Живи фотографии

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93

Шубо.:pipi:

И мене би ме интересирало изработувањето на една ваква фотографија, фантастични се.:smir:
 
T

Tetro

Гостин
Нова тура...

























































--- надополнето: Jun 17, 2011 11:24 AM ---











 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Луѓе, за тие што незнаат, ова се вика cinemagraph техника, се изработува горе доле едноставно :)
Се снима кратко видео, од неколку секунди (камерата/апаратот на статив обавезно, моделот/предметот што е статичен, треба и у видеото да биде многу статичен). После тоа за во секој случај, се стабилизира видеото во пост процес во афтерефектс, потоа го импортувате видеото во фотошоп, дали како видео, дали како фрејмови у слоеви не е битно, одбирате еден фрејм да биде статичниот дел од сликата, на тој фрејм маскирате се што треба да биде статично, потоа ги одбирате фрејмовите што треба да се движат, и одат под слојот што е статичен, и there you have it.

Треба малку експериментирање, јас го пробив начинов за 1 саат :)

Се е во тоа како ќе го снимите краткото видео, другото е малтене рутина :)
 

• Tαммι •

Гостин
Wow колку интересно..да гледаш како за момент сликата оживува.Прекрасно. Навистина е интересно, фала DonJas што ни објасни. :)
Другите се многу убави.нежни..и тие со јаготките,но овие со Lady Gaga ...и уште неколку се мнооогу језиви. :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Практично, целава работа во cinemagraph-от е што некако, дава дополнителна приказна на самата слика, како да читаш книга и да гледаш филм за истата направен точно според твојата имагинација, во исто време. :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Kako gi pravite slikite vaka da mrdat ?
Е вака :)
Луѓе, за тие што незнаат, ова се вика cinemagraph техника, се изработува горе доле едноставно :)
Се снима кратко видео, од неколку секунди (камерата/апаратот на статив обавезно, моделот/предметот што е статичен, треба и у видеото да биде многу статичен). После тоа за во секој случај, се стабилизира видеото во пост процес во афтерефектс, потоа го импортувате видеото во фотошоп, дали како видео, дали како фрејмови у слоеви не е битно, одбирате еден фрејм да биде статичниот дел од сликата, на тој фрејм маскирате се што треба да биде статично, потоа ги одбирате фрејмовите што треба да се движат, и одат под слојот што е статичен, и there you have it.

Треба малку експериментирање, јас го пробив начинов за 1 саат :)

Се е во тоа како ќе го снимите краткото видео, другото е малтене рутина :)
--- надополнето: Jul 30, 2011 11:06 AM ---
Мислам дека треба да биде маскирано се околу освен езерото, да не се мрдне воопште. :) Инаку фенси :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom