Жолчка

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од IVANTUS, 28 јуни 2011.

 1. IVANTUS

  IVANTUS

  Член од:
  27 јуни 2011
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  :(((( imam problem denes mi kazaa deka imam kamenja vo zolcka....ima li pomos????
   
 2. Violent Femme

  Violent Femme I am as lovely as a dream in stone..

  Член од:
  27 мај 2011
  Мислења:
  725
  Допаѓања:
  521
  треба да одиш на операција да ти ги извадат додека не стане полошо:)
   
 3. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  261
  Допаѓања:
  208
  Колку камења? Еден, повеќе, полна ти е жолчката? Исто колку големи? Дали имаш болки?

  Ако немаш болки и камењата не се преголеми има и друга терапија, да не испадне дека правам реклама ама има едни капсули Ursofalk, ги раствораат камењата. Малку се скапи, 950 ден на рецепт за пакување од 50 капсули и ќе треба да ги земаш најмалку 6 месеци, а може и една година, али вреди да се проба ако не е ептен итна работата т.е. немаш болки и сл.
   
  На IVANTUS му/ѝ се допаѓа ова.
 4. IVANTUS

  IVANTUS

  Член од:
  27 јуни 2011
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  fala vi mnoguu ne e izgleda opasno zasto nemam bolki, a imam poveke kamenja.....ke probam so tie apcinja ako ne ke odam da me zakolat :))))
   
 5. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  261
  Допаѓања:
  208
  Ако немаш болки земај ги овие капсули барем 6 месеци и после ова оди на ехо, за да се види дали камењата се смалуваат.
   
 6. IVANTUS

  IVANTUS

  Член од:
  27 јуни 2011
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  oks abe jas go prasav doktoroot toj mi vika demek nema lek mora operacija ama jas ke probam so ovie pa ke vidime :))) fala mnogu
   
 7. GucciMane

  GucciMane Гостин

  Абе чим докторот ти кажал мора операција, иди. Он сигурно знае повеќе од нас тука. Ај со среќа. :D
   
 8. IVANTUS

  IVANTUS

  Член од:
  27 јуни 2011
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  aaj faala .... strav mi e na operacija ....:((((( so se mora se mora!!!!
   
 9. GucciMane

  GucciMane Гостин

  Што има да се плашиш, ваљда не е опасна операција ко на срце или слично :D
   
 10. la-loca

  la-loca Immortal...

  Член од:
  24 јули 2009
  Мислења:
  2.545
  Допаѓања:
  1.245
  Ништо страшно, јас после операција на жолчка на една жена, и ја отстранија и си играв со неа...си ги вадев камчињата :D
  Значи не се плаши, чим ти рекол докторот дека треба операција, ке ти ја отсранат и готово. Таа служи како склад на жолчката..така даа и без неа можеш да функционираш :D
   
  На IVANTUS му/ѝ се допаѓа ова.
 11. IVANTUS

  IVANTUS

  Член од:
  27 јуни 2011
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  NE AMA SEA NA PSIHICKA BAZA MI E KOGA NE ZNAEV NISS NE MI BESE A SEA SE CUVSTVUVAM GLUPAVO......
   
 12. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.953
  Допаѓања:
  3.844
  Немој,стави си во главата дека тоа е за твое добро,и ако ј направиш таа операција ќе ти биде подобро.
  Со среќа и побрзо да закрепнеш.
   
 13. D-r Walle

  D-r Walle www.zazdravje.com.mk

  Член од:
  26 декември 2010
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  17
  Оперативен зафат, лапараскопски или класичен. Класичниот се карактеризира со поголем рез и погдолго време на опоравување, а лапараскопскиот побрзо време на опоравка и помало оштетување на ткивата. Доколку сте млад/а и немате никакви пропратни заболувања (на пример, астма, ХОББ и сл...) лапараскопскиот третман е препорачлив.

  Поздрав!
   
 14. albanian_boy

  albanian_boy pershendetje te gjitheve

  Член од:
  14 април 2006
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  9
  Споделете ја оваа вест бидејќи оние кој ја пробале тврдат дека навистина делува. Ова, велат тие, ќе им помогне на многумина.
  [​IMG]

  Кинески лекар д-р. Lai Chiu Nan препорачува потполно природен метод на отстранување на камен од жолчката – кои се исклучително опасни – Освен што предизвикува болка, доведува до жолтица, па дури и до рак. “Ракот никогаш не е првата болест што се јавува”, изјави д-р.

  Лаи, тој вели дека камењата во жолчка долго пред ракот предизвикуваат низа здравствени проблеми. Но поврзаност постои бидејќи според неговите истражувања, обично луѓето кои се разболуваат од рак, порано имале жолчни камења.
  Еден од симптомите на камен на жолчка е чувство на надуеност по тежок оброк. Се чувствувате како да не можете да ја сварите храната. А може да чувствувате болка и во црниот дроб. Значи, ако мислите дека имате камен на жолчка, д-р Lai го нуди следниов метод за да ги отстраните природно.
  Се тврди дека овој третман е исто така добар за оние со слаб црн дроб, бидејќи црниот дроб и жолчната кеса се тесно поврзани. Сепак мора да имате во предвид дека овој метод не е успешен за секого – оние кои имаат поголеми камења сепак мора да се јават на лекар.
  [​IMG]

  Режим:
  1 Првите пет дена, земајте по четири чаши сок од јаболко секој ден. Или јадете 4-5 јаболка, како сакате. Сок од јаболко ги омекнува жолчните камења. Во текот на тие пет дена, треба да јадете нормално – сокот од јаболка цедете си го сами, не користете купен готов сок од продавница.
  [​IMG]

  2 На шестиот ден не вечерајте.
  3 Во 18 часот земете една мала лажичка на горка сол (магнезиум сулфат) со чаша топла вода. ВНИМАВАЈТЕ важно е да е горка сол – која не е лесно да се најде но ја има низ продавниците за здрава храна.
  4 Во 20 часот повторете го истото. Магнезиум сулфат го отвора пропустот на жолчното кесе.
  5 Во 22 часот земете половина чаша маслиново масло (или масло од сусам), со половина чаша сок од лимон – свежо исцеден. Измешајте добро и испијте. Маслото ги подмачкува камењата за да се олесни нивниот премин.
  Следното утро, треба да сте во можност да видите зелени камења во урината. “Обично тие пловат”, Chiu забележува. “Можеби ќе сакате да ги броите.
  ,,Имав луѓе кои избројале 40, 50 или до 100 камења. Многу!. ” – Дури и ако немате никакви симптоми на камен на жолчка, можете да ја искористам оваа природна терапија. Секогаш е добро жолчното кесе да биде чисто,, – вели кинескиот лекар.
  --- надополнето: 23 декември 2013 во 14:41 ---
  Ova go najdov sega i mislam deka vredi da se proba !!!
   
  На Mercury му/ѝ се допаѓа ова.
 15. victory11

  victory11

  Член од:
  5 мај 2014
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  24
  сакам да прашам нешто, се работи за жена и кажаа дека мора да се оперира и да ја острани жолчката оти била воспалена, а и препишаа антибиотици кои мора да ги пие до пред операцијата да се направи. Дали некој од вас имал ваков случај или искуство на некој близок ваш ? Тешка е таа операција, докроти по препорака ако може да ми кажете итн.... фала однапред
   

Сподели преку: