ЗАГАДУВАЊЕТО НЕ СОПИРА, СЕКОЈА ГОДИНА НОВИ 4.500 ЗАБОЛЕНИ ОД РАК!

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од bobipp, 9 октомври 2014.

 1. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  [​IMG]

  mislam deka ne e bitno samo kolku ima PM10 tuku što ima vo PM10 ... pa i polenot od topolite i brezite go kačuva PM10... lošoto e koga će se stvori smog, smesa od prav, dim, izduvni gasovi od svs motori..
  a fakt e deka i tie što rabotat vo melnička industrija i slično imaat isto seriozni zdravstveni problemi, no najverojatno ne se kancerogeni ??

  Tuku naiduva formiranje na nova vlada, ajde da vidime dali će donesat zakon za zabrana na uvoz na otpadni materii za sogoruvanje..
  A za vreme na izborniot marketing zagaduvanjeto se koristeše 24/7, ama nikoj ne posoči kako toa Usje gori produkti od otpadna guma ušte od 2003-4 a nemalo zakon ???
   
 2. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.759
  Допаѓања:
  6.703
  ne e bitno samo kolku ima PM10 tuku што има во PM10?
   
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  http://www.deq.louisiana.gov/portal/PROGRAMS/OzoneActionProgram/OzoneFactsandExperiments/WhatisSmog.aspx

  значи смог е мешавина од разни материи... е се сеќавам кога 2003-2004 почна Усје да гори нуспродукт од гума, па кога ќе се измешаше тоа со маглата и хлорот и пестицидите од Охис.... еквивалент на ПМ10 2-3000 ... ама тогаш немаше кој да галами и вика, владееше голема демократија...
  Ајде одговори, дали новата влада ќе го укине законот кој дозволува 15 години да се гори увозен грчки продукт од мелена гума наместо да се гасифицира Усје ??
  И да потсетам дека имаше и идеи во РЕХК за некој надомест да се гори јаглен од Кожани и да се дава струја на Грција... тогаш Циле образложи дека околу РЕХК ќе засаделе дрва по 40м до 80м високи :cool: кој ќе го прочистеле загадувањето...
  --- Споено дупло мислење, 16 февруари 2017 ---
  http://www.libertas.mk/sudot-vo-tetovo-otfrlil-30-prijavi-protiv-zagaduvachi/
   
  Последно уредено: 16 февруари 2017
 4. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.759
  Допаѓања:
  6.703
  Ако медиумите не притискаат, нит стара нит нова нит најнова влада нешто ќе стори. Важно е и населението секојдневно да се бомбардира со информации за да се едуцира. Оти 20 души знаат нешто овде, мислиме сите знаат, а оно све тоа појма немаат што све загадува (овде не мислам само на воздухот). Рака на срце имаме голем број неписмени, посебно здравствено и еколошки. Секојдневно пред, за време и по вести. Дали од мин за жив средина дали од мин за здравство, дали ќе биде само едукација или и апел да се пријавуваат фирми и домови кои се греат на отпад (гуми, пластика итн). Па и лица кои последно време узурпираат јавни површини со продажба на стари коли со што дополнително го загадуваат јавниот простор. Ете, ти знаеш дека отприлика некоја фирма гори гуми (џомити да кажиме, инспекција не знае ништо) ама нема каде да пријавиш. Јас знам дека има лица кои со нивните плацеви со коли прават депонии ама нема каде да пријавам. Дежурни телефони, директно во министерствата.
   
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  Треба или ригорозна контрола ( како за дрогата) на дивите депонии или да се откупува добро пластиката па и старите гуми и да се горат во соодветни печки и соодветна локација..Секако важно е да се забрани внесување отпад или преработки за горење од гума или пластика... си имаме доволно наш отпад..
  А има и проблем по селата ( летно време) со горење зелен отпад (плевел и слично) бидејќи поред со тоа горат и пластики
   
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.588
  Не ти се точни информациите.
  Суштински, баш и немавме доволно наш отпад.
  Баш тука се приметува далекувидоста на господинот Груевски и господинот Трајановски кои уште во 2011-та знаеја дека во иднина ќе бидеме дефицитарни со медицинско-хемиски отпад и ги дадоа под концесија на странски (италијански) фирми нашите депонии, а за таа цел и направија измени во законот за увоз на отпад.
  Денес барем за тоа не му ја мислиме, барем за тоа немаме дефицит, имаме доволно медицински отпад кој успешно и патриотски го согоруваме во скопските депонии.
  Замислете кога овој далекувиден потег не би бил спроведен, што би се случило - што би правела денес италијанската мафија? Каде тие сироти луѓе би го складирале и уништувале својот опасен отпад? дома ли да го чуваат?
   
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  а како уште од 2002 Титан увезува и согорува мелена гума ? а можат многу лесно да се гасифицираат, има цевковод, па Охис се гасифицираше тогаш...
  .. Ајде бујрум новата влада ПРВО што ќе направи нека забрани увоз и горење на мелена гума и увоз на хемиско-медицински а и радиоактивен отпад (мислам дека тој не е дозволен ни сега)
   
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.588
  Што има везе што некакви закони или правила дозволуваат или не. Господинот Груевски повеќе пати докажа дека е над такви тривијални стеги кои го кочат напредокот.
  Па така и со увозот на медицинско-хемиски отпад од италијанската мафија, само потврди дека глупости од типот загадување воздух, геноцид над скопјани и слично, не се приоритет кога е во прашање прогресот.
   
 9. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  тоа за Дрисла се уште не се појавило како проблем во смисол на реалното загадување, а би било добро да се спречи увоз на мед.хем.отпад од аспект дека има доволно и наш таков отпад..Но има друго, нашиот отпад НЕ се носи до Дрисла селосно, има многу диви депонии или оставање отпад било каде, па и медицински и хемиски
   
 10. Reddington

  Reddington

  Член од:
  26 јули 2014
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  64
  Што ја спречуваше Владата од 2006-2016 да го забрани увозот на мелена гума?
   
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  ќе видиме сега, ако новата влада лесно го забрани горењето грчка мееелена гума, тоа значи предходно сите што биле на власт од 2002 до сега биле неспособни или неодговорни ...
   
 12. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  Можеби сегашните ќе го забранат горењето. Сеуште можат...
   
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  zabranija pred nekoja godina da raboti Makstil, kako sega Jugohrom, ama tamu se lokalni gazdi, ne stranci...
   
 14. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  Ти гумите ги спомна. Ако сакаат, сеуште можат да го забранат нивното горење, не мора да се чека нова власт. Сите ќе бидеме одушевени.
   
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  dometot im e da fatat nekoj rom što gori gumi vo eh Vardari[te...
   

Сподели преку: