Женско здравје

Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво на сите,

Тука може да споделувате се поврзано со женски проблеми и здравје.

Јас го имам првото прашање.

Кои се првите симптоми на рак на дојка? Зборувам за симптоми кои можеби ги игнорираме бидејќи не ни оставаат впечаток како да се работи за нешто сериозно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.281
Поени од реакции
17.822
Што и да ти кажат, прво изгледај го ова.

 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.109
Поени од реакции
17.182
Рани знаци на рак на дојка се менување на формата на брадавиците како и крвав исцедок, грутки околу и во градите, отечени лимфни жлезди.
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Рани знаци на рак на дојка се менување на формата на брадавиците како и крвав исцедок, грутки околу и во градите, отечени лимфни жлезди.
За нив имам прочитано и мислам дека тие не се баш рани знаци туку веќе очигледни докази дека има некој проблем. Повеќе ме интересира за симптоми кои лесно би ги занимариле, како на пример замор, опаѓање на коса, болка во една од дојките, вртоглавици и слично...дали некои од тие симптоми би можеле да бидат доволни за да ве натераат да одите на преглед?

Многу девојки/жени ги игнорираат малите сигнали кои телото им ги испраќа и кога ќе се сетат, веќе е доцна...затоа би сакала да навлеземе малку подлабоко во проблемот.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.109
Поени од реакции
17.182
За нив имам прочитано и мислам дека тие не се баш рани знаци туку веќе очигледни докази дека има некој проблем. Повеќе ме интересира за симптоми кои лесно би ги занимариле, како на пример замор, опаѓање на коса, болка во една од дојките, вртоглавици и слично...дали некои од тие симптоми би можеле да бидат доволни за да ве натераат да одите на преглед?

Многу девојки/жени ги игнорираат малите сигнали кои телото им ги испраќа и кога ќе се сетат, веќе е доцна...затоа би сакала да навлеземе малку подлабоко во проблемот.
Замор и гадење подолг период, но истите симптоми можат и во други дијагнози да се забележат, така да редовни контроли и ехо на дојки, мамограм.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
825
Поени од реакции
2.715
За нив имам прочитано и мислам дека тие не се баш рани знаци туку веќе очигледни докази дека има некој проблем. Повеќе ме интересира за симптоми кои лесно би ги занимариле, како на пример замор, опаѓање на коса, болка во една од дојките, вртоглавици и слично...дали некои од тие симптоми би можеле да бидат доволни за да ве натераат да одите на преглед?

Многу девојки/жени ги игнорираат малите сигнали кои телото им ги испраќа и кога ќе се сетат, веќе е доцна...затоа би сакала да навлеземе малку подлабоко во проблемот.
Ваквите болести (мислам на малигните) долго време може да бидат асимптоматски (без симптоми), затоа се и најподмуклото нешто што постои во медицината. Токму заради тоа скринингот е многу важен. Колку порано се открие болеста, толку поголеми се шансите за излекување.
Инаку генерално, мислам дека грутката е првото нешто што го забележуваат повеќето жени.
Заради тоа и самопрегледувањето е многу важно. Оваа слика сите жени треба да ја запаметите и да си ја применувате дома.

a4d849c7354f4e8f5dc00bd1b59f6206.jpg

Мамографија треба да се прави во интервал на 1-2 години, кај жена постара од 40 години.

И друго што може да направите е да ги земите во предвид ризик факторите. Иако дел од нив се немодифицирачки (генетска предиспозиција, прва менструација пред 12 годишна возраст, менопауза после 55 година, постара возраст на жената), дел се модифицирачки и може да се трудиме да ги коригираме во текот на животот (физичка неактивност и дебелина, хормонска заместитална терапија со акцент на менопауза, алкохол, пушење итн.)
И само да нагласам дека имањето ризик фактор не значи дека ќе развиете карцином на дојка, туку дека треба да си бидите дисциплинирани кога е во прашање лекарски преглед и мамографија на пример!
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Ваквите болести (мислам на малигните) долго време може да бидат асимптоматски (без симптоми), затоа се и најподмуклото нешто што постои во медицината. Токму заради тоа скринингот е многу важен. Колку порано се открие болеста, толку поголеми се шансите за излекување.
Инаку генерално, мислам дека грутката е првото нешто што го забележуваат повеќето жени.
Заради тоа и самопрегледувањето е многу важно. Оваа слика сите жени треба да ја запаметите и да си ја применувате дома.

Прегледај го приврзокот 309598

Мамографија треба да се прави во интервал на 1-2 години, кај жена постара од 40 години.

И друго што може да направите е да ги земите во предвид ризик факторите. Иако дел од нив се немодифицирачки (генетска предиспозиција, прва менструација пред 12 годишна возраст, менопауза после 55 година, постара возраст на жената), дел се модифицирачки и може да се трудиме да ги коригираме во текот на животот (физичка неактивност и дебелина, хормонска заместитална терапија со акцент на менопауза, алкохол, пушење итн.)
И само да нагласам дека имањето ризик фактор не значи дека ќе развиете карцином на дојка, туку дека треба да си бидите дисциплинирани кога е во прашање лекарски преглед и мамографија на пример!
Многу добро објаснето, ти благодарам!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
Здраво на сите,

Тука може да споделувате се поврзано со женски проблеми и здравје.

Јас го имам првото прашање.

Кои се првите симптоми на рак на дојка? Зборувам за симптоми кои можеби ги игнорираме бидејќи не ни оставаат впечаток како да се работи за нешто сериозно.
Убава тема.
Јас ќе пишам за цисти во градите, затоа што се разочарав од неколку доктори и нивните контрадикторни мислења, едни велат вака, други онака.
Цистата треба да се прати, дали расте, се зголемува ли..но, тука веќе се поставува прашањето, дали треба да се прави пункција или не!?
Дали треба да се прави мамографија, оти некои доктори велат дека со тој преглед може цистата да пукне и да се направи поголем здравствен проблем.
Сега, како да биде човек паметен и кого да слуша:toe:
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Убава тема.
Јас ќе пишам за цисти во градите, затоа што се разочарав од неколку доктори и нивните контрадикторни мислења, едни велат вака, други онака.
Цистата треба да се прати, дали расте, се зголемува ли..но, тука веќе се поставува прашањето, дали треба да се прави пункција или не!?
Дали треба да се прави мамографија, оти некои доктори велат дека со тој преглед може цистата да пукне и да се направи поголем здравствен проблем.
Сега, како да биде човек паметен и кого да слуша:toe:
И што се случи, најде некој посаглам доктор?

Доколку некоја има слично искуство, ве молам споделете.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
И што се случи, најде некој посаглам доктор?

Доколку некоја има слично искуство, ве молам споделете.
Ништо, не сум отишла на мамографија и немам намера да одам...случајно ако почувствувам некои проблеми, можеби тогаш.
Саглам доктори веќе нема.
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Ништо, не сум отишла на мамографија и немам намера да одам...случајно ако почувствувам некои проблеми, можеби тогаш.
Саглам доктори веќе нема.
Јас баш се мислев да одам во Плодност на преглед, имаш одено таму? Обично луѓето се фатал од нив.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.061
Поени од реакции
21.426
Јас баш се мислев да одам во Плодност на преглед, имаш одено таму? Обично луѓето се фатал од нив.
Mislis na Plodnost Bitola?

Ako DA, ke si zakazes pregled eho na gradi, kaj doktor Aleksandar Vasilevski.
Vrven doktor, nema da pogresis (y)
Predledot e 2000 denari
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.191
Поени од реакции
18.115
Mislis na Plodnost Bitola?
Ako DA, ke si zakazes pregled eho na gradi, kaj doktor Aleksandar Vasilevski.
Vrven doktor, nema da pogresis (y)
Predledot e 2000 denari
да не е Никола?
Има ли и во Скопје нивни ординации?
од кога ти сакаш мамографија да ти „ ја чита“ специјалист гинеколог акушер?

pic_5_1277172170_k1277172171_1200.jpg 300px-Mammogram.jpg

Мамографија треба да ја направи врвен специјалист, ама не гинеколог туку спец.радиодијагностичар за да опише „што гледа“ и да ја даде дијагнозата, што улога ќе има во овој момент гинеколог акушер? :cautious:

Na-preventivne-preglede-dojke-odaziva-se-tek-svaka-druga-zena-717x478.jpg

... радиолог технолог ќе укаже дека пред процедурата не смее да се користи пудра, дезодоранс или крема во пределот на дојките и пазувите кои доведуваат до сомнителни слики и да бидат причина за неточна дијагноза.

mamografija_moze_pomoci_u_otkrivanju_srcane_bolesti_kod_zena.jpg

... радиолог технолог во присуство на специјалист радиолог ја компресира градата до одредената нивна претпоставка дека треба за да направи чиста снимка и потоа истата „ да ја прочита“ спец.радиолог да ја даде дијагнозата за тоа што гледа на мамографот!

981a766c76cdcc752531.png

...е после со тој резултат се посетува гинекологот евентуално ако има предлог за понатамошно мирување без форсирање на рака (тресење, дигање тежина со раце) или некоја хормонска терапија или договорање за биопсија со хирург, ама улогата за добра мамографска снимка и дијагноза ја нема специјалист гинеколог(акушер), туку спец.радиолог - тој треба да е добар! (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom