Живеење во заедница..

Дали би живееле во заедница?

  • Да-ако е само едниот родител

    Гласови: 1 0,9%
  • Да,и со двајцата родители на партнерот

    Гласови: 9 8,4%
  • Да, со двајцата мои родители

    Гласови: 10 9,3%
  • Не,никако

    Гласови: 87 81,3%

  • Вкупно гласачи
    107

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
ragazza напиша:
Ne postoj kako opcija ziveenje vo zaednica so roditeli.Ne ziveam so niv denes pa kamoli koga bi imala semejstvo ili decko so koj bi ziveela . Mislam deka i roditelite isto bi go rekle , po srekni bi bile da si zivejme , srekni harmonicni samostalno baska od niv , bi videle deka mozime da isterame sekojdnevni problemi i bi bile gordi so nas deka ne naucile da se snajdime vo zivotot.
Сите не живеат во Рагација и немаат рагациски примања. Сите немаат по 5 станови и куќи и примања за сами да се издржаваат. Прашањето е поставено за во случајот спортивен од твојот, дали би прифатиле да живеете со нечии родители затоа што така ќе ви се решат финансиското и станбеното прашање. Инаку сите знаеме како е поубаво и порелаксирано, нели?
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ni vo ragazzacija ni vo nikoja druga drzava ne bi ziveela so mama i tato ili roditelite na deckoto . Mislam neli ima stanovi pod kirija i vo Mkd? Bi rabotela i bi se borela za da imame doma samostalnost . Solidna plata -soliden zivot no sami so doticniot pod krov .
A inace mnogu malce za znajs za slucajot moj , jas rabotam i se izdrzavam od 16 god sama taka da ne faka mesto muabeto za slucajo vo ragacija ..:)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
ragazza напиша:
Ni vo ragazzacija ni vo nikoja druga drzava ne bi ziveela so mama i tato ili roditelite na deckoto . Mislam neli ima stanovi pod kirija i vo Mkd? Bi rabotela i bi se borela za da imame doma samostalnost . Solidna plata -soliden zivot no sami so doticniot pod krov .
A inace mnogu malce za znajs za slucajot moj , jas rabotam i se izdrzavam od 16 god sama taka da ne faka mesto muabeto za slucajo vo ragacija ..:)
А што ако еве нема работа,или има ама за минимални пари-недоволни за самостоен живот?А веќе долго време сте заедно и време е за брак? Дали тогаш би стапила у брак ама да живееш во заедница или би чекала подобри времиња?
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
ragazza напиша:
Ni vo ragazzacija ni vo nikoja druga drzava ne bi ziveela so mama i tato ili roditelite na deckoto . Mislam neli ima stanovi pod kirija i vo Mkd? Bi rabotela i bi se borela za da imame doma samostalnost . Solidna plata -soliden zivot no sami so doticniot pod krov .
A inace mnogu malce za znajs za slucajot moj , jas rabotam i se izdrzavam od 16 god sama taka da ne faka mesto muabeto za slucajo vo ragacija ..:)
абе се ми е јасно...дојди овде без пари и успеј со тоа што го знаеш и умееш....
и јас работам, работа што 15 пати повеќе е платена во рагација, а неможам да се издржувам сам...секоја чест на тебе ако можеш!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Dani^^^ напиша:
А што ако еве нема работа,или има ама за минимални пари-недоволни за самостоен живот?А веќе долго време сте заедно и време е за брак? Дали тогаш би стапила у брак ама да живееш во заедница или би чекала подобри времиња?
Zaedno sme , zaedno ke go resime slucajot , iskreno ne bi pomislila da delam zivot so coek koj nema dovolno energija i volja da zaedno stvorime nash dom , kakov takov , osnovni raboti nisto posebno ama nas . Ke rabotam i dve smeni ako treba za da go imame to (normalno dur sme sami dvata ). I krajno ako se mora ke se poceka za da e idealno i harmonicno .
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
gOJDO напиша:
абе се ми е јасно...дојди овде без пари и успеј со тоа што го знаеш и умееш....
и јас работам, работа што 15 пати повеќе е платена во рагација, а неможам да се издржувам сам...секоја чест на тебе ако можеш!
Ne mozi da bidam stomatolog vo Mk ? i da si plakam edna kirija i nesto sitno za skromen zivot? Bi rekla deka mozam , a i da e tesko i da e grdo , jas ne se predavam taka lesno ne mie nikogas Branko kriv za se se boram sama a za soliden zivot bez stari mozam sigurno ..
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
ragazza напиша:
Ne mozi da bidam stomatolog vo Mk ? i da si plakam edna kirija i nesto sitno za skromen zivot? Bi rekla deka mozam , a i da e tesko i da e grdo , jas ne se predavam taka lesno ne mie nikogas Branko kriv za se se boram sama a za soliden zivot bez stari mozam sigurno ..
Да де, можеш...тоа ти велам. Се може ако имаш пари и врски...Не за џабе доктори(на науки) и магистери чекаат пред шалтер на биро за вработување, од што се неспособни!
Дојди па речи. И јас би рекол ко тебе да живеев во странство. Борбата е борба, а дали ќе излезеш на крај, земи читни ја нашата статистика, процени колку си способна, смести се во неа и ќе сватиш дали ќе си победник во таа твоја борба...сурово, ама вистинито:(
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
ragazza напиша:
Ne mozi da bidam stomatolog vo Mk ? i da si plakam edna kirija i nesto sitno za skromen zivot? Bi rekla deka mozam , a i da e tesko i da e grdo , jas ne se predavam taka lesno ne mie nikogas Branko kriv za se se boram sama a za soliden zivot bez stari mozam sigurno ..
Абе ти ке бидеш стоматолог не викам не, ама ке имаш вересии за зимање,ние овде у МК ретко плаќаме посебно кога ке чуеме оти си од Рагација:hump:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ok i Astrion i Gojdo zabegafte , muabetot bese dali mozi da se izvaj za edna solidna ziveacka a ne somnevam za tolku ama ic vo mojte sposonnosti , koga ke namislam nesto uspeshno go pravam to .
I mene mie krivo sto vo Mkd ima tolku mnogu ne vraboteni i nema zastiten sistemen ko na primer socialno i se to ama za to ne sum jas kriva i ne sum politicarka pa da e moe da go resham to a za DOMASNIOT esap jas sum odgovorna i nego go reshavam pa so saka da e , nema nikoj doma ni da e gladen ni straden i da ke ziveam posebno sama bilo vo koj del na svetot da ziveam ... Nema so da se prepucavame ili dokazuvame ke sednime +5 god od sega ke go prajme muabetov megu 4 oci naleano i nasmeano :)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
astrion напиша:
Абе ти ке бидеш стоматолог не викам не, ама ке имаш вересии за зимање,ние овде у МК ретко плаќаме посебно кога ке чуеме оти си од Рагација:hump:
Za veresii koj dobri raketarii gi imame Bitola:))
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
ragazza напиша:
Za veresii koj dobri raketarii gi imame Bitola:))
e aj Ragazza protiv cel grad,nemaat pari lujgeto od kaj da ti dadat a zabot boli mora da se vadi,posle ke ja mislime
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
eYeCaNdY напиша:
Sto vi smeta ako devojkata uspeala vo zivotot i moze ponatamu da uspeva so nejzinata profesija? Jas moram da ja poddrzam vo slucajov. Slicno e i kaj mene pa moze zatoa taka razmisluvam i jas. Imam uslovi za zivot na strana i so mojata idna zena bi ziveel samo taka. Harmonija vo domot bi imale samo na toj nacin:icon_razz
Aбе тоа се е ок...не зборуваме за случаи каде што може тоа да си го дозволат т.е зборуваме и за такви случаи али поентата е и тие луѓе да кажат дали доколку НЕМААТ ПАРИ би живееле во заедница или би чекале како што кажав подобри времиња?Јас лично не би живеела во заедница бидејќи мислам дека мојот дечко прв ќе почне да работи и верувам дека добро ќе заработува познавајќи го(бидејќи сеа треба да почне затоа викам прво он)а после тоа и јас се надевам дека сама или со помош на моите ќе земам една солидна т.е добра плата и воопшто нема ни да дојде збор за живеење во заедница.Но доколку тој и јас не заработуваме доволно што колку и да не сакаме тоа да си го признаеме на себе постои можност ( не само во Македонија туку таква можност постои за било кој било каде) мислам дека некако би прифатила заедница со моите или неговите додека да не застанеме повторно да нозе.Или пак друга опција би била да примаме некаква помош од моите или неговите за да живееме сами зошто барем нашите би можеле тоа да си го дозволат.Значи кога би немала доволно пари би морала така да живеам се додека не се оспособам за независен живот со него.
И многу ми е мило што некој успеал и се надевам како и рагаца,ти и било кој т.е што повеќе луѓе ќе успеваат сами да си обезбедат добар живот-тоа ме радува.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
eYeCaNdY напиша:
Dani^^^ koga bi zamislil da mora nekako da sme zavisni od roditelite krajno sto bi prifatil e nekoja pomoss pariccna za da mozze da zziveeme pod kirija dodeka rabotime na toa da staneme nezavisni :icon_razz
Епа за тоа и зборев..т.е ваков одговор барав.Како што кажав порано било доста актуелно бидејќи доста млади луѓе немале пари за самостоен живот а денес доста се одбегнува за што особено ми е мило зошто значи дека младите се повеќе сами се снаоѓаат.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Сум живеела и во заедница, но никогаш неможе да се замени со сами свој дом, свој начин на живеење, па макар и со минимални месечни примања.:coffee:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Живеење со родители на партнерот, БЉАК. :)
По два три пати неделно ги гледам, па сепак ми се чини дека секоја секунда се до или со мене. А не дај боже у иста куќа со нив да сум.
Иако се е можно, ќе дам се од себе да не се деси ваква траги-комедија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom