Жорж Санд - „Малечката Фадета“

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од Filmakedon, 6 декември 2008.

 1. Пеам на свадби

  Пеам на свадби

  Член од:
  3 декември 2007
  Мислења:
  3.718
  Допаѓања:
  765
  Добро, бива ли "Малечката Фадета", да ми е за лектира во 3та година, а "Пеколот" во прва.... Оваа Влада треба да си ја чукне главата од ѕид. Инаку, книга што во комбинација со гледаниот филм, создава доживотно паметење.
   
  На Cataclysm му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.387
  Не е до „оваа влада“, книгиве се години наназад така поставени. „Пеколот“ на пример се става во прва година поради историскиот развој на литературата, се почнува од хуманизам и ренесанса па сè до модерната, така е направен концептот во образованието па затоа како претставник во прва го даваат Данте.
   
 3. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.952
  Допаѓања:
  131.844
  Во втора е пеколот. Прво полугодие, тогаш почнува хуманизамот и ренсесансата. Потоа, во второ полугодие се изучува класицизамот.:wink:
   
 4. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.193
  Допаѓања:
  4.387
  Ние во прва ја работевме, веројатно измениле нешто сега. Почнувавме со првобитна уметност - синкретизам, еповите, старогрчка, староримска и хебрејска литература па после со литературните правци. Уште си ја чувам тетратката од средно. :)

  Постовите би требало да бидат префлени овде, ептен забегавме од темата.
   
 5. Marimar

  Marimar

  Член од:
  3 април 2009
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Ми треба книга

  Ве молам дали ке можете да ми ја најдете книгата "Малечката Фадета" од Џорџ Санд Ако може на Македонски јазик
  Ви благодарам
   
 6. Nekoj IksDe

  Nekoj IksDe Челзијаш

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  9
  го имам читано романов со браќата близнаци од Близнаково многу интересна книга
   
 7. InfectedX

  InfectedX Motherfucker

  Член од:
  22 септември 2010
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  2
  Само што ја прочтав,книгава ми е за утре.
   
 8. shema77

  shema77 Borriello

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  432
  Допаѓања:
  7
  Може некој да ми даде кратка содржина...?
   
 9. RaZ-R

  RaZ-R Артилерец

  Член од:
  8 ноември 2009
  Мислења:
  3.088
  Допаѓања:
  1.793
  За кога ти треба?
   
 10. shema77

  shema77 Borriello

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  432
  Допаѓања:
  7
  Ако имаш моментално нешто добро ќе ми дојде...инаку книгава ми е за утре:)
   
 11. D-Imperator

  D-Imperator

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  608
  Малечката Фадета e романтична приказна за спојот на класните спротивности со помош на љубовта. Ќе наидете на идеи за хуманост и идилична љубов што ќе се круниса на крајот со брак, бла, бла, бла.
  Сиромашното сираче Фадета, грдото девојче што сите ќе го нарекуваат Штурче и Опрлена Мачка на крајот ќе го најде принцот на белиот коњ, бла бла бла.:pos:

  Содржина:
  "Па - започна тетка Барбо - нашата Фаншон е голема волшебница, таа нашиот Силвине го маѓепса повеќе отколку што и самата го посакуваше тоа. Кога виде дека нејзините волшепства дејствуваат толку силно, сакаше тоа да го запре или барем да го намали, но не можеше, така што нашиот Силвине, гледајќи дека премногу мисли на жената на својот брат,:pos:како чесен и сериозен човек, замина, а во тоа и Фадета го поддржа и му угодуваше.
  Ако е така - рече чичко Барбо, чешајќи се зад увото - се плашам дека никогаш нема да се ожени, бидејќи бањарката на Клавиер во свое време рече дека единствено љубовта кон некоја жена ќе го излечи од лудата љубов кон жената на братот :pos:но дека само еднаш во животот ќе сака бидејќи срцето премногу му е чувствително и страстно :pos:"

  За авторот:
  Писателката Жорж Санд е родена во Париз во аристократско семејство, татко и бил аристократ и офицер во армијата на Наполеон, а мајка и била париска курва, па овој офицерот кога ја зимал за жена, мајка му, т.е. свекрвата се противела на тој брак помеѓу различни социјални класи, па писателката била воспитувана од баба и во некој француски замок и од замокот постојано гледала од прозорот како децата на сиромашните луѓе надвор си играат, а неа не ја играат.
  :pos::pos::pos:
   
  На femme fatale му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: