Жиранти

Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Сакам да прашам за вие што сте биле жиранти или за тие што ви биле жиранти.... Колку време треба да биде вработен жирантот и дали доколку има кредит може да биде жирант ? За охридска банка ме интересира...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
14
А што ако имам жирант и неплаќам кредит? Мислам дека жирантот може да тужи но тек кога ке доспее последната рата од кредит т.е од кога неплаќам јас плаќа тој пошто цел терет паѓа на него
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
14
А што ако имам жирант и неплаќам кредит? Мислам дека жирантот може да тужи но тек кога ке доспее последната рата од кредит т.е од кога неплаќам јас плаќа тој пошто цел терет паѓа на него
Пошто еве имам жирант една рата неплатив... на секој 25 дена ја намирвам како една рата да скокнувам без 5 дена
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
14
Гринго, жирант е лице кое одговара за кредито способноста на оној кој го зема кредитот. Значи ако јас земам кредит на 20 години, ти како мој жирант одговараш пред банката дека во случај ако неможам да го отплаќам ти ќе го одплатиш во мое име. Пензионер може но до 65 години мислам дека беше границата, кај нив се зависи од годините. Можеш да ја напуштиш државата кога сакаш ако си жирант. Можеш и да земеш кредит, но кредитните поени ти се намалуваат со оваа обврска која си ја презел. Но тоа се зависи од твоите примања.
Значи главен ризик е оној кој го зел кредитот недај боже да неможе да го плати, ти си втор на листата од каде ќе земат пари.
Да но зарем неможиш да тужиш жирант за регрес
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
по мене жирант за посериозни кредити, НАД 10.000 евра може да биде само лице во ПРВО наследно сродство, т.е. брачен другар или дете, а башка што и закон има за секоја работа НАД 10.000 евра мора да земеш АДВОКАТ да ти ги заштити правата... но кај нас мороните од НБМ изгледа не ги знаат законите и дозволуваат на банките се и сешто....
Освен тоа над 10.000 евра би требало кредитот да биде и Хипотекарен...
Банките се плашат ако немаат жирант, демек ако ПАДНАТ цени на недвижнини или што е предмет на хипотеката да не останат со куси ракави... Но што праиме ако жирантот ИЗБЕГА во странство или почине ?????
А патем има други дубари околу хипотекарните кредити, корисникот на кредит да го подмачка лицето од банката што ја проценува недвижнината, посебно случај ако недвиѓнината сама по себе е вредна но Локациски е на место каде тешко се продава , па пазарната цена не е реална туку уценувачка, 50% од реална... а корисникот на кредит си бега со кешот во странство и не го враќа...
Но се ова се прикаски од минатото, мислам поодамна банки не даваат ненаменски кредит во кеш, може само мали суми ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom