Живот во Словенија

Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Па на многу места дека не сум имал денари.Еве срга сум веќе во Словенија и фала му на Бога што ми овозможи да си имам работа само со евра.Ај некој што работи тука во Словенија нека предложи некоја поплатена работа.
 
M

mordekaj

Гостин
Па на многу места дека не сум имал денари.Еве срга сум веќе во Словенија и фала му на Бога што ми овозможи да си имам работа само со евра.Ај некој што работи тука во Словенија нека предложи некоја поплатена работа.
Директор :D
Кажи за шо те бива.
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
А да предложите како да го научам Словенскиот јазик.Некој онлајн курс.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Сакам да заминам за Словенија на слепо. Нешто помош или насоки што и како да барам?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Moj sovet, od Slovenija sto podaleku toa podobro. Toa ti e drzava vo propagjanje, posebno na ekonomski plan. Ne znam mazot so raboti tamu, ama gleda li malce levo desno so se desava? Sekoj den se zatvoraat po stotici fabriki, za 4 godini okolu 200.000 luge se otpusteni od rabota sose strancite na privremena rabota tamu. Kolku ima samo rabotinici sto so meseci jne videle ni evro. Bugetot e vo strasen minus, platite javen vs privaten sektor se 2:1 i povekje, drzavata e pred bankrot sekoj den se izmisluvaat novi i novi danoci i davacki i se pokacuvaat starite. Mladite masovno ja napustaat drzavata, posebno tie od severniot del. I tamu ti e sistem ili vo drzavno ili ke umres za leb. Ova vazi za site ex komunisticki drzavi.
Nejkam da vi popuvam i da ve obeshrabruvam, ama veruj Sovenija vi e totalen promasaj za emigracja. Sestra mi zivee tamu i so mazot odamna ja merkaat Austrija, srekja zasega zetot ima kolku tolku uste sigurna rabota so solidna plata 800-900e vo poludrzavna firma. A sestra mi zarabotuva 650 evra(od koi 150 se troskovi za prevoz i hranarina,realno tolku trosi samo za gorivo, znaci plata 500 evra) za rabota v 4 smeni, i taa fabrika najverovatno deka ke stavi kluc vo naredniot period i ke se preseli vo srbija zaradi mnogu poniskite danoci. I pokraj toa sto zakonski minimalna plata e okolu 550e neto vo severniot del ima ogromen broj na firmi sto isplakjaat i poniski plati nego ova i go izigruvaat zakonot. Sum kupuval koli tamu od lugje(familii) sto nemale pari ni za gorivo ni za registracija, beter nego kaj nas.
Smetkite se 1:3 vo odnos kaj nas, sekoj polnoleten plakja 40 evra dopunsko zdravstveno osiguranje, ako ne plakjas isto kako da nemas zdravstveno. Uzasno skapi registracii za vozila. Uslugite se isto mnogu skapi, posebno otkoga go zemaa evroto, sto im e i najgolema greska.
http://www.delo.si/novice/slovenija/slovenci-mnozicno-zapuscajo-slovenijo_1.html
Се затвори ли фабриката кај што работи сестра ти? :icon_lol:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Се затвори ли фабриката кај што работи сестра ти? :icon_lol:
Da, ja preselile mislam vo bosna. Sestra mi sega so vrski pazi ja vrabotile vo nekoj cklj pogon za proizvodstvo na kartoni ili taka nesto, povtorno vo cetiri smeni za minimalna plata. Vo Slovenija gi drzi samo toa so zetot ima kakov takov negov stan i nejkat vo avstrija da ziveat pod kirija, inaku odamna ke fatea genem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom