Животот на Македонците во Париз

Член од
24 октомври 2014
Мислења
9
Поени од реакции
1
Сакам да добијам информации каков е животот на македонците во Париз?
Како македонците кои отишле без никаква помош (од роднини во париз така натаму) се снашле со животот, работата, местото на живеење во париз, дипломите од школување ми требаат информации. Благорадам
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
9
Поени од реакции
1
и дали Францускиот што го зборат во таа област лесно се учи и за колку време
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сакам да добијам информации каков е животот на македонците во Париз?
Како македонците кои отишле без никаква помош (од роднини во париз така натаму) се снашле со животот, работата, местото на живеење во париз, дипломите од школување ми требаат информации. Благорадам
Искрено малку е релативна работа кој како се снашол... Не знам дали ке можеш да го најдеш точниот одговор тука... А и јазикот дали брзо ќе го научиш или не и за колку време е релативна работа зависи колку ти фака главата и каква основа имаш. Што се однесува до дипломите ти одговорив. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
стриктно во Париз?! не во Франција??
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Вчера дојде еден човек/познаник што живее во Париз 10 години. Подобра живеачка, подобра плата, французите како народ топ. Се најдобро. Ако сакаш да се селиш таму нема да згрешиш. Тоа ми го кажуваше тој на мене.
Јас бркам за во Канада, ама изгледа на крај ќе си изберам да се иселам во некоја Европска држава.
А и плус имам еден другар од средно што се исели одма после школо во Франција (близу Париз) и истото и тој ми го кажува. Не сака ни да помисли за враќање тука.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Знаеш како рекле....... за да добиеш нешто, мора да дадеш нешто, така и ова. За да тргнеш и за да успееш во Париз, сепак ти треба некоја сума на пари колку за да започнеш живеачка таму.
Скапа е живеачката таму, но затоа имаш и голема плата.
Е сега јазикот им е малку проблематичен ( :D) ......... тежок е, ама ако сакаш и тоа ќе биде:)
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Со една нормална плата која е доста пониска од германската тешко дека добро ќе живееш затоа што имат повисок стандарт и све е поскапо него на пр. Германија...
Како што слушнав од некој другари неизбежно ти е и второ работно место за подобра живеачка
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Со една нормална плата која е доста пониска од германската тешко дека добро ќе живееш затоа што имат повисок стандарт и све е поскапо него на пр. Германија...
Како што слушнав од некој другари неизбежно ти е и второ работно место за подобра живеачка
Точно,платата е пониска од германската!Она што сепак мене ми остана во сеќавање е дека има многумина кои просат на улица.Нема агол каде не просат луѓе.Имам пријатели кои живеат во Франција од 1991година.Живееа 18 години во Париз.Имаат приватен бизнис.Од 2009 година поради економски лошата состојба која ја зафати Франција се преселуваат во Амберт,град во Франција близу до швајцарија и го селат комплетно својот бизнис таму.Пријателиве велат дека во најскора прилика ќе се преселат во Швајцарија.Од егзистенција и борба за живот во Париз сега е речиси милионер откако својот бизнис го префрли во Швајцарија.

Инаку не би живеел во Париз,али ако би имал можност да бирам помеѓу Скопје и Париз би го одбрал се разбира Париз.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
9
Поени од реакции
1
а Лондон како опција што би избрале повеке, Лондон или Париз кај е економски подобра ситуацијата ,еден другар сака да оди таму
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.117
Поени од реакции
13.681
а Лондон како опција што би избрале повеке, Лондон или Париз кај е економски подобра ситуацијата ,еден другар сака да оди таму
Зависи и што бараш ти, што очекуваш да најдеш. Сестра ми на пример живееше последниве 5 години во париз, прага, франкфурт и сега е во лондон. Она лондон не го сака сега за сега, ама она е со фамилија и гледа од таа гледна точка, за со деца вика не е баш лесно
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Темава одамна не била активна, не очекувам некој да одговори ама еве ќе си прашам дали има некој во Париз или Франција у глобала? Патувам бајаги од работа, но ако се има време за кафе би било супер.
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
27
Поени од реакции
18
Slucajno vidov deka postoi vaa tema . Rabotam i ziveam vo Pariz , veke 5 god. ako nekoi se uste go interesiraat podatoci i kako do dokumenti , mozam da pomognam so sovet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom