Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Извини, но морам да ти речам, од греењето на дрва нема никакво загадување. Ништо нема отровно во пепелот од дрва. Ако некој сака може и да го јаде. Нити од чадот од дрва има нешто опасно. Баш е вкусно да јадеш чадено месо на дрва, сланина, колбаси и слично.
Загадување има од моторите на автомобилите поради непотполно согорување доаѓа до појава азот оксид и јаглен моноксид. Емисијата на олово постои ако се користат старите видови бензини.
Индустрија слабо имаме
Што значи ова што го вели Министерството е самореклама демек тие се грижеле
уште малку и ЛЕКОВИТ ќе го направиш чадот од дрва :facepalm: немој вакви работи од тебе,сега ме разочара тотално..........
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
уште малку и ЛЕКОВИТ ќе го направиш чадот од дрва :facepalm: немој вакви работи од тебе,сега ме разочара тотално..........
Немој да се разочаруваш
Припадниците на Човечкиот род, пред да почнаат да живеат во куќи, живееле во земјаници а пред тоа со илјадници години наназад, во пештери
Во пештерите палеле оган, а со огнот и чадот ги бркале природни непријатели, инсекти, вошки, ѕверови, вршеле дезинфекција но и готвеле,сушеле месо. Затоа нас ни „ се бендисува “ чадено месо. Ако на некој волк или лав му дадеш чадено месо, веројатно нема ниту да го јаде и домашните кучиња и мачки не сакаат чадено месо, а на нас ни е тоа одлично
И денес во црквите, се кадиме со чад од темјан
Зарем не сакаме скара.
Според тоа, чадот е наша „природна“ средина
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Во Битола на онкологија во просек секоја недела има по 2 нови случаи на рак на бели дробови. Концентрацијата на тие микрочестичките понекогаш достигнува 10 пати над дозволеното. Во европа максималната дозволена концентрација на PM10 честичките е 50 (не ја знам мерната единица), а во Битола се движи меѓу 100 и 200 константно.

Фотографијава е од денешниот сончев ден.



Главен загадувач е очигледно РЕК.
РЕК Битола загадува повеќе од сите загадувачи во Македонија заедно. Не труе со олово, кадмиум, жива, никел, арсен... Имам прочитано дека зголеменото количество на арсен ги оштетува гените кои спречуваат тумори.

Не сум експерт ама место да се инвестира во поквалитетни филтри, за други работи се трошат пари.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Немој да се разочаруваш
Припадниците на Човечкиот род, пред да почнаат да живеат во куќи, живееле во земјаници а пред тоа со илјадници години наназад, во пештери
Во пештерите палеле оган, а со огнот и чадот ги бркале природни непријатели, инсекти, вошки, ѕверови, вршеле дезинфекција но и готвеле,сушеле месо. Затоа нас ни „ се бендисува “ чадено месо. Ако на некој волк или лав му дадеш чадено месо, веројатно нема ниту да го јаде и домашните кучиња и мачки не сакаат чадено месо, а на нас ни е тоа одлично
И денес во црквите, се кадиме со чад од темјан
Зарем не сакаме скара.
Според тоа, чадот е наша „природна“ средина
немој жити се да задушиш некое детенце шо го чита ова,подобро да се избришат ваквите постови од администрацијата.

  • Ако сте во затворена просторија првото нешто што треба да го направите е да ја проверите вратата. Доколку забележите дека под неа излегува чад или пак дека рачката од вратата е премногу жешка повлечете се и не отворајте. На огнот му е потребен кислород за да се разгори, па доколку ја отворите врата огнениот бран ќе удри директно во вас. Затоа обидете се да најдете друг начин за да излезете од просторијата.
  • Кога околу вас има чад движете се што е можно пониско бидејќи смогот е потпол и се крева нагоре оставајќи го ладниот и чист возух во долниот дел од просторијата.Во спротивно ќе се задушите за помалку од 15-тина минути.

ова се совети во случај на пожар........

за жал Скопје ќе си остани она што е - презагадено,премногу народ,премногу возила,премногу индустрија,а СЕ помалку зелени површини,алчноста и лакомоста го “јади“ здравјето на луѓето........нема назад,освен да се преселите во некое помалку загадено место
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Дечки супер е што сите имате слики од облаците на железара и знаете теории на заговор за масонот Минчо и власта која ја финансира. Арно ама никој не се нафаќа да стане и да излезе да покаже муда и да дигне револуција против овие режими.
kaj ke dignesh revolucija ,nie sme golorak narod ,bez oruzje ,bez sud ,bez policija .....ete si go izedoa 19 dushi ,plus nivnite semejstva ,plus prijateli ...znaesh shto znaci nekoj da ti zeme 15 godini od zivot ? ili eve 9 godini od zivotot tvoj da treba da lezish vo zatvor ,zatoa shto svedocel Minco deka si shpion ....zamisli te molam ...15 godini ...mnogu e ke se slozish ...i sega ne stava filtri MINCO ???...pa nikogash nema da stavi ! zoshto ? zoshto nishto ne mu mozat !ako mu se zakanat ,ke gi kaze deka deka e montiran politicki slucaj i posle op ,ke padne se ....
pa ima li nekoj koj ke poveruva deka ovie 19 se vinovni ? ili toj shto dobi 15 godini vinoven za ..mu baral na Minco mito ...shto ima ,po koj osnov da mu bara ....ili onoj grevon od sobranie ...pa toj ni sopstvenoto ime ne go znae ,a ne pak da shpionira ,...ili onoj shto go shetaa od edna vo druga televizija za da gi povikuva branitelite da glasaat za ovaa opcija poshto i dedomu bil vmrovec ...i toa go shetaa isto ko porano shto shetaa edna mecka za procka ,i dodeka meckata igra ,nejziniot gazda i sviri i sobira pari (postarite Skopjani sigurno se sekavaat na ovoj nacin na zarabotka )....ima i ushte za pishuvanje ,no sega dovolno e ...samo ke povtoram ,Minco nema zoshto da stava filtri ,se mu e PLATENO so svedocenjevo ...samo zaprashajte se ,koja e povrzanosta vo predmeto shpion ,pomegu osudenite i svedocite ,apsolutno nikakva ..
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
немој жити се да задушиш некое детенце шо го чита ова,подобро да се избришат ваквите постови од администрацијата.

  • Ако сте во затворена просторија првото нешто што треба да го направите е да ја проверите вратата. Доколку забележите дека под неа излегува чад или пак дека рачката од вратата е премногу жешка повлечете се и не отворајте. На огнот му е потребен кислород за да се разгори, па доколку ја отворите врата огнениот бран ќе удри директно во вас. Затоа обидете се да најдете друг начин за да излезете од просторијата.
  • Кога околу вас има чад движете се што е можно пониско бидејќи смогот е потпол и се крева нагоре оставајќи го ладниот и чист возух во долниот дел од просторијата.Во спротивно ќе се задушите за помалку од 15-тина минути.
ова се совети во случај на пожар........

за жал Скопје ќе си остани она што е - презагадено,премногу народ,премногу возила,премногу индустрија,а СЕ помалку зелени површини,алчноста и лакомоста го “јади“ здравјето на луѓето........нема назад,освен да се преселите во некое помалку загадено место
Драг Пријателу,
Човек сум, и ништо човечко не ми е туѓо
Homo sum: humani nihil a me alineum puto.

Јас кога ќе влезам во куќа, каде се топлат или готват на дрва, срцето ми се полни со милина. Најдобрите ресторани готват на дрва. Има многу пицерии кои се рекалмираат дека пиците ги печат на дрва.
Нема ништо лошо во дрвата кои горат. Камин кои гори во некоја соба е пријатно место, околу кое седиме и муабетима

Значи не се плаши од дрва кои горат
Но плаши се од издувни гасови од автомобили тие се опасни
Плаши се од ТЕ-ТО
ТЕ-ТО беше проектирано да работи со гасна турбина, а издувните гасови од турбината накнадно да се согорат во котел утилизатор. На тој начин ќе согорат заостанатите NO и CO
Сега на ТЕ-ТО ја пуштаат само турбината, а овие незаситени гасови во огромни количини ги пуштаат во центарот на Скопје. Плаши се од Топлификација која увезува мазут со голема количина на сулфур. Плаши се од Цементара ако користи како гориво сечени одпадоци од гума тие се полни со сулфур
Но не се плаши од огревно дрво
 
Последно уредено:

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Драг Пријателу,
Човек сум, и ништо човечко не ми е туѓо
Homo sum: humani nihil a me alineum puto.

Јас кога ќе влезам во куќа, каде се топлат или готват на дрва, срцето ми се полни со милина. Најдобрите ресторани готват на дрва. Има многу пицерии кои се рекалмираат дека пиците ги печат на дрва.
Нема ништо лошо во дрвата кои горат. Камин кои гори во некоја соба е пријатно место, околу кое седиме и муабетима

Значи не се плаши од дрва кои горат
Но плаши се од издувни гасови од автомобили тие се
Плаши се од ТЕ-ТО
ТЕ-ТО беше проектирано да работи со гасна турбина, а издувните гасови од турбината накнадно да се согорат во котел утилизатор. На тој начин ќе зогори заостанатите NO и CO
Сега на ТЕ-ТО ја пуштаат само турбината, а овие незаситени гасови во огромни количини ги пуштаат во центарот на Скопје. Плаши се од Топлификација која увезува мазут со голема количина на сулфур. Плаши се од Цементара ако користи како гориво сечени одпадоци од гума тие се полни со сулфур
Но не се плаши од огревно дрво
Tи си многу тврдоглав човек
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Tи си многу тврдоглав човек
Ми "се свиѓа" кај нас како стојат коцките во главата на народот:
За тој што ја согледува реалноста и правдината, велиме - тврдоглав.
За тој што краде и лаже, велиме - се снашол.
Така да, не треба да не чуди дека за тој што има храброст, велиме - има гз (иако сите други велат има муда).
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Ми "се свиѓа" кај нас како стојат коцките во главата на народот:
За тој што ја согледува реалноста и правдината, велиме - тврдоглав.
За тој што краде и лаже, велиме - се снашол.
Така да, не треба да не чуди дека за тој што има храброст, велиме - има гз (иако сите други велат има муда).
Добро е штом ти се сфиѓа, така нека продолжи.
Знаеш што друго викаме? Не слушај гаталец, слушај паталец
Јас секоја зима си имам мака со синуси и со алергии затоа што живеам во куќа што се топли на дрва. Факт.
На смрт за зони му се полнела душата кога ќе влезел негде кај што се горат на дрва, епа нека повели кај мене ко
ќе се пали истиот тој оган и само нека стои дури чади внатре во просторијата. Хинт, не мириса на чадено свинско ниту на пицерија. Башка што секое лето мора да преваросуваме пошто ѕидовите се катран црни.
Ич не спорам дека вие Скопјани си имате мака со одредени фабрики загадувачи, како што ние тука си имаме уште поголем проблем со РЕК, ама да ми кажува некој дека дрвата за горење не придонесувале на и онака големите загадувања по градовите, тоа врска си нема ни со реалност, ни со согледувања на работи ни со ништо.
Па јас не знам зошто некој не им каже на пожарникарите кога гаснат шумски пожари воопшто да не носат гас маски, па тоа се е природно и ич не е штетно.
Од такви мудреци си патиме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
...ама да ми кажува некој дека дрвата за горење не придонесувале на и онака големите загадувања по градовите, тоа врска си нема ни со реалност, ни со согледувања на работи ни со ништо.
.
Да. Исто е смешно некој да ми каже дека тоа што искача од погоните на Минчо, или од Цементара, е понештетно од она што искача од кај тебе од оџак. И тоа е нон-сенс.
Да резимирам, загадувањето го прават и куќите што се греат на дрва, да, но неспоредливо е да се споредува едното со другото. Он у својот пост го има добро образложено.
Тоа дека куќите се поголеми загадувачи, власта највише го труби, за да не им се расипува бизнисот со типови како Минчо. Глеј колку им дава за кампања, глеј колку вработува.... сеа тука некакви филтри-милтри ќе го тераме човекот да става.
Ако куќите беа толку многу големи придонесувачи за загадувањето, тогаш какво ли било загадено Скопје у, да речеме, 1924-та година...
На Водно не се осеќа толку загадувањето, како во Аеродром - тоа е ултимативната вистина која стои зад кулисите на корпоративното труење на Скопјани.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Да. Исто е смешно некој да ми каже дека тоа што искача од погоните на Минчо, или од Цементара, е понештетно од она што искача од кај тебе од оџак. И тоа е нон-сенс.
Да резимирам, загадувањето го прават и куќите што се греат на дрва, да, но неспоредливо е да се споредува едното со другото. Он у својот пост го има добро образложено. Тоа власта највише го труби, за да не им се расипува бизнисот со типови како Минчо. Глеј колку им дава за кампања, глеј колку вработува.... сеа тука некакви филтри-милтри ќе го тераме човекот да става.
На Водно не се осеќа толку загадувањето, како во Аеродром - тоа е ултимативната вистина која стои зад кулисите на корпоративното труење на Скопјани.
Немам појма зошто ме цитираш ама ај нека ти биди. Ниту сум рекол дека главен виновник се тие што се топлат на дрва, ниту тоа го мислам, а он што има образложено е дека пријатни биле разговорите покрај камин и пицата на дрва е вкусна.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Да. Исто е смешно некој да ми каже дека тоа што искача од погоните на Минчо, или од Цементара, е понештетно од она што искача од кај тебе од оџак. И тоа е нон-сенс.
Да резимирам, загадувањето го прават и куќите што се греат на дрва, да, но неспоредливо е да се споредува едното со другото. Он у својот пост го има добро образложено.
Тоа дека куќите се поголеми загадувачи, власта највише го труби, за да не им се расипува бизнисот со типови како Минчо. Глеј колку им дава за кампања, глеј колку вработува.... сеа тука некакви филтри-милтри ќе го тераме човекот да става.
Ако куќите беа толку многу големи придонесувачи за загадувањето, тогаш какво ли било загадено Скопје у, да речеме, 1924-та година...
На Водно не се осеќа толку загадувањето, како во Аеродром - тоа е ултимативната вистина која стои зад кулисите на корпоративното труење на Скопјани.
во погоните на Минчо само тие знаат што горат..........отпад и гуми што е загрижувачки и страшно,директно удира по здравјето на луѓето..........[DOUBLEPOST=1413306702][/DOUBLEPOST]
Немам појма зошто ме цитираш ама ај нека ти биди. Ниту сум рекол дека главен виновник се тие што се топлат на дрва, ниту тоа го мислам, а он што има образложено е дека пријатни биле разговорите покрај камин и пицата на дрва е вкусна.
за жал ете и тоа го прочитав од сериозен член на форумот :facepalm:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Немој да се разочаруваш
Припадниците на Човечкиот род, пред да почнаат да живеат во куќи, живееле во земјаници а пред тоа со илјадници години наназад, во пештери
Во пештерите палеле оган, а со огнот и чадот ги бркале природни непријатели, инсекти, вошки, ѕверови, вршеле дезинфекција но и готвеле,сушеле месо. Затоа нас ни „ се бендисува “ чадено месо. Ако на некој волк или лав му дадеш чадено месо, веројатно нема ниту да го јаде и домашните кучиња и мачки не сакаат чадено месо, а на нас ни е тоа одлично
И денес во црквите, се кадиме со чад од темјан
Зарем не сакаме скара.
Според тоа, чадот е наша „природна“ средина
Да, само што населеност и пренаселеност не е исто.
Апсурдно е да споредуваш број на население пред илјадници години и сега.
Мене па ми се бендисува кога алиштата ми корнат на чад во случај да немаш каде да ги спростриш освен на тераса.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
Зголемувањето на заболени од рак започнува после бомбардирањето на НАТО на Србија 1999 г ,ова ми го зборуваше доктор од Скопје кој рече после бомбардирањето заболени од рак имаме 300 насто повеке

 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Зголемувањето на заболени од рак започнува после бомбардирањето на НАТО на Србија 1999 г ,ова ми го зборуваше доктор од Скопје кој рече после бомбардирањето заболени од рак имаме 300 насто повеке
факт - се истурија тони бомби со осиромашен ураниум
 

Kajgana Shop

На врв Bottom