Женската фигура од перспектива на филозофите

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.698
Ми текнува на aпокрифното евангелие по Тома кај што на крај се вели:
(114) Simon Peter said to him, "Let Mary leave us, for women are not worthy of life." Jesus said, "I myself shall lead her in order to make her male, so that she too may become a living spirit resembling you males. For every woman who will make herself male will enter the kingdom of heaven."
Не е само филозофијата у прашање, туку целиот пишан труд до сега :D
Ovoj Isus na Toma moze i za vaginoplastika go bivalo.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.859
Ниче, Шопенхауер, Вајнингер? Аристотел?
Зошто повеќето филозофи имаат проблем со жените? Практично, не постои ниту еден филозоф кој ја допрел женската психологија, а да не упатува критики и несериозни ставови на сметка на жените. Сексуалноста, моралот, правата, местото и улогата на тоа битие во општестовото.

Која е причината за ваквите фрустрирачки ставови меѓу филозофите? Од каде потребата за потценување на родовата улога на жените, а преценување на родовата улога на мажите?
Филозофите, како и многу други категории биле ограничени од духот на времето во кое твореле.
Никој па и тие, не би можеле да предвидат што ќе се случува во светот после три века ера на машината. каде физикусот нема да има значење како некогаш. Денес, пост-дигитална револуција одамна сме во некаков период на транзиција каде некои ставови ќе бидат преиспитани.
Со тек на време ќе има се повеќе жени чие постоење нема да биде биолошки условено. Иако има драстични разлики по светот, на запад колку што може да се види, падот на значајот на "машкоста" во секојдневието е сеуште актуелна ситуација, ама за тоа треба нова тема.
Биолошката улога а со неа и улогата на сексот во животот на мажи, а особено жени е драматично изменета, после антибиотиците и масовно достапната релативно сигурна контрацепција. Денес и покрај тоа многу мажи и жени се сеуште условени од она што важело се до вчера, не е тоа заостанатост или нешто слично, сепак се работи правец кој траел 6500 години минус пост WW2.

Можeби поблиску до предвидување бил Хаксли, денешните мажи и жени се сведени на потрошувачи, еднаш на 4 години учесници во фантазијата за "општествен договор" и евентуално топовско месо по фронтови. Уште фали Сома и ќе биде таман како во романот. Смартфоните?

Она што според мое искуство недостасува кај многу жени е отсуството или помалата стапка на интелектуално љубопитство во животот :)
Некој би рекол дека тоа е ирелевантно за мажот пошто може да оправа криви дрини со други мажи, но како за кого, јас имав среќа иако "на стари години" ама и пред тоа ми беше еден од најважни критериуми кај жена пост 25-6 години, пред тоа бев...less said the better it is:angel:
Не знам како би живеел со жена 24/7/365 ако го нема тоа, може не е толку од значење во рани 20-ти кога имаме несериозни врски, се живее одвоено ама кога делиш секојдневие со некоја...тоа би било мачење.

Не знам колку генетиката игра улога во ставовите на еден маж кон жените, секако ќе има разлика во начинот на кој поединец бил третиран од жени во животот, особено во формативните години, не е исто некој да се роди со фаца ко мравојад и некој симпатичен дечко :) Ама тоа е среќа, генетска лотарија, кој имал среќа, кој немал и така...
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Јас не ја обожавам филозофијата, ниту луѓе кои филозофираат многу, оти ме замараат, оток се.
Сакам прави мажи, разбацани, мускулести, со еден збор се да ти кажат, со еден поглед да ти биде јасно...а не блал бла бла....
Свака част, со две реченици успеа да ја резимираш просечната македонска шалтеруша.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Свака част, со две реченици успеа да ја резимираш просечната македонска шалтеруша.
Престани да тресеш зелени, досада си, оток:tapp:..гарант женати е шалтеруша.

Топук еден.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Престани да тресеш зелени, досада си, оток:tapp:..гарант женати е шалтеруша.

Топук еден.
Толку е можноста на мозокот на една шалтеруша, 85 iq, одма зарибува и почнува да вреѓа.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Ниче, Шопенхауер, Вајнингер? Аристотел?
Зошто повеќето филозофи имаат проблем со жените? Практично, не постои ниту еден филозоф кој ја допрел женската психологија, а да не упатува критики и несериозни ставови на сметка на жените. Сексуалноста, моралот, правата, местото и улогата на тоа битие во општестовото.

Која е причината за ваквите фрустрирачки ставови меѓу филозофите? Од каде потребата за потценување на родовата улога на жените, а преценување на родовата улога на мажите?
Околу болдот постои како не постои-маестро Д.Т.:D Инаку околу овие звучни имиња не го гледам мајсторот за женската психологија-Јован Дучиќ кој све што напишал за жените го потпишувам со двете раце...:coffee:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.127
Поени од реакции
10.470
Јас воопшто не сум несериозен. Прво, не треба да ги ставиш сите филозофи во еден кош. Шопенхауер е човекот кој од сите филозофи имал најниско мислење за жените. Ставот на Ниче е амбивалентен. Може да се најдат мизогониски изреки, како ако одиш кај жените земи камшик, ама можат и да се најдат афирмативни ставови. Ниче верувал дека жените имаат одредена функција во општеството, и се додека ја исполнуваат таа функција, немал ништо против нив.
Сите мислители што се споменати од моја страна, споменати се со причина. Еве ти се фати за Ниче. Кажи ми, каде ги гледаш причините и корењата за амбивалентноста на Ниче? Внатрешни конфликтни состојби, страв, депресија, стрес?

Од каде желбата на жените за копање по минатото ?
Инаку типови кои твореле во 18ти 19ти век какво мислење би имале кога мнозинството од опшеството така налагало.
Се согласувам дека времето во кое живееле имало огромно влијание на начинот на кој ги перцепираат нештата. Но, дали тоа значи дека големите умови биле слепи за грешките и предрасудите, само заради тоа што истите биле поприлично распространети? Не, не може тоа да биде аргумент за да ги отфрлиме сите тие неприфатливи предрасуди од минатото како неважни. Мизогинијата не е помалку одбивна заради тоа што е продукт на стереотипите кои ги наметнува општеството.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.303
Ниче, Шопенхауер, Вајнингер? Аристотел?
Зошто повеќето филозофи имаат проблем со жените? Практично, не постои ниту еден филозоф кој ја допрел женската психологија, а да не упатува критики и несериозни ставови на сметка на жените. Сексуалноста, моралот, правата, местото и улогата на тоа битие во општестовото.

Која е причината за ваквите фрустрирачки ставови меѓу филозофите? Од каде потребата за потценување на родовата улога на жените, а преценување на родовата улога на мажите?
Nema potreba ni da gi spomnuvas Niche i Shopenhauer, dovolno e da zastanesh kaj Buddha.

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Па рече дека не ја сакаш филозофијата и луѓето кои филозофираат. Оток ти се и ги мразиш. Зошто си уште тука?
Одговори ми на прашањето па после јас ќе ти кажам зошто сум овде.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Сите мислители што се споменати од моја страна, споменати се со причина. Еве ти се фати за Ниче. Кажи ми, каде ги гледаш причините и корењата за амбивалентноста на Ниче? Внатрешни конфликтни состојби, страв, депресија, стрес?
Тоа е примитивен и простачки начин на размислување, не е за мене. Тебе сега те навредува тоа што некој филозофи рекле за жените, и наместо да размислуваш за тоа дали работите кои ги кажале се вистинити, се обидуваш да ги дискредитираш тие филозофи на најпростачки можен начин, со сведување на нивните идеи на лични фрустрации, страв, депресија, стрес...

Инаку, погледни ја @pozdrav eden topol и ќе ти стани јасно зошто филозофите рекле толку негативни работи за жените. Во секоја жена се крие по еден @pozdrav eden topol , само што на повеќето жени им успева да го скријат поздравството во себе до извесен степен.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.127
Поени од реакции
10.470
Одговори ми на прашањето па после јас ќе ти кажам зошто сум овде.
Не е дека нема, само постои дисбаланс кој е пренагласен. И покрај тоа што биле дискриминирани во поглед на образование и те како биле присутни во филозофијата. Сигурна сум дека истите тие жени би се почитувале многу повеќе доколку положбата на жената во општеството била подобра.
Автоматски споено мислење:

Тоа е примитивен и простачки начин на размислување, не е за мене. Тебе сега те навредува тоа што некој филозофи рекле за жените, и наместо да размислуваш за тоа дали работите кои ги кажале се вистинити, се обидуваш да ги дискредитираш тие филозофи на најпростачки можен начин, со сведување на нивните идеи на лични фрустрации, страв, депресија, стрес...

Инаку, погледни ја @pozdrav eden topol и ќе ти стани јасно зошто филозофите рекле толку негативни работи за жените. Во секоја жена се крие по еден @pozdrav eden topol , само што на повеќето жени им успева да го скријат поздравството во себе до извесен степен.
Воопшто не ме навредува. Само се обидувам да ги најдам причините за мизогинистичките ставови.
Ниту пак ја спорам големината и генијалноста на мислителите, а како што веќе кажав, според мене таквите ставови се долажт исклучиво на личен неуспех и лошо искуство со жените.

Темата е исклучиво за мизогинистичките ставови на големите мислители, а не за ставови поврзани со другите сфери од општеството.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Не е дека нема, само постои дисбаланс кој е пренагласен. И покрај тоа што биле дискриминирани во поглед на образование и те како биле присутни во филозофијата. Сигурна сум дека истите тие жени би се почитувале многу повеќе доколку положбата на жената во општеството била подобра.
Да не се лажеме, НЕ ПОСТОИ НИТУ ЕДНА значајна жена филозоф во историјата. Под значајни се рачуна нивото на Аристотел, Платон, Декарт, Хјум, Кант, Ниче, Витгенштајн, Хајдегер.

И тоа не е условено со никаква дискриминација во поглед на образованието, иако таа била присутна низ вековите. Денес катедрите по филозофија вријат од жени, па ситуацијата е повторно иста, нема значајни жени филозофи.
Автоматски споено мислење:

Воопшто не ме навредува. Само се обидувам да ги најдам причините за мизогинистичките ставови.
Ниту пак ја спорам големината и генијалноста на мислителите, а како што веќе кажав, според мене таквите ставови се долажт исклучиво на личен неуспех и лошо искуство со жените.
Јас познавам неколку ликови кој не се филозофи, имале огромен успех кај жените, па мислат за жените истото што и овие филозофи, ако не и полошо. Никој не ги презира жените повеќе од оние мажи кои спиеле со голем број жени, така да аргументот овој немал успех кај жените затоа е мизогон нема никаква валидност.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom