ЗАГАДУВАЊЕТО НЕ СОПИРА, СЕКОЈА ГОДИНА НОВИ 4.500 ЗАБОЛЕНИ ОД РАК!

Член од
18 јули 2018
Мислења
543
Поени од реакции
1.898
Онаа одвратнана Лилјана Поповска со секоја можна коалиција е на власт скоро 20 години, а претходно и советник во Град Скопје и апсолутно ништо конкретно нема преземено во врска со екологија, загадување и слично. Ама битно прва е да се слика со лидери на зелени партии од други држави и да се фали како лобирала и слични гомнарии. Демек имаме доверба во институциите, па ќе вреди нешто нивниот одговор. Дупење у здрав памет, ама без усул е ова веќе.
Ама тоа е кога за ништо не постои одговорност и кога постојат тие ретардирани предизборни коалиции на куртоните.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Онаа одвратнана Лилјана Поповска со секоја можна коалиција е на власт скоро 20 години, а претходно и советник во Град Скопје и апсолутно ништо конкретно нема преземено во врска со екологија, загадување и слично. Ама битно прва е да се слика со лидери на зелени партии од други држави и да се фали како лобирала и слични гомнарии. Демек имаме доверба во институциите, па ќе вреди нешто нивниот одговор. Дупење у здрав памет, ама без усул е ова веќе.
Ама тоа е кога за ништо не постои одговорност и кога постојат тие ретардирани предизборни коалиции на куртоните.
Све е ова точно, а прашњето ѝ е во предизборен контекст.
Сепак, добро би било власта да одговори на него.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
543
Поени од реакции
1.898
Све е ова точно, а прашњето ѝ е во предизборен контекст.
Сепак, добро би било власта да одговори на него.
Единствено добро е што барем ќе се рашири муабетов малку повеќе низ народов, да не се вергла едно па исто за тоа кој е главниот извор на проблемот, иако е јавна тајна ова веќе подолг период.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.432
Поени од реакции
13.112
Фотографија на Dusanka Hirschi.


pogledajte ja ubavo ovaa slika...
vo preden plan Evrejsko maalo, toa bar go znaete,ste go videle ili vi kazuvale.
Tamu ene go plostadot ,bankata i oficerski i toa go znaete
a onde preku Vardar,levo od movceto eden mal park.
Na toa mesto bese zgrada ,ama vo april 41g. ja pogodiva stukite i potoa bese srusena.
I sto potoa npravija PARTIZANITE(citaj komunistite) se gleda,ne napravija uste pogolema zgrada na toa mesto tuku ete eden park.
e ama sega uceni-diplomirani vnuci na tie partizani digat-pravat zgradi na veke postoecki-napraveni parkovi.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
543
Поени од реакции
1.898
Еве, решена е и мистеријата околу увезувањето отпад, штом така викаат од министерство, нема зошто да не им се верува. (y)

 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.493
Поени од реакции
8.291
Еве, решена е и мистеријата околу увезувањето отпад, штом така викаат од министерство, нема зошто да не им се верува. (y)

од министерството за вистина, мора да им се верува :pos:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.167
Еве, решена е и мистеријата околу увезувањето отпад, штом така викаат од министерство, нема зошто да не им се верува. (y)

Гарант кога прочитале пратиле некој да провери со текст: „Дај бе види што е ова...“ Појма немаат, јас мислам дека можат да им увалат полониум и да им кажат дека е целулоза...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.493
Поени од реакции
8.291

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Придонес кон борбата против загадувањето
Страшно.

"И покрај интензивното градење во Скопје изминатите две децении, што предизвика коментари дека градот се задушил во урбанистички хаос, сѐ уште постојат стотици неискористени градежни маркички во деталните урбанистички планови.
Градежната офанзива ни од далеку не завршува со „Скопје 2014“, Водно, Кисела Вода и Дебар маало. Има многу отворени можности за нови градби и тоа од мали згради на четири ката што на хартија се куќи за индивидуално домување, па сѐ до облакодери на 62 ката и до станбени блокови како ѕидови покрај булеварите. Има и простори за катни гаражи, спортски објекти, трговски објекти, хотели и јавни установи.
Сето тоа им стои на располагање на инвеститорите, а може да им предизвика главоболки на граѓаните, на активистите за позелен град и на побунтовниот дел од стручната фела."


Нема крај негрижата за јавниот интерес на сметка на личните добивки.


 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Сто нови згради и 20.000 нови станари во Расадникот во Кисела Вода
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
973
Поени од реакции
970
Детали за несреќата во Охис: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Од Државниот инспекторат за животна средина за МИА појаснуваат дека истекувањето се случило во погон во кој фирма препакува и отстранува историски хемикалии кои се неупотребливи и останати од поранешната фабрика, а кои ќе се извезуваат во странство.

– Станува збор за истекување вода од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер. Откако е испразнета цистерната фирмата има обврска да ја исчисти. При перењето попуштил вентил и течноста се излеала во еден вид бетонска када која е надвор и затоа се почувствувала миризба во околината, истакнува за МИА инспектор кој е на терен.
Извор
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.054
Поени од реакции
5.991
https://infomax.mk/wp/xabаријата-се-kpиела-три-дена-јани-макраду/?fbclid=IwAR1QUcDr4YUup7Xyih4VY6ReUvnb0Z26dSpTqLASTMis-LSqjyYmbisw25c

дури сега ќе има почесто овакви работи, немаме стручни лица и опрема за овакви хемикалии...
а кој народ ќе ја тужи државата, какви бакрачи, важно на Веруш му искешираа 41000 евра, башка што е награден со фотеља...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.658
Поени од реакции
2.598
https://infomax.mk/wp/xabаријата-се-kpиела-три-дена-јани-макраду/?fbclid=IwAR1QUcDr4YUup7Xyih4VY6ReUvnb0Z26dSpTqLASTMis-LSqjyYmbisw25c

дури сега ќе има почесто овакви работи, немаме стручни лица и опрема за овакви хемикалии...
а кој народ ќе ја тужи државата, какви бакрачи, важно на Веруш му искешираа 41000 евра, башка што е награден со фотеља...
Не мрда ни со мал прст народот. Гледаш дека се ова им одговара.
Ќе оделе на протест на 29-ти за воздухот...не можеме како народ да се собереме во Седмица да јадеме, а не па протест ќе сме правеле. Бруки, ни се смеат во странство (Нигерија, Кенија, Того, Сенегал, Буркина Фасо, Брег на Слонова коска).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.811
Поени од реакции
3.775
Сега поминав Автокоманда, ја мислам носов уште ме чеша.....таква одвратна смрдеа како на депонија помешано со магла.....страшно.
 
На врв Bottom