Живот после корона вирусот

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Позитивисти се криви. Ориентирај се према најлоша варијанта, и ништо нема да те фати неспремен/а...
Тоа уствари не се позитивисти. Они се слепи и не ја гледат суштината на проблемо. Они мислат дека овоа е исто како Еболите , свинските, птицјите. Ама тогај немаше криза на цела планета. Они мислат: Да издржеме дистанци мерки една година не најдат вакцина и све че бити опет по старо. Не знаат дека си имат работа со Универзумо, со суштината на нашио живот живот, со суштината на нашта ограничена интелегенција. Затоа уште сега треба да се спремаме за вистински вирус као у филмовите шо ке стварно ебе мама и на старо и младо, пошто не го контаме предупредувањето да престанеме да ја уништуваме планетата.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јас не верувам во живот после вирусот. :popce:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Јас не верувам во живот после вирусот. :popce:
Корона вирусов е само увертира за еден поинаков нов свет и поинаков живот на него.
Ајде да бидам оптимиста дека човештвото после сите овие трауми поинаку ке се организира, ке се солидаризира и ќе се опреми со респиратори, ама за мудрост и памет.
 
Член од
18 јуни 2020
Мислења
150
Поени од реакции
133
Приметив дека на работа, во автобус, банка, продавница, било каде на јавно место, луѓево од страв ниту кашлаат, ниту шмркаат, со страв душички кивааат...а ако нешто такво се случи, сите околу него го гледаат мрско и се оддалечувааат...језива работа.
Дали физичкиот контакт ќе стане табу тема?
Нема ракување, нема гушкање, како ќе одиме во кино, театар, на утакмици, на прослави, како ќе спортуваме....па како сум разочарана, неможам да одам на аеробик а никој не знае до кога.
Дали ќе почнеме дома да вежбаме, да учиме, да работиме....се поради тоа дистанцирање и изолирање.

Сите луѓе имаат потреба од физички допири, лични друштвени контакти, меѓучовечки интимности...па сите овие работи ни се потребни за нашата физичка и психичка емоцинална благосостојба:(...
Интересно прашање произлегува од препораките за “социјална дистанца”!
За да се спречи ширењето на вирус е питребна “физичка дистанца” од 1.5/2 метри, зашто тогаш слоганите се социјална дистанца? :)
Приметив дека на работа, во автобус, банка, продавница, било каде на јавно место, луѓево од страв ниту кашлаат, ниту шмркаат, со страв душички кивааат...а ако нешто такво се случи, сите околу него го гледаат мрско и се оддалечувааат...језива работа.
Дали физичкиот контакт ќе стане табу тема?
Нема ракување, нема гушкање, како ќе одиме во кино, театар, на утакмици, на прослави, како ќе спортуваме....па како сум разочарана, неможам да одам на аеробик а никој не знае до кога.
Дали ќе почнеме дома да вежбаме, да учиме, да работиме....се поради тоа дистанцирање и изолирање.

Сите луѓе имаат потреба од физички допири, лични друштвени контакти, меѓучовечки интимности...па сите овие работи ни се потребни за нашата физичка и психичка емоцинална благосостојба:(...
Интересно прашање се наметнува од изборот на зборови во препораките на светско ниво!
Зашто социјална дистанца кога за спречување на вирусот е потребна физичка дистанца од 1.5/2 метри?
Мислиш е случајно?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Интересно прашање произлегува од препораките за “социјална дистанца”!
За да се спречи ширењето на вирус е питребна “физичка дистанца” од 1.5/2 метри, зашто тогаш слоганите се социјална дистанца? :)

Интересно прашање се наметнува од изборот на зборови во препораките на светско ниво!
Зашто социјална дистанца кога за спречување на вирусот е потребна физичка дистанца од 1.5/2 метри?
Мислиш е случајно?
На што поточно мислиш!?
Социјална, физичка или друштвено оддалечување од 1.5 метар од луќето околу тебе, од соговорникот при комуникација...на што се сомневаш?
 
Член од
18 јуни 2020
Мислења
150
Поени од реакции
133
На што поточно мислиш!?
Социјална, физичка или друштвено оддалечување од 1.5 метар од луќето околу тебе, од соговорникот при комуникација...на што се сомневаш?
Одалечување од соговорникот при комуникација би се декларирало како физичка дистанца нели?
Што се подразбира под социјална дистанца?
Социјално дистанцирање би требало да се користи како мерка за убијци, психопати итд. за да не влијаат негативно врз општеството. И овој разговор е еден вид на социјализирање.
Воедно социјалната дистанца сама по себе може да донесе дополнителни проблеми врз психичкото здравје на народот.
Искрено не се сомневам во ништо иако според мене е преголема помпата ама неможам никако да најдам образложение зашто социјална дистанца.
 
З

Зелениот

Гостин
Едно е сигурно, дека живот после корона и пред корона нема да е ист:(
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Се сеќавам така викаа и 1920год.....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Живото констатно се менува и не е исти, само тоа шо не се приметува од година на година, туку од декада на декада.
Во такозваното модерно општество нон стоп се наметнуваат ствари кои се неприродни и против наша воља и со се живо се манипулира. So wellcome to 21st century.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Приметив дека на работа, во автобус, банка, продавница, било каде на јавно место, луѓево од страв ниту кашлаат, ниту шмркаат, со страв душички кивааат...а ако нешто такво се случи, сите околу него го гледаат мрско и се оддалечувааат...језива работа.
Дали физичкиот контакт ќе стане табу тема?
Нема ракување, нема гушкање, како ќе одиме во кино, театар, на утакмици, на прослави, како ќе спортуваме....па како сум разочарана, неможам да одам на аеробик а никој не знае до кога.
Дали ќе почнеме дома да вежбаме, да учиме, да работиме....се поради тоа дистанцирање и изолирање.

Сите луѓе имаат потреба од физички допири, лични друштвени контакти, меѓучовечки интимности...па сите овие работи ни се потребни за нашата физичка и психичка емоцинална благосостојба:(...
Па кога се толку стегнати и додека си носат маска на себе, да им е страв да кивнат, кашлат, дека некој ќе ги гледа наопаку нивно е. Колку пати ми се десило така да кивнам или да се накашлам во маркет, па што некој и да ме погледне ми е гајле, не ги ни приметувам. Што да не им пренесам нешто, тие психички заболуваат не јас. Имам јака психа па ми е гајле дали ќе ме гледаат и да ми кажат одма им викам на стави ја маската моја поарно ќе ти биде...и ќе си се свртат, Што ги вртам (y)
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Zivotot veke si tece. Nema pred potoa. Nema da zastane zivotot i smislata na zivotot zaradi vakva planirana agenda i nametnata situacija. Posledici veke ima i ke ima ama zivoto si tece se pobrzo kako sto treba.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...се уште не е животот после коронавирусот, како што гледам ќе биде присутен малку повеќе и малку потешко од сезонскиот грип, ама така на бранови, ќе стивне, па пак ќе збувне,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom