Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .
Член од
2 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
6
зависи во која населба сте даница, според мене, нека биде и подалеку школото али немојте во школо каде ке е со премногу имигранти, немојте во gårdsten, lövgärdet, hjälbo, biskopsgården, се надевам оти сте на друга локација.
Во landala.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Најдов работодавец кој работи во Шведска и има потреба од стручен кадар и неколку месеци сме во кумуникација сака да направи работна виза ама поради короната искрено не сакам да аплицирам... Дали некој знае како идат тие работи сега за време на пандемија и дали е возможно да се изведе тоа
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Најдов работодавец кој работи во Шведска и има потреба од стручен кадар и неколку месеци сме во кумуникација сака да направи работна виза ама поради короната искрено не сакам да аплицирам... Дали некој знае како идат тие работи сега за време на пандемија и дали е возможно да се изведе тоа
Ако работодавец ти нуди работа и евентуално смештај, короната не ти е проблем, а веќе почнаа и со вакцинирање. Проблем би ти бил излез од Мк, распрашај се за ова.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Најдов работодавец кој работи во Шведска и има потреба од стручен кадар и неколку месеци сме во кумуникација сака да направи работна виза ама поради короната искрено не сакам да аплицирам... Дали некој знае како идат тие работи сега за време на пандемија и дали е возможно да се изведе тоа
Зошто ?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
590BA519-ADDE-4B97-A164-1CB313AC7839.jpeg

najblisku do koperacija so sum videl vo Svedska :ROFLMAO: sekogas ima sobrani pred System i toa uste rano rano

posle nemalo druzba vo Svedska, abe ajde :ROFLMAO:
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Sto mislite dali so sredno nivo angliski bi se naslo lesno rabota vo Svecka kako za pocetok .. Jas sum kranist na 100 tonski mosten kran i plus sofer so C,E kategori
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ова за почеток и под услов ако се двајца, за сам човек е многу тешко, скоро пола плата за кирија и сметки ќе му бега.
мажот моментално е мрза и нема фатено работа 3 години, жена му лупа и за него а тој зема социјално скоро колку неа. Се снабди со стан, куќа, две коли, кеш настрана, во рок од 3 години нон стоп најаден напиен, се напрај крмак од 200 кила и на крај пак не бил задоволен, Шведска не чини, епа бате од такви свињи како него Шведска си пати, до вчера работел за 150 евра по 12 сати на смени, јадел леб со буковска пипер, ама битно имал "другари" и дремел по цел ден в коперација, тоа за него било квалитетен живот.
Извинете на речникот и на погрдните зборови.
Чекај сеа,како тоа прво велиш мора двајца да работат за да живеат пристојно а потоа типот се напраил крмак од кила,стан,куќа,2 коли,ќеш на страна итн. Жената р'мба а тој зема социјалка? Аман бе,колкава е социјалката таму? :)
Автоматски споено мислење:

Nemislam za cel narod ali eden dobar del 80% e neizivean prost gnasen a ostanatite 20% si zaminaa mnogu odmana od tuka i ne se druzat so makedonci posto tie mozat samo da te zaebat i nastetat ne gi mrazam ama ne ni gi sakam pisman sum so sum se rodil tuka. Nikogas nema da se vratam tuka ni da tvoram mislam setam razocaran sum od ovaa parazitska drzava i ova pleme. I da znais od takvi ligusi begame od tuka paraziti koj znaat seee a usvari ne znaat nisto a na net se najjaki a usvari cistat vc za bes pari pederce. A jas se oblozuvam deka nemas ni mak pasos severen do dojran nemad otideno so ova ponasanje oputo selska
Мој пријател ми кажуваше како го нашол својот старејко (после кумот ова е битна особа на секоја мкд-свадба,хехе) во Словенија и се шетале цел ден,и кога дошла вечерта пријателов мој мислел дека ќе одат до станот да преспијат за да можи тој утре да си бара превоз назад за Македонија кога доживеал екстремно непријатно доживување-Старејкото го заебал на некоја автобуска околу 21 часот,му рекол тука да чека автобус сосе куферите :pos:
Денес не се пријатели повеќе и овој заебаниов не сака ни да го види мамлазов у Словенија шо е,можеби овие се изолирани случаи ама многу кажуваат за нашето себепомагање во странство и за нашиот менталитет
Автоматски споено мислење:

Ни точка ни запирка ама важно има споделете да видат како не третираат.
Таквото пишување ми кажува дека типов е некое полиписмено сељачиште
Автоматски споено мислење:

haha, eve u austrija me molat da se vrabotam u avtoservis, isto kolku sakas ponudi za sofer. ama js samo onaka na kratko nein danke. ako trebalo u servis da se raboti ili sofer da se bide ke si gi zasukale rakavite austrijcite. Isto po fabrikite, se ima avatrijci nema. :)
U austrija isto socijalna pomos e skoro 1000e, za familija i preku 2000e, plus stan ti plaka drzavata. Ne se budali da rabotat tie so mozat ova da go iskoristat.
Patem tie obrazovanite od balkanot tuka samo gzot moze da si go izbrisat so diplomite, najvece rabotat u kafici i restorani, i se drugo normalno so nejkat da rabotat domakinite.
По тоа како пишуваш би рекол дека си со осмо одделение максимум,последна прочитана книга т.е. сликовница ти е Зоки-Поки и дека не си баш некој работник! Наместо да се вработиш у авто-сервис размислуваш и ставаш у предност опција ленштарење по дома и земање социјалка?!?
 
Последно уредено:
O

onefifty

Гостин
Дечки следната година планирам да ја барам среќата во Шведска, проблемот е што немам луѓе, блиски, кои ќе ми помогнат бар со смештај да се снајдам. Ме интересираат некои ваши совети за миграција, кој дел од Шведска, услови за живот/стандард, сепак почнувам од 0.
Од квалификации, дипломиран професор по англиски јазик и книжевност сум така да англискиот ми е скоро native, затоа и повеќе тежнеам за Шведска да мигрирам отколку Германија каде имам пријатели кои ќе ми помогнат. Имам работено се и сешто, се изнамачив овде ама неможам да најдам поасална работа без луѓе, врски или партија и решив бар кога веќе ми е судено да бидам општ работник со диплома, бар да бидам општ работник каде ќе биде повеќе платено и подобра средина. Истотака имам и бугарско државјанство, верувам дека и тоа ќе биде од помош некоја.
Во план сум да почнам часови и да полагам за Ц.
Било какви совети и препораки се од помош. :)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Дечки следната година планирам да ја барам среќата во Шведска, проблемот е што немам луѓе, блиски, кои ќе ми помогнат бар со смештај да се снајдам. Ме интересираат некои ваши совети за миграција, кој дел од Шведска, услови за живот/стандард, сепак почнувам од 0.
Од квалификации, дипломиран професор по англиски јазик и книжевност сум така да англискиот ми е скоро native, затоа и повеќе тежнеам за Шведска да мигрирам отколку Германија каде имам пријатели кои ќе ми помогнат. Имам работено се и сешто, се изнамачив овде ама неможам да најдам поасална работа без луѓе, врски или партија и решив бар кога веќе ми е судено да бидам општ работник со диплома, бар да бидам општ работник каде ќе биде повеќе платено и подобра средина. Истотака имам и бугарско државјанство, верувам дека и тоа ќе биде од помош некоја.
Во план сум да почнам часови и да полагам за Ц.
Било какви совети и препораки се од помош. :)
Ќе бидеш дипломиран интелектуалец кој сака да стане камионџија со 8-мо одделение,башка на ова си се понижувал пред бугарски тролови и нацисти зборувајќи како се осишчаш като блгарче... жалосно на што спаднавме како држава
 
O

onefifty

Гостин
Ќе бидеш дипломиран интелектуалец кој сака да стане камионџија со 8-мо одделение,башка на ова си се понижувал пред бугарски тролови и нацисти зборувајќи како се осишчаш като блгарче... жалосно на што спаднавме како држава
Ne znam zosto me citiras na mislenje kade baram pomos i soveti, tvoeto mislenje niti mi znaci nesto, nitu pak mi e od bilo kakva korist. Pa uste predrasudi i omalovazuvanje. Klasicno makedonce, ti si problemot so drzavava. Nisto ne mi znaci sto sum diplomiran ako nemozam kraj so kraj da vrzam so 400e plata ili da trpam klasicni makedonski sefcinja i menadzment kaj umiras od rabota i stres poradi nesposobno menadziranje.
Drug pat ako nemas korisno nesto da kazes, podobrzo zadrzi si go svoeto prepotentno mislenje za sebe bidejki ne ni e dadeno na site od doma pa da birame.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Дечки следната година планирам да ја барам среќата во Шведска, проблемот е што немам луѓе, блиски, кои ќе ми помогнат бар со смештај да се снајдам. Ме интересираат некои ваши совети за миграција, кој дел од Шведска, услови за живот/стандард, сепак почнувам од 0.
Од квалификации, дипломиран професор по англиски јазик и книжевност сум така да англискиот ми е скоро native, затоа и повеќе тежнеам за Шведска да мигрирам отколку Германија каде имам пријатели кои ќе ми помогнат. Имам работено се и сешто, се изнамачив овде ама неможам да најдам поасална работа без луѓе, врски или партија и решив бар кога веќе ми е судено да бидам општ работник со диплома, бар да бидам општ работник каде ќе биде повеќе платено и подобра средина. Истотака имам и бугарско државјанство, верувам дека и тоа ќе биде од помош некоја.
Во план сум да почнам часови и да полагам за Ц.
Било какви совети и препораки се од помош. :)
ISTA KASA KO MENE SI,SO SREKA...VAKA SAMO KE TI SE SITAT(SMEAT)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Ќе бидеш дипломиран интелектуалец кој сака да стане камионџија со 8-мо одделение,башка на ова си се понижувал пред бугарски тролови и нацисти зборувајќи како се осишчаш като блгарче... жалосно на што спаднавме како држава
Цела среќа шо во Македонија ќе беше директор ако останеше во државата.
До кога бе со вакви предрасуди ?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
Дечки следната година планирам да ја барам среќата во Шведска, проблемот е што немам луѓе, блиски, кои ќе ми помогнат бар со смештај да се снајдам. Ме интересираат некои ваши совети за миграција, кој дел од Шведска, услови за живот/стандард, сепак почнувам од 0.
Од квалификации, дипломиран професор по англиски јазик и книжевност сум така да англискиот ми е скоро native, затоа и повеќе тежнеам за Шведска да мигрирам отколку Германија каде имам пријатели кои ќе ми помогнат. Имам работено се и сешто, се изнамачив овде ама неможам да најдам поасална работа без луѓе, врски или партија и решив бар кога веќе ми е судено да бидам општ работник со диплома, бар да бидам општ работник каде ќе биде повеќе платено и подобра средина. Истотака имам и бугарско државјанство, верувам дека и тоа ќе биде од помош некоја.
Во план сум да почнам часови и да полагам за Ц.
Било какви совети и препораки се од помош. :)
Почни со часови за Ц и почни да работиш било каде 6 месеци а после почни и за Д...почетокот ќе ти е тежок ама биди упорен и ќе се снајдиш.Не сум експерт 100 посто ама чудна ми е комбинацијата Татарски пасош и македонски возачки...најверојатно ке мораш да вадиш и татарски возачки.......ако ме погодиш во добро време можит да ти се вклопат коцките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom