видам ...
Не би требало да сме изненадени, Куманово се грее на дрва, а таму нема Дрисла и толку голем сообраќај.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.812
http://www.libertas.mk/video-zaev-na-drisla-nema-radio-aktiven-otpad-se-pravat-analizi/

сега Шиљо едно кажа овој друго... а зошто 5 месеци се на власт НЕ ЗАБРАНАТ УВОЗ на ОТПАД !!!:mad:
Ова личи дека ќе заврши со додатно подмачкување на новата власт, од страна на италијанската "фирма".[DOUBLEPOST=1511644862][/DOUBLEPOST]E сега више не работат мерниве станици. Може ги штелуваат.
И тоа би била добра мерка против загадувањето, како онаа за подигање на прагот за алармирање поради висока загаденост..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom