Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.740
Nikoj ne vika deka e loso da se ima priklucok, megjutoa vo denesno vreme koga postojat klimi i toplotni pumpi so COP 3-4 gasifikacija e cista glupost i nepotrebno trosenje pari. Vo gasna centrala za struja efikasnosta na pridobivanje struja bi bila 80tina i poveke procenti, ajde ima zaguba vo distribucija na strujata pa da kazeme deka 50tina procenti od energijata na gasot pretvorena vo struja ke dojde na steker kaj potrosuvacite. So znaci klima veke so COP 2 isporacuva energija ednakva koga istiot toj plin bi se koristel za zatopluvanje. A site sovremeni klimi i toplotni pumpi se so cop daleku pogolem od 2.
Нема да ги спорам пресметките, но пази само на тоа дека гасот не би се користел само за загревање на домовите. Со топлотна пумпа ќе готвиш? Со топлотна пумпа ќе загреваш вода за домаќинство?

Топлотни пумпи постојат со децении наназад, па сепак цела западна Европа е гасифицирана. Навистина ли се тие луѓе таму толку глупи да не можат да пресметаат што е поисплатливо? Глупаци, па уште земале градат и Северен Поток в2, не им е доволен првиот северен поток гасовод од Русија... :)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Епа забрана за горење дрва мора да има.
За тоа не треба гасификација. Уште утре можат и треба да донесат построги закони за што и како смее да се гори.

да се понуди на луѓето еднакво евтина или ПОЕВТИНА алтернатива.
Тоа бриши. Секогаш горење на се и сешто ќе биде поефтино од прописно "еколошко" затоплување. - тоа за цена на енергенс

Воопшто и да не спомнувам цена на нова инфраструктура, нови апарати, бојлери.. шпорети на гас..
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Нема да ги спорам пресметките, но пази само на тоа дека гасот не би се користел само за загревање на домовите. Со топлотна пумпа ќе готвиш? Со топлотна пумпа ќе загреваш вода за домаќинство?

Топлотни пумпи постојат со децении наназад, па сепак цела западна Европа е гасифицирана. Навистина ли се тие луѓе таму толку глупи да не можат да пресметаат што е поисплатливо? Глупаци, па уште земале градат и Северен Поток в2, не им е доволен првиот северен поток гасовод од Русија... :)
Na zapad veke masovno go bataluvaat gasot kako nacin za zatopluvanje, isto i peletite. Posebno vo individualnite kuki, sekoja nova kuka e so toplotna pumpa, stanovite se generalno site na gradsko centralno, tamu kaj so nema se stavaat monoblok toplotni ili plin vo razmer nekoi pola pola.
Toplotnite pumpi na vremeto bea ogin skapi, tehnologijata vozduh voda bese na pocetok na razvojot nesigurno skapo i neprovereno, a plinot bese mnogu eftin. Sega rabotite se vrtat na drugata strana, toplotnite pumpi poeftinuvaat i se se podobri i poefikasni so sekoja nova generacija, a plinot e se poskap i poskap i ako mene me prasas za zatopluvanje barem vo razvienite drzavi ke go snema. Momentalno vo pogolemiot del na razviena EU upola poeftino se faka zatopluvanje so toplotna pumpa nego so metan.
Zavrsija ubavite denovi na eftin plin, na Makedonija odamna i izbega vozot.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Na zapad veke masovno go bataluvaat gasot kako nacin za zatopluvanje, isto i peletite. Posebno vo individualnite kuki, sekoja nova kuka e so toplotna pumpa, stanovite se generalno site na gradsko centralno, tamu kaj so nema se stavaat monoblok toplotni ili plin vo razmer nekoi pola pola.
Toplotnite pumpi na vremeto bea ogin skapi, tehnologijata vozduh voda bese na pocetok na razvojot nesigurno skapo i neprovereno, a plinot bese mnogu eftin. Sega rabotite se vrtat na drugata strana, toplotnite pumpi poeftinuvaat i se se podobri i poefikasni so sekoja nova generacija, a plinot e se poskap i poskap i ako mene me prasas za zatopluvanje barem vo razvienite drzavi ke go snema. Momentalno vo pogolemiot del na razviena EU upola poeftino se faka zatopluvanje so toplotna pumpa nego so metan.
Zavrsija ubavite denovi na eftin plin, na Makedonija odamna i izbega vozot.
Дај пример кој го баталува?

Од топлотни пумпи на вода, се исплатат само геотермални водени пумпи, односно треба да имаш бунар чија вода има релативно константна температура независно од надворешните временски услови. Да речеме на работа у фирма се грееме со вакви пумпи, (и се ладиме, до душа ладењето е неуспешно поради лошо изведениот систем и многуте јазли поради кои нема правилна циркулација на воздухот и ради тоа што ти треба бар температура од 8 степена на водата за да имаш ладење ко што треба), каде температурата на водата у бунар изнесува горе доле оклу 15 степена и у лето и у зимо, у зимо само ја догреваат водата и ја пуштаат низ цевки.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.740
...toplotnite pumpi poeftinuvaat i se se podobri i poefikasni so sekoja nova generacija, a plinot e se poskap i poskap i ako mene me prasas za zatopluvanje barem vo razvienite drzavi ke go snema. Momentalno vo pogolemiot del na razviena EU upola poeftino se faka zatopluvanje so toplotna pumpa nego so metan.
Zavrsija ubavite denovi na eftin plin, na Makedonija odamna i izbega vozot.
Абе друже, па јас не го спорам ова. Зошто ја правиш работата да изгледа дека е ИЛИ ИЛИ?
Не може ли, и природен гас, и топлотни пумпи, па кој што сака?

Мислам, не ме разбирај погрешно. Јас сум скроз за топлотни пумпи. Скроз. Целосно. Тотално.
Но топлотните пумпи не се одговор за се.

Треба природен гас, треба гасификација. И тоа никако не значи дека не требаат топлотните пумпи. Ниту дека бираме меѓу едното ИЛИ другото.
Толку е едноставно. :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе друже, па јас не го спорам ова. Зошто ја правиш работата да изгледа дека е ИЛИ ИЛИ?
Не може ли, и природен гас, и топлотни пумпи, па кој што сака?

Мислам, не ме разбирај погрешно. Јас сум скроз за топлотни пумпи. Скроз. Целосно. Тотално.
Но топлотните пумпи не се одговор за се.

Треба природен гас, треба гасификација. И тоа никако не значи дека не требаат топлотните пумпи. Ниту дека бираме меѓу едното ИЛИ другото.
Толку е едноставно. :)
Gasifikacijata e strasno skapa rabota, javno se iznesuvaat brojki od 300 milioni pa se do milijarda evra i poveke. E sega, ako edna solidna monoblok toplotna kosta 3000e znaci za tie 300 milioni (vo najeftinata proekcija) za tie pari 100.000 domovi bi dobile toplotna pumpa ili 600.000 domovi po edna klima od 500e. Gledas li sega kade e problemot. Gasifikacija da, no samo za golemite potrosuvaci i izgradba na gasni elektricni centrali, isto i za prevozot. Sekundarnata gasovodna mreza e taa sto ke cini najveke i ke prestavuva najgolem problem, mislam deka konecnata presmetka ke pokaze deka pocetnata investicija vo izbiranje na nacin na zatopluvanje elektricnata energija (toplotnite i klimite) ke bide gore dole vo slicen iznos kako priklopuvanje na plin (priklucok, specijalen kotel na plin, specijalen ogak itn). So momentalnata cena na strujata kaj nas i cenata na metanot (30 den kg) zatopluvanjeto na klima ili toplotna pumpa e najmalku upola i poveke poeftino nego na gas. Gabe ke se lupnat parite za gasifikacija, ke nema koj da se prikluci, fakt e deka za domakinstvata skapata pocetna investicija za priklucuvanje i zatopluvanje na plin e promasena investicija, so toplotna ke se zatopluva upola poeftino. Patem imas i toplotni pumpi so poseben izlez za topla voda so se priklucuva direkno na bojler, a i vo kombinacija so parnoto sekoja toplotna moze da zatopluva od tie bojlerite so rabotat i na struja i na parno. Podobro uste vo start da se udri na toplotni pumpi, a sekundarnata gasovodna mreza voopsto da ne se pravi, ne deka ne treba ili ne e ubavo, ednostavno nema esap.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713


тука е убаво, топло е не треба греење, нема смрдливи фабрики само женски кучиња што шетаат :icon_mrgr:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
http://www.radiomof.mk/eko-zdruzhenija-i-inicijativi-sozdavanjeto-siva-zona-vo-alarmiranjeto-ne-e-namaluvanje-na-zagaduvanjeto/

Прагот на алармирање за PM10 од сегашната вредност над 100 µg/m3 дневно за период од 10 последователни дена, го зголемува на над 250µg/m3 за период од 2 последоватенилни денови (во првата, односно над 200 μg/m3 во 2022 година


Два дена дишење 250пм било во рамките на нормалата! Пуна плуќа! Глупи се во свет границата што е 50!

Токму затоа, ние, како граѓански активисти, сме фрапирани од односот на Министерството кон здравјето на сопствените граѓани, и зачудени од обидот на создавање на сива зона, која ќе овозможи константното труење на населението
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Нормално дека е скапа гасификација. Сигурно и сложена. 2-3 пати беше ветувана. Затоа централното греење беше и е некое решение ама и тоа негде не се спроведува или негде беше стопирано. Не знам дали постои и подземен катастар. Инсталации за гас и централно, подобар јавен превоз, пониски поддржани цени на возила и намалување на давачки за нови возила, мора нешто трајно да се реши. Затоа што грешките на штета на животната средина во Скопје веќе не можат да се корегираат, штетата е направена.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
http://www.radiomof.mk/eko-zdruzhenija-i-inicijativi-sozdavanjeto-siva-zona-vo-alarmiranjeto-ne-e-namaluvanje-na-zagaduvanjeto/

Прагот на алармирање за PM10 од сегашната вредност над 100 µg/m3 дневно за период од 10 последователни дена, го зголемува на над 250µg/m3 за период од 2 последоватенилни денови (во првата, односно над 200 μg/m3 во 2022 година


Два дена дишење 250пм било во рамките на нормалата! Пуна плуќа! Глупи се во свет границата што е 50!

Токму затоа, ние, како граѓански активисти, сме фрапирани од односот на Министерството кон здравјето на сопствените граѓани, и зачудени од обидот на создавање на сива зона, која ќе овозможи константното труење на населението
Јасно е, проценето е дека не можеме ни до 2022 да го спуштиме под 250μg/m3
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Јасно е, проценето е дека не можеме ни до 2022 да го спуштиме под 250μg/m3
Праг на алармирање. Можат уште утре да го спуштат.
Или да си ќутат ако е загадено.

И ова "нормала било 250" е од 2016 твоите љубимци за да можат повеќе италијански отпад да горат
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Праг на алармирање. Можат уште утре да го спуштат.
Или да си ќутат ако е загадено.

И ова "нормала било 250" е од 2016 твоите љубимци за да можат повеќе италијански отпад да горат
кај измисли дека сум подржувал горење увозен отпад ??
Па еве 5 месеци дузина закони се донесоа, што не забранија УВОЗ на увозен отпад а и преработки од гума ( што ги горат во усје) ??
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Искрено се сомневам во гасификацијава што ја најавуваат. Спомнуваа и зголемени плати на пример за лекарите дека ќе стигнат до 100 000, па ги зголемија само за 5% за 2018, само како пример. Се сомневам дека гасификацијата ќе може да биде опфатена насекаде како што и првичната замисла, да не мораат оние што се социјално загрозени да се греат на дрва/гуми (затоа што немаат пари за греење на парно или струја). Многу од социјално загрозените граѓани не ни имаат стално место за живеење, во некои куќи што се пред распаѓање колку се исплати да се носи гас или било какво греење, зар не е подобро да им се најде некое подостоинствено место за живот на тие луѓе. Нека се активираат пак со социјални станови, али сега нека припаднат на луѓе на кои навистина им се потребни, не може секоја година, со години, да ги гледаме истите и истите луѓе на улица.

Тие луѓе немаат пари дрва да купат, а не па нешто поозбилно. Дури и за дрва имам слушано дека многу рано ги нарачуваат, потоа многу време ги чекаат, не може ли ова да се активира да биде полесно, па ако веќе некој се грее на оган, нека биде тоа оган од дрва.

Слушам дека спомнаа да биде пак бесплатен јавниот превоз во најзагадените периоди, што е исто така смешно, затоа што и сега се пренатрупани автобусите. Ништо не ги кошта да се пуштат повеќе автобуси , а за да се деблокира сообраќајот може да се прават подземни премини за пешаците, за да не мора да работат семафори на некои улици. На пример на рекорд се прави ненормална гужва (замислете пешаците да поминуваа под земја тука) итн. Исто, не мора сите автобуси да минуваат низ рекорд. Треба да има начин, а има, да можеш од аеродром до карпош и обратно, да стигнеш без да поминуваш низ рекорд со автобусот. Овие се се прости идеи кои можат да му текнат на било кој, и се надевам дека од толку општински советници на некој ќе му текнат овие или други начини како да се намали сообраќајот и да се олесни движењето низ градов.

За тоа што се гори и кај се гори, нека превработат некои од државните службеници (што ги има вишок) како контролори на терен, и по депонии, и на улица, а ако тие не си ја вршат работата, што нема да си ја вршат, нека вработат и луѓе што нив ќе ги контролираат, нормално сите да поминат и соодветни обуки.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Интересни се идеите за подземни премини, ама не може баш на рекорд да успее, мислам дека е премала улицата, но на други места би било добро решение.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750

Гомното не труеше и не убедуваше дека чист бил воздухот[DOUBLEPOST=1510404872][/DOUBLEPOST]
Искрено се сомневам во гасификацијава што ја најавуваат. Спомнуваа и зголемени плати на пример за лекарите дека ќе стигнат до 100 000, па ги зголемија само за 5% за 2018, само како пример. Се сомневам дека гасификацијата ќе може да биде опфатена насекаде како што и првичната замисла, да не мораат оние што се социјално загрозени да се греат на дрва/гуми (затоа што немаат пари за греење на парно или струја). Многу од социјално загрозените граѓани не ни имаат стално место за живеење, во некои куќи што се пред распаѓање колку се исплати да се носи гас или било какво греење, зар не е подобро да им се најде некое подостоинствено место за живот на тие луѓе. Нека се активираат пак со социјални станови, али сега нека припаднат на луѓе на кои навистина им се потребни, не може секоја година, со години, да ги гледаме истите и истите луѓе на улица.

Тие луѓе немаат пари дрва да купат, а не па нешто поозбилно. Дури и за дрва имам слушано дека многу рано ги нарачуваат, потоа многу време ги чекаат, не може ли ова да се активира да биде полесно, па ако веќе некој се грее на оган, нека биде тоа оган од дрва.

Слушам дека спомнаа да биде пак бесплатен јавниот превоз во најзагадените периоди, што е исто така смешно, затоа што и сега се пренатрупани автобусите. Ништо не ги кошта да се пуштат повеќе автобуси , а за да се деблокира сообраќајот може да се прават подземни премини за пешаците, за да не мора да работат семафори на некои улици. На пример на рекорд се прави ненормална гужва (замислете пешаците да поминуваа под земја тука) итн. Исто, не мора сите автобуси да минуваат низ рекорд. Треба да има начин, а има, да можеш од аеродром до карпош и обратно, да стигнеш без да поминуваш низ рекорд со автобусот. Овие се се прости идеи кои можат да му текнат на било кој, и се надевам дека од толку општински советници на некој ќе му текнат овие или други начини како да се намали сообраќајот и да се олесни движењето низ градов.

За тоа што се гори и кај се гори, нека превработат некои од државните службеници (што ги има вишок) како контролори на терен, и по депонии, и на улица, а ако тие не си ја вршат работата, што нема да си ја вршат, нека вработат и луѓе што нив ќе ги контролираат, нормално сите да поминат и соодветни обуки.
Тоа го зборам и јас, гасификација или не тој што нема за дрва/парно ќе продолжи да нема и за плин/инсталации/плински апарати... И ќе продолжи по старо да се гори на се што му текне..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom