Живот во Словенија

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
803
Поени од реакции
1.266
Prosecna vo Deutschland 2200 Netto

@Ocajna znajsh nie ovde treva pasime. :facepalm:
Јас ти реков, пресметај колку ќе ти е пензијата за просечната плата од 2500 бруто во Германија, и врапчињата на гранките го знаат тоа.... 100 евра на секои 5 години, за 30 години работа ќе добиеш 600 евра од кои 20 % ќе ти се оданочат.

Германија ги има насјлабите пензии во ЕУ.

Најголемата пензија во Германија фул пензија за 40 години работен стаж изнесува 1500 евра од кои чисти добиваш 1200 евра бидејќи 20% се оданочуваат. Гугл и ќе видиш. Ти очигледно не знаеш кај работиш.
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2023-11-19-13-41-32-402_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-11-19-13-41-09-556_com.android.chrome.jpg

Ако си примал просечна плата во Германија која изнесува 3975 eura brutto, месечно,
Тогаш пензијата за 5 години работа ќе ти изнесува 180 евра. За 20 години ќе имаш 720 евра пензија но само ако платата не ти се смали
Автоматски споено мислење:

А оваа плата од 3975 евра не ја има никој, повеќето имаат максимум од 1800 до 2400 бруто значи како што реков од 60 до 80 евра имаш пензија на секои 5 години. Оданочени.
Автоматски споено мислење:

Германец не ти работи за пензија они повеќето имаат големи уштедевини и некретнина
,која ги издаваат дебело наплаќаат за тоа, и богати се не им требаат нив тие пензиички ко социјална помош, тоа нашите само имаат социјалистички менталитет и работат за пензија, ама реалноста е таа во Германија слаби се пензиите и ќе ослабат уште повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2019
Мислења
418
Поени од реакции
623
Imam peijateli do mene dojdeni od Maribor, Celje, Ljublana ovde vo Avstrija cela zgrada ja lmaat naseleno . So eden par ziveam dobro i gi prasuvam sto kako zasto ovde ne oatanale vo Slovenija..
- vo Slovenija plata za prosecen rabotnik ti e 1000 evra, vo Avstrija ti e 1700 da kazeme, kirijata ili betriebsot za dvosoben stan e kacen x3 mi pokazuvase stabovi dvosobni po 700 evra okolu.. garaonjeri po 400 500 evra.... i vika ima mnogu Kosovari tie rabotat po sto trebaat rabotnici i im davaat visi a nemaat EU dokumenti.... fakticki kirijata e recisi skoro ista kako nekoo delovi vo Avstrija a platata 600 evra pomalku e odgovoot od razgovoror so niv.... Sega sekij e individualen.. kaj kade saka toa e drugo....
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
107
Поени од реакции
42
Imam peijateli do mene dojdeni od Maribor, Celje, Ljublana ovde vo Avstrija cela zgrada ja lmaat naseleno . So eden par ziveam dobro i gi prasuvam sto kako zasto ovde ne oatanale vo Slovenija..
- vo Slovenija plata za prosecen rabotnik ti e 1000 evra, vo Avstrija ti e 1700 da kazeme, kirijata ili betriebsot za dvosoben stan e kacen x3 mi pokazuvase stabovi dvosobni po 700 evra okolu.. garaonjeri po 400 500 evra.... i vika ima mnogu Kosovari tie rabotat po sto trebaat rabotnici i im davaat visi a nemaat EU dokumenti.... fakticki kirijata e recisi skoro ista kako nekoo delovi vo Avstrija a platata 600 evra pomalku e odgovoot od razgovoror so niv.... Sega sekij e individualen.. kaj kade saka toa e drugo....
Ех, ех сеа и ти ја претера, гарсоњери по 400-500€ многу ретко може некој да огласи, во Марибор цените се движат околу 10€ по квадрат во околните градчиња е малку поефтино. Еве ти линк па сам погледни https://www.bolha.com/oddaja-stanovanja/podravska?numberOfRooms[min]=studio-apartment&numberOfRooms[max]=two-rooms
Инаку, членот погоре праша, каков е квалитетот на живот и како функционира системот во Марибор, а не дали е подобро во Австрија.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.642
Поени од реакции
4.142
Ех, ех сеа и ти ја претера, гарсоњери по 400-500€ многу ретко може некој да огласи, во Марибор цените се движат околу 10€ по квадрат во околните градчиња е малку поефтино. Еве ти линк па сам погледни https://www.bolha.com/oddaja-stanovanja/podravska?numberOfRooms[min]=studio-apartment&numberOfRooms[max]=two-rooms
Инаку, членот погоре праша, каков е квалитетот на живот и како функционира системот во Марибор, а не дали е подобро во Австрија.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Zhivotot pred se zavisi od Finansiite!
Nema pari , nema zhivot. Ednostavno!
Coekot ne saka da odi na letuvanje pa da se interesira za prestoj od 2-3 Nedeli.
I koga na tie ceni shto si gi videl ce gi dodadesh i site propratni troshoci pak ce dojdish na tie 700€ od @teknuvalo111
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
418
Поени од реакции
623
Ех, ех сеа и ти ја претера, гарсоњери по 400-500€ многу ретко може некој да огласи, во Марибор цените се движат околу 10€ по квадрат во околните градчиња е малку поефтино. Еве ти линк па сам погледни https://www.bolha.com/oddaja-stanovanja/podravska?numberOfRooms[min]=studio-apartment&numberOfRooms[max]=two-rooms
Инаку, членот погоре праша, каков е квалитетот на живот и како функционира системот во Марибор, а не дали е подобро во Австрија.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Luge od Sveti nikole, Radovis, Stip, site nad 10 luge mi go kazaa istiot muabet....stom posle tolku godini dogaat ovde sigurno ne odi nesto .kako sto treba.. ne sporeduvam ni raspravam samo prenesuvam razgovor od luge sto 10 godini ziveele vo Slovenija... zboruvam za prosecna rabota i prosecna plata...a koj kade saka neka odi i so koj saka so svojata sreka, jas samo kazuvam sto sum cul....Normalno ima i pozitivni raboti vo Slovenija...
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
107
Поени од реакции
42
Luge od Sveti nikole, Radovis, Stip, site nad 10 luge mi go kazaa istiot muabet....stom posle tolku godini dogaat ovde sigurno ne odi nesto .kako sto treba.. ne sporeduvam ni raspravam samo prenesuvam razgovor od luge sto 10 godini ziveele vo Slovenija... zboruvam za prosecna rabota i prosecna plata...a koj kade saka neka odi i so koj saka so svojata sreka, jas samo kazuvam sto sum cul....Normalno ima i pozitivni raboti vo Slovenija...
Де појасни кој муабет ти го кажале? Јас ти реплицирав за цените на становите, дека не ти се точни тврдењата околу висината на кириите и ништо повеќе.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
418
Поени од реакции
623
Де појасни кој муабет ти го кажале? Јас ти реплицирав за цените на становите, дека не ти се точни тврдењата околу висината на кириите и ништо повеќе.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Oglasite sto mi gi prikazuvaa mozebi bea od ljublana, so poseben akcent na parite sto gi davas za struja gas i ostanat stanben trosok toa e zgolemen vo rekordno nivo vo procent na visinata na kirijata vo pogolem procent od Avstrija...i so pogolem akcent na muabet deka so dve plati vo Avstrija prosecni imas poubav zivot od Slovenija vo ist slucaj....sega drugar kazuvam sto mi kazaa tie site, a ako si ti ekspert za ceni na stan i kirii normalno deka mozes da vodis diskusija ama jas sum siguren deka vidov dvosobni po 700 i garaonjeri po 400 ne sum slep...isto i mubatot deka so edna plata plakas kirija a so druga jadis i nesto akonti ostani... ne ja falam Avstrija i ovde odi se nadolu vo globala....ako si prosecen smrtnik
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.642
Поени од реакции
4.142
Де појасни кој муабет ти го кажале? Јас ти реплицирав за цените на становите, дека не ти се точни тврдењата околу висината на кириите и ништо повеќе.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
I shto ti e sega muabetot?
Samo preseruvanje i lupanje bez veze?
Pa ti se kazha , a ti ako mislish deka ti e ubavo pali magareto i pravec maribor, Ljubljana....
Za nas vistinata ne e rozova zatoa shto tie rozovite Naocari sne gi izvadile.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
803
Поени од реакции
1.266
Imam peijateli do mene dojdeni od Maribor, Celje, Ljublana ovde vo Avstrija cela zgrada ja lmaat naseleno . So eden par ziveam dobro i gi prasuvam sto kako zasto ovde ne oatanale vo Slovenija..
- vo Slovenija plata za prosecen rabotnik ti e 1000 evra, vo Avstrija ti e 1700 da kazeme, kirijata ili betriebsot za dvosoben stan e kacen x3 mi pokazuvase stabovi dvosobni po 700 evra okolu.. garaonjeri po 400 500 evra.... i vika ima mnogu Kosovari tie rabotat po sto trebaat rabotnici i im davaat visi a nemaat EU dokumenti.... fakticki kirijata e recisi skoro ista kako nekoo delovi vo Avstrija a platata 600 evra pomalku e odgovoot od razgovoror so niv.... Sega sekij e individualen.. kaj kade saka toa e drugo....
Велиш 700 е многу во Словенија за двособен стан(Ако е толку навистина, се сомневам мислам дека се поефтини), што ќе речеш на 1350 евра за двособен стан во Минхен.? Другарка ми толку плаќаат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.642
Поени од реакции
4.142
Велиш 700 е многу во Словенија за двособен стан(Ако е толку навистина, се сомневам мислам дека се поефтини), што ќе речеш на 1350 евра за двособен стан во Минхен.? Другарка ми толку плаќаат.
Abe da se samo tolu arno ce beshe, tuku javi i se pod hitno i kazhi deka epten srejcalija bila!
I ne zaboravaj da i kazhish ako izleguva od stanot odma da mi se javi i preporaka da mi prati!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
803
Поени од реакции
1.266
Abe da se samo tolu arno ce beshe, tuku javi i se pod hitno i kazhi deka epten srejcalija bila!
I ne zaboravaj da i kazhish ako izleguva od stanot odma da mi se javi i preporaka da mi prati!
Ахахах и тоа шо велиш, па еве ние бевме во Германско село па ни ја качија киријата од 800 на 900 евра а за Минхен па да не зборувам, огин и пламен се.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
418
Поени од реакции
623
Велиш 700 е многу во Словенија за двособен стан(Ако е толку навистина, се сомневам мислам дека се поефтини), што ќе речеш на 1350 евра за двособен стан во Минхен.? Другарка ми толку плаќаат.
Prijatelot misli deka gi pravam drugite drzavi vo predinstvo...zboruvam jas za obicni smrtnici sto rabotat vo merkator ili ovde Spar za toj opseg na plati, sega ako e nekoj sto zima nad 2K vo Slovenija veke e na nekojnkonj....
Sekade e isto sranje dali si Minhen Avstrija ili Maribor.. trosocite za domakinstvoto ti ja zimaat ednata cela plata pa ti so koj sakas karaj se kade e poubavo. Kaj mene nema dvosoben po 900, vcera koleska najde garsonjera 800 kompleten trosok.... pa za i da ja najdes ke te otepas od baranje.....dodeka drugata bagra pravi po 6 deca i imaat socijalni stanovi nie ovde ke gi ispravame drzavite koj od koja e po korumpirana....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.815
Поени од реакции
8.364
3а тие што со време заминале Словенија, и се спастриле, успеале да земат стан/куќа (кредит, хипотека сеедно) до пред короната…
Живот ќе живеат! И тоа за работници зборам!
За тие што дошле покасно, или ете не го решиле станбеното прашање… сами ќе бегаат!
До 2019-та пак некако имаа разумни цени на кирии или за купување спрема платите.
Последниве 5 години се е отидено во ѓавола!

Мои блиски пријатели 2014та купија двособен стан за 70-80000€ со плати од 700-800€ секој!
Истиот стан денес им е проценет 3х повеќе!
И така е со се! И кириите им отидоа у небо!
Тогаш со 800€ се живеело. Денес со 1000-1200€ не! Ова за Љубљана зборам, за другите места не знам, ама не би требало да е поинаку!
 
Член од
31 август 2021
Мислења
299
Поени од реакции
1.569
Мисли си дека ќе најдеш повеќе стан или гарсоњера по 10€ за квадрат. Па макар било и некое село позади Триглав... Словенија е во дефицит со станови, а има преголема наезда на доселеници или по нивно "Чифури", така да е скоро невозможно да се најде квалитетен смештај а да не е уџум и да не кошта една просечна плата. Секако за добро стан, цена и локација, предност имаат Словенците, потоа студентите и странциве од запад, а радничката класа се знае... За 250-300 € можеш да најдеш само соба у подрум што ќе ја делиш со косовар или босанец, доколку имаш среќа ќе бидеш сам во соба ама купатилото мувлосано ќе го делиш со нив.. Живеев две години таму, колку што има убави страни Словенија има и толку лоши. Јас имав среќа да најдам добро станче пред короната, после тоа сѐ е отидено уџум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom