Живеење во заедница..

Дали би живееле во заедница?

 • Да-ако е само едниот родител

  Гласови: 1 0,9%
 • Да,и со двајцата родители на партнерот

  Гласови: 9 8,5%
 • Да, со двајцата мои родители

  Гласови: 10 9,4%
 • Не,никако

  Гласови: 86 81,1%

 • Вкупно гласачи
  106

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Оваа тема би била доста актуелна кај постарите генерации ама денес се повеќе се одбегнува овој начин на живот дури и по цена на комодитетот и "луксузот".Значи дали поради недостаток на финансии или од било која друга причина би живееле со двајцата или едниот родител на партнерот или пак едниот или двајцата ваши родители?Дали воопшто би стапиле во брак ако морате да живеете некое време или неопределено време со неговите или вашите родители?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Teмава ја преместив од "Љубов и секс" во "Брак, семејство, деца". Сметав дека тука и е местото.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
FortunE напиша:
Teмава ја преместив од "Љубов и секс" во "Брак, семејство, деца". Сметав дека тука и е местото.
Да да ,по грешка таму сум ја ставила.Фала.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.096
Поени од реакции
34.091
Не, никако - мојот избор.

Али има такви ситуации кога немаш прво на избор, па си викаш „дај што даш”.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
19
абе се зависи какви се бабата и дедото!
ако се фини, послушни, даваат кеш, перат готват, чуваат внуци
и ако куќата им е на повеќе спрата, каде еден е за мене и жена ми
не глеам зашто да не
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
gOJDO напиша:
абе се зависи какви се бабата и дедото!
ако се фини, послушни, даваат кеш, перат готват, чуваат внуци
и ако куќата им е на повеќе спрата, каде еден е за мене и жена ми
не глеам зашто да не
Би бил зет-дома?Еве уште едно прашање:icon_lol:
 

Anchi

UNTOUCHABLE
Член од
18 декември 2005
Мислења
349
Поени од реакции
0
Dani^^^ напиша:
Би бил зет-дома?Еве уште едно прашање:icon_lol:
Pa i da bide..aka se fini babata i dedoto , ako postoi vzaemno postovanje i nemesanje na ednite u rabotata i zivotot na drugite..nema da mu fali nisto(normalno u slucaj da nema dr izbor ovaa alternativa i ne e koj znae kolku losha i tragichna kako sto ja pravat lugjeto da bide)

Jas lichno...u nikoj sluchaj ne bi prifatila da ziveam u zaednica kade doagja do mesanje na nekolku generacii. Opsto e poznato kako zavrsuva seto toa na kraj:( E sega ..ako epten nema kade i kako..togas..zaednicata bi mi bila samo privremeno reshenie dodeka da zastanam na svoi noze.Vo prva prilika...ajm aut!!!
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
19
da be Dani, ama vidi pod koi uslovi bi bil domazet
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
gOJDO напиша:
da be Dani, ama vidi pod koi uslovi bi bil domazet
Ми се допаѓа кога ќе слушнам дека и некој маж од Балканот размислува вака..најчесто гордоста на мажите тука не им дозволува да направат таков чекор иако е доста оправдан во определени ситуации...според мене битно е да сме заедно и среќни па дали кај мене или кај него не е битно..
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Другарот Гојдо вели,ке живеам како домазет ама на посебен спрат во куката на жената.Ти на смех на шала ја избра најдобрата комбинација,ем посебно ќе живееш ем ке ти ги чуват децата бабата и дедото и + куќа без пари-....те прашаа дали можеш да живееш со бабата и дедото и жената во ист стан и да не ти пречи тоа не на посебен спрат.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
19
Dani^^^ напиша:
Оваа тема би била доста актуелна кај постарите генерации ама денес се повеќе се одбегнува овој начин на живот дури и по цена на комодитетот и "луксузот".Значи дали поради недостаток на финансии или од било која друга причина би живееле со двајцата или едниот родител на партнерот или пак едниот или двајцата ваши родители?Дали воопшто би стапиле во брак ако морате да живеете некое време или неопределено време со неговите или вашите родители?
Веќе гласав. Мојот коментар е за специјален случај каде поради наведените причини од животот во заедница ќе имам подобар комодитет и луксуз.
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Nema sansi da ziveam nit so negovite niti so moite, i pod nikoi uslovi. Naucena sum sama, mi treba prostor, mi treba intimni migovi, mi treba sloboda, a ne da pazam celo vreme sto sum rekla, na kogo sum rekla.
Po priroda sum od toj tip na luge, sto imaat potreba cesto da bidat sami za da si rascistat nekoi raboti so sebe. I da nema kaj da ziveeme, nema sansi, ke iznajmime stan ama ne odime ni kaj negovite ni kaj moite. Se smetam za nezavisna osoba uste od 18 godini i nemam potreba nekoj da mi pomaga.
Pa zamislete situacija so partnerot vodite ljubov i morate da bidete tivki i da pazete da ne ve slusnat tvoite/negovite, a spalnite vi se edna do druga . :pos:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.788
Поени од реакции
3.336
Јас од првиот ден во брак живеам сам со жената во сопствен стан.Гласав за последната опција од неколку причини.
1.Јас сум индивидуалец,и кога сум створил семејство сакам да бидам сам со него.
2.Материјалните услови ми дозволуваат и зошто да не го искористам тоа.
3.Има една поговорка:Сам да не ти е срам.Пример:Неможеш да се из***ш со жената на раат,или да се шеташ гол по дома.
4.Заебано е за чување дете,треба да го разнесуваш,ама може да се договориш да дојдат бабата и дедото кај тебе и да го чуват.Малце покомплицирано,ама прифатлива цена за нормален и неоптеретен со ништо живот.
5.Знаеме дека кога има повеке луѓе на мал простор тоа е идеална основа за конфликти.Со одделниот живот од родителите тоа е избегнато,а во мојот случај,си ги сакам и уште повеке и имаме взаемна почит.Исто и жена ми со моите родители.

За варијантата на Гојдо,тоа според мене не претставува заедница.Градам куќа во која ке живееме заедно со моите,на одделни спратови.По иницијатива на татко ми,проектирана е и се гради така што одделните спратови(нашиот и нивниот) немаат никаква допирна точка ни по кој основ.Се е посебно.Исто како да живееш у стамбена зграда.Затоа и се согласив да биде така.А неспорни се предностите на таква,да ја наречеме заедница во врска со чувањето дете.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
nikogash ne bi bil domazet i nema da ziveeam so moite NIKOGASH !!!
ali nekogash ako nemash veche kade da ziveesh koa nemash izbor na kraj daj sho dash
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ne postoj kako opcija ziveenje vo zaednica so roditeli.Ne ziveam so niv denes pa kamoli koga bi imala semejstvo ili decko so koj bi ziveela . Mislam deka i roditelite isto bi go rekle , po srekni bi bile da si zivejme , srekni harmonicni samostalno baska od niv , bi videle deka mozime da isterame sekojdnevni problemi i bi bile gordi so nas deka ne naucile da se snajdime vo zivotot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom