Живот назад во природа

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Може да се изведе, само проблемот е што ниедна жена нема да се нафати да живее со тебе у природа. Па ќе мораш како Димче Ацков со куќата од кал што ја има направено, не знам од кај беше, живее скроз сам. Гледам почнал да става и соларни панели.


 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.960
Може да се изведе, само проблемот е што ниедна жена нема да се нафати да живее со тебе у природа. Па ќе мораш како Димче Ацков со куќата од кал што ја има направено, не знам од кај беше, живее скроз сам. Гледам почнал да става и соларни панели.


Димче ептен хардкор примитивно живее, ама не е точно дека живее сам има женска/девојка :D во видеово се појавува

 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
302
Поени од реакции
586
Светот оди напред со технологија со медицина,со архитектура со прехрамбена индустрија,а ти сакаш да живееш во минатото и тоа за едно илјада години назад со куќа од кал,билки како илјач за болести,полско вц,перење во најблискиот извор или река,да живееш во страв дека ќе те нападне волк мечка или дива свиња отие овие ќе ти бидат комшии наместо луѓе.Незнам луѓето се што правеле во минатото, го правеле за да си го олеснат животот и да си го направат побезбеден за живеење и затоа сме таму кај што сме сега ,е сега ти со сила си го праиш потежок.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.565
Поени од реакции
9.042
Ме реши :) Сакам природа, ама не сите можеме да функционираме така, биди сигурен дека ќе живееш само од тоа што ќе го произведеш, факт е дека малку би успеале во тоа, на другите ни треба работа во град за да си ги дозволиме потребите. Не сме сите Димче Ацков и Жаре Уфце.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2009
Мислења
489
Поени од реакции
1.695
Добро бе момци, вие што го тупите дека не може да се живее во природа. Никој не рече целосно да се отсечиме од системот, туку комотно може сите ама буквално сите да живееме во места во близина на град, на некои 5-10 км и да одиме на работа секој ден во град каде што ќе бидат сите бизниси, здравствени, административни, едукациски, спортски, економски установи, центри и остали срања, а да живееме во природа. Не целосно да функционираме во природа отсечени од се, туку домот да ни е во природа, да имаме зеленило околу и да живееме во куќа. Предностите од живот во природа се ненормално многу и во квалитет и квантитет. Тоа не го може само во Македонија, туку било каде на планетата. Ама џабе имате глави ако не ги користите за мислење, туку само за стрижење. За жал
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.565
Поени од реакции
9.042
Добро бе момци, вие што го тупите дека не може да се живее во природа. Никој не рече целосно да се отсечиме од системот, туку комотно може сите ама буквално сите да живееме во места во близина на град, на некои 5-10 км и да одиме на работа секој ден во град каде што ќе бидат сите бизниси, здравствени, административни, едукациски, спортски, економски установи, центри и остали срања, а да живееме во природа. Не целосно да функционираме во природа отсечени од се, туку домот да ни е во природа, да имаме зеленило околу и да живееме во куќа. Предностите од живот во природа се ненормално многу и во квалитет и квантитет. Тоа не го може само во Македонија, туку било каде на планетата. Ама џабе имате глави ако не ги користите за мислење, туку само за стрижење. За жал
За сосема друг живот назад у природа праиме муабет. Земи си го хехенцето и оди на 5-10 км надвор од град.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.844
Тешко враќање во природата... без струја и нет ќе нема кој да го види тој начин на живот и за џабе враќањето и колку е добро во природата. ДУри и македонските Робинзон Крусо типови имаат нет во куќарките од кал! :)

Голем процент од луѓето што денес јадат месо не би јаделе месо ако сами би требало да го заколат животното, слично и со враќање кон и во природата... би узумреле туку така, едноставно.... тоа би било добра замка за да се преполови човештвото.

Кампувајте и одржувајте го имотот на дедото во село со по недела две далеку од град и луѓе, но немојте да претерате, нема назад после :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
гледав на Национал географи пред некој ден, еден отишол у џунгла кај индијанците да го обучат на лов да иде со нив... многу добра емисија, значи не оние на Дискавери, Голи и Уплашени ( а имаат доктор во близина и воки токи), човекот отиде во Дива Дивина, 14 часа со брз чамец од најблискиот доктор, барабар со индијанците... Фантастична емисија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom