Жени кои се излечиле од карцином на дојка

Член од
29 јули 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво, нова сум на форумот, на сестра ми е откриен карцином на дојка 2 стадиум со една зафатена лимфна жлезда,оперирана е и сега ќе започне со хемотерапија 6 циклуси,па сакам да размениме искуства со жени кои ја препродиле оваа болест кои се излечиле, дали има воопшто шанса за излекување ,што примале друго и сл, ви благодарам однапред многу сум загрижена и исплашена, поздрав
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Прво што би требало да направи, е да не ги слуша советите дека храната не прави разлика, прави осетна. Многу комплексна болест е карцином, би препорачал да проба со турмерик во разни форми на достава, липосомски, свеж, во прав, CO2 екстракт итн, и да ги исфрли СИТЕ производи од животинско потекло.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
У последниве 2 години, 4 жени познајнички беа заболени од рак на дојка.
Сите 4 се одлично по операција и хемотерапија.
Жените беа на различни возрасти: 35, 45 и две 50-60.
Се што вика докторот да се следи целосно.
Нормално е да си загрижена и исплашена но јас мислам дека се ќе биде во ред особено затоа што најверојатно сестра ти е млада.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Veke e opsto poznato deka svezata hrana, negotvena e tolku silna sto duri moze da pobedi rak za koe sum slusnal nekolku primeri vo mestoto kaj sto ziveam deka uspeale.
Znaci neka se preorientira kolku sto moze da hrana od pazar kupena i kolku sto moze poveke da ja jade sveza.
Da izbegava po sekoja cena suvomesna , mesna hrana voopsto. I da iskluci na nekoe vreme sheker (bez razlika dali e bel ili kafen) i brashno i testetnini, bidejki veke e poznato deka rakot se hrani od shekerite i testeninite.
Znaci iako e izvrsena operacija sepak dobro e da se stiti organizmot natamu. Plus zdravata hrana ke mu pomogne na organizmot polesno da ja podnese hemoterapijata.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ова е точно ама на некој начин и не е.
https://youtu.be/5BAKzzV8Pw4?t=151
Poveke li ke mu veruvas na nekoja X, Y osoba na youtube koja prv pat ja gledas ili na iskusni nutricionisti i lica koi veke na svoja koza isprobale?
Jas potenciram na Shekerot kako proizvod koj go upotrebuvame sekojdnevno koj e so prazni bezvredni kalorii, ne mislev opsto na shekerite dali ovosni ili drugi.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Poveke li ke mu veruvas na nekoja X, Y osoba na youtube koja prv pat ja gledas ili na iskusni nutricionisti i lica koi veke na svoja koza isprobale?
Jas potenciram na Shekerot kako proizvod koj go upotrebuvame sekojdnevno koj e so prazni bezvredni kalorii, ne mislev opsto na shekerite dali ovosni ili drugi.
>SciShow и Hank Green
>X, Y
Разбра ли ти воопшто нешто од тој дел од видеото?
Ги виде ли линковите доле во description?
Ама ти ги слушаш нашиве нутриционисти, Билјана, Јадранка и Цвета.


Опасно трио, не викам не. Ако ги имаш слушано сите три, често знаат да кажат различни работи.
Ако сакаш нешто навистина да знаеш за ракот, од нашиве вистински доктори, прашај ја Дева Петрова.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
>SciShow и Hank Green
>X, Y
Разбра ли ти воопшто нешто од тој дел од видеото?
Ги виде ли линковите доле во description?
Ама ти ги слушаш нашиве нутриционисти, Билјана, Јадранка и Цвета.


Опасно трио, не викам не. Ако ги имаш слушано сите три, често знаат да кажат различни работи.
Ако сакаш нешто навистина да знаеш за ракот, од нашиве вистински доктори, прашај ја Дева Петрова.
Zabeguvame veke u druga tema koja e prilicno diskutabilna. Tuka e bitno da dademe soveti, pa osobata koja ja postavi temata sekako ke go izvlece toa sho smtra deka treba.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Да и нарачате прочистен петролеј од Албанија, имам познаници на кои многу му помогнало.
 
D

Daedalus

Гостин
Veke e opsto poznato deka svezata hrana, negotvena e tolku silna sto duri moze da pobedi rak za koe sum slusnal nekolku primeri vo mestoto kaj sto ziveam deka uspeale.
Зошто бе давате совети за проблематики кои воопшто не ги разбирате? Еве, не те вреѓам, искрено те прашувам, разбираш ли ти било што од ова што го советуваш?
Ваквите глупости кажани од луѓе со поголемо влијание, се штетни и опасни.
Абе можда имаш дете, можда утре ќе имаш дете, ќе ти се разболи не дај боже од нешто посериозно, ќе усереш работа и ќе го носиш на душа цел живот.
Дај описменете се ти и сите остали бајачи, носиш морална одговорност за све што правиш и све што кажуваш.
 
Член од
29 јули 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Izvinete sto vi pisuvam na latinica nesto tel me zeza, jas znam deka zdravata ishrana pomaga vo se, ama mnogu sum zagrizena okolu toa dali voopsto ima sansa vo ovoj stadium da se izleci dali ima lugje sto se izlecile sto ja nadminale ovaa bolest kako se spravile so hemoterapijata kako ja podnele vi blagodaram na site za sovetite sekoj sovet mi e dobredojden
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Izvinete sto vi pisuvam na latinica nesto tel me zeza, jas znam deka zdravata ishrana pomaga vo se, ama mnogu sum zagrizena okolu toa dali voopsto ima sansa vo ovoj stadium da se izleci dali ima lugje sto se izlecile sto ja nadminale ovaa bolest kako se spravile so hemoterapijata kako ja podnele vi blagodaram na site za sovetite sekoj sovet mi e dobredojden
Здружението Борка е прилично активно, имаат и фејсбук страна и профил, можеби таму ќе најдеш нешто повеќе и евентуално ќе успееш да воспоставиш директна комуникација со некоја од жените што поминала низ истото.
Ќе ти нагласам само една исклучително битна работа - пред да примени сестра ти било кој совет за исхрана, додатоци во исхраната, разноразни народни решенија - задолжително да се консултира со доктор! Многу од тие работи имаат интеракции со лековите и може да имаат само негативен ефект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom