Жени кои не сакаат да станат мајки

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.673
Секој си е кројач на својата судбина. Некому му одговара сега да ужива, наместо да троши пари за деца, самиот да ги троши (се прашувам за кој к*р му се пари), ама еден ден ќе гледа како на комшијата му доаѓаат внуци на гости а него никој не го есапи...

А оние што велат дека треба да им обезбедат услови на децата, во право се. Треба. Но наместо да се жалат (мислам на мажите) нека го испотат малку газот. Ене ја Црна Гора на неколку чекори. Човек што ништо не разбира од градежни работи за почеток добива најмалку 300€ плата, кога ќе научи шајка да закове платата се зголемува. Сите трошоци му се платени, платата останува чиста.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
181
Поени од реакции
378
но од друга страна како што кажа членот погоре замислете така да размислувале порано или пак сите денеска, каде ќе не одведе тоа?
Помала глобална популација. Камо сегде вака да е. Премногу сме. :LOL:

-----
И аман цела тема е споредби со факинг Африка. А Ф Р И К А. Сакате и вие да сте до дереџе храна и вода да немате и ко глувци да се котите? Бар подобар пример изберете. Или Кина законот каде мораат да имаат не поќе од едно дете. Ама не одговара то да се збора. Па и наши прадедовци морале да имат 6-10 деца за 1-2 да преживеат. Исто Африка. Зато и Кина религиски е врзано да се има поќе деца. Ама модерна Кина се свести кога сфати шо напрај.
Додуша ако сте антиваксери можи да прајте 6-10, ама се надевам дека не се ослободвате така од обврски.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.502
Поени од реакции
4.949
Vo africkine zemji imaat
40% mladina do 14 god
57% od 15 do 64 god
Samo 3% nad 64 god

Ovde
16% mladina
70% od 15 do 64
14% nad 64
(ovde i zivotniot vek bil za 8-10 god pogolem od africkite zemji)
ama pak ne e toa izgovor samo 16% da bidat do 14 god

Eve 3% neka se nad 64 god ok
Onda
16% mladina
81% 15-64 god

Cista sporedba nisto ofanzivno

Spored nekojsi procenki
Momentalno okolu 20,000 se ragaat godisno, okolu 20,000 umiraat

Od ovie 20,000 rodeni, 18,000 od niv neka imaat samo po 1 dete, toa ti se
9000 deca nasprema 20,000 umreni

Po 2 deca, toa ti se 18,000 nasprema 20,000

Po 3 deca 27,000 nasprema 20,000
+7000 godisno

Vo Veles primer, godisno ima po
400-500 maturanti

10 pogolemi grada u drzavava, toa ti se okolu 5,000-7000 maturanti
Stavi gi i od skopje 5000-7000
toa ti se 10,000-14000 maturanti u cela drzava

Po 1x dete neka imaat ovie maturanti, toa ti e 5000-7000 deca godisno od sekoja nova generacija nasprema 20,000 umreni

Od -13,000 do -15,000 luge x 10 god =
od -130,000 do -150,000 luge

Plus use 20,000 neka se iselat za 10 god
(po 2000 iselenici sekoja godina)
-170,000 (vo 2030 god)

-170,000 x6 dekadi (60god) =. -1,020,000 luge (vo 2080 god)

Znaci drzavava do 2080 pocnuvajki od sega ke se prepolovi
Sto znaci deka presmetkite se tocni deka ke ne snema do 2100 i nekoja
Neznam za koj qr lazat deka sme 2,000,000, koa sea da ne prebrojat, fazla od 1,500,000 nema ni da bidat vo drzavava
Во планирање на генерална стратегија битни се овие податоци и статистики....иначе ја боли дундата некоја што не сака деца, дали у 2100 ќе се намалеле на пола жителите. :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.870
Поени од реакции
1.886
Помала глобална популација. Камо сегде вака да е. Премногу сме. :LOL:

-----
И аман цела тема е споредби со факинг Африка. А Ф Р И К А. Сакате и вие да сте до дереџе храна и вода да немате и ко глувци да се котите? Бар подобар пример изберете. Или Кина законот каде мораат да имаат не поќе од едно дете. Ама не одговара то да се збора. Па и наши прадедовци морале да имат 6-10 деца за 1-2 да преживеат. Исто Африка. Зато и Кина религиски е врзано да се има поќе деца. Ама модерна Кина се свести кога сфати шо напрај.
Додуша ако сте антиваксери можи да прајте 6-10, ама се надевам дека не се ослободвате така од обврски.
Со оглед што очекуваат да им дадат на децата и едно дете е премногу. Некако народов ми е забеган...посебно младите и родителите. Не го мислам како навреда. Ама многу се чудни.
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
33
Поени од реакции
87
Стварно негде постои закон за имање само едно дете? Глупо е, и лошо за децата. Тие кои имаат браќа и сестри понатака во животот се поразлични од единците.
Уште од мали се учат дека се што имаат треба да делат со бато/дада, кога ќе пораснат таа навика им останува.
Се учат секогаш да помагаат на бато/дада, да им бидат другари, поддршка. Кога ќе пораснат знаат дека што и да се случи, освен мама и тато, ги имаат бато и дада. Може да се ослонат на нив, да им побараат помош, совет. Да им бидат најдобри другари, бидејќи они најдобро ги познаваат, уште од деца.
Ако со закон се воведе едно дете да се има, поради намалување на популацијата, ќе се изгубат и тие некој вредности во животот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.870
Поени од реакции
1.886
Стварно негде постои закон за имање само едно дете? Глупо е, и лошо за децата. Тие кои имаат браќа и сестри понатака во животот се поразлични од единците.
Уште од мали се учат дека се што имаат треба да делат со бато/дада, кога ќе пораснат таа навика им останува.
Се учат секогаш да помагаат на бато/дада, да им бидат другари, поддршка. Кога ќе пораснат знаат дека што и да се случи, освен мама и тато, ги имаат бато и дада. Може да се ослонат на нив, да им побараат помош, совет. Да им бидат најдобри другари, бидејќи они најдобро ги познаваат, уште од деца.
Ако со закон се воведе едно дете да се има, поради намалување на популацијата, ќе се изгубат и тие некој вредности во животот.
Toa e во Кина и создава проблеми и има доста негативни последици. Но може да беше една од причините за економски раст. Како и да е го укинаа тој закон и не беше кај нас. Кај нас има повеќе логика да воведат закон за минимум 2-3 деца. Нормално нема никогаш зошто тоа е неморално. Ама најверојатно ти има поента пишаново.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.933
Поени од реакции
27.154
Дечки, 2020-та година сме, а вие уште дискутирате за тоа дали некој треба да стане родител или не.

Нивно. Факинг. Право.

Мислам, океј е да си пишувате тука, ама ве молам задржете си ги ставовите за вас кога ќе имате интеракција во прво лице со други луѓе.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
138
Поени од реакции
63
Помала глобална популација. Камо сегде вака да е. Премногу сме. :LOL:
Pa taka i ke bide
Namalena populacija, dodeka nekoi nacii skroz ke se istrebat za 100 do 200 god maximum
Автоматски споено мислење:

но од друга страна како што кажа членот погоре замислете така да размислувале порано или пак сите денеска, каде ќе не одведе тоа?
Ke ne odvede do depopulacija i po odreden period istrebuvanje
Zatoa i ne praat popis, deka nema ic narod
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
403
Поени од реакции
467
Toa e во Кина и создава проблеми и има доста негативни последици. Но може да беше една од причините за економски раст. Како и да е го укинаа тој закон и не беше кај нас. Кај нас има повеќе логика да воведат закон за минимум 2-3 деца. Нормално нема никогаш зошто тоа е неморално. Ама најверојатно ти има поента пишаново.
Укинато е тоа одамна во Кина, кој ви кажал дека сеуште е на сила? Сте чуле ама не сте разбрале!
Автоматски споено мислење:

Pa taka i ke bide
Namalena populacija, dodeka nekoi nacii skroz ke se istrebat za 100 do 200 god maximum
Автоматски споено мислење:


Ke ne odvede do depopulacija i po odreden period istrebuvanje
Zatoa i ne praat popis, deka nema ic narod
Од намалување на популацијата страдаат само Европа и Русија! Све друго се размножува како глувци!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.260
Поени од реакции
14.449
Од намалување на популацијата страдаат само Европа и Русија! Све друго се размножува како глувци!
Ми се свиѓа ова како причина за размножување, ради пораст на нацијата. После секое трето дете-телевизор!
 
Член од
6 август 2011
Мислења
458
Поени од реакции
649
Измеша баби и жаби.

Имам финансии за 5 деца без проблем, но за да ги имам тие финансии ми треба ова работно место ама и ми треба време за да добијат внимание сите подеднакво и да ги воспитам, зошто ако им ги фрлам парите ќе добијам за дете ретард од типот на децава на Трајко, Мијалков и остало, скраја да е. Значи работиве се поврзани, не е ова чкрапец за светло па ќе го префрламе тежиштето.

Финансиската ситуација/работното место и вниманието се зависносложени во денешниот свет, не може едното да се исклучи од другото. Како што не можеш со плата од Веро на каса да раснеш 5 деца, така подеднакво не можеш да раснеш 5 деца како ЦЕО затоа што или ќе добиеш морони или ќе ја изгубиш работата па ќе јадете стар леб дома. Да сум мажена за некој со енормни приливи, не сум благоретардирана да дремам во сервер соба по 10 саата на ден и да сум со бели влакна од 22 години, ќе си седев со децата и ќе им се посветев на нив.


Мајка ми и татко ми имаа стабилна финансиска ситуација па пак немаа многу деца и сум им многу благодарна затоа што ми се посветија во детството и од мене стана човек ама и како дете ми овозможија благодети.
Знам дека е тешко да се сфати ама не е поентата имај дете и остај го да се снаоѓа. Tреба детето да има и квалитетен живот, да прошета, да се дружи, на екскурзии да појде ама и да добие внимание од дома. Мислам, форумов е бурлески, се кука за невоспитани дечишта што не ги пазат нивните а тука се ломоти зошто деца се немале, go figure.
Можеби си во право, ама секогаш има ама.
Имам познаничка која што е на висока функција во една од банкиве зема доста висока плата и горе долу на финансиски план е обезбедена.
Сега настапува она што овде некој го нарекуваат себичност и егоцентричност.
Госпоѓицава е малку во поодминати години над 35 ( знам некој ќе рече дека не се многу ама не се ни малку ) уз муабет ми ги кажува сите овие работи ти што ги спомнуваш од погоре и на крај муабетот се сведува на, абе не сакам да живеам на буџет, ама сакам маж дом и деца, добро ете што не се омажиш имаш кандидати ( се по ретки и се и се понеквалитетни) абе знаеш се фрустрираат маживе од мене пошто земам голема плата, најди некој со иста како твојата или повисока. Е такви НЕМА ( има само тие не ја сакаат неа пошто имаат подобар избор ) знаеш тие плитки се вакви се онакви се.
Добро зашто не родиш дете без маж ?
Ааа епа не може тешко е.
На крајот од муабетот ако внимателно ја слушаш лесно можеш да заклучиш дека :
Нема дечко не дека мужите се фрустрираат поради нејзината плата, туку нема дечко пошто се однесуе ко говедо, искачање кога таа сака, идење каде таа сака, секс само она кога сака не и треба дечко туку и треба ебач на батерии.
Не е мажена пошто попрво би искочила со другарките некаде каде што се собира " елита " наместо да изгледа еден филм или да преседи некој сат со дечкото не правејќи ништо. Или попрво би отишла на едерење со луѓе кој што ги гледа неколку пати у годината наместо да отиде некаде на 7 / 10 дена со дечкото пошто и бил досаден. Не ја привлекувале " домашни " типови ја привлекувале авантуристи.
Нема деца не дека не може да најде татко за децата туку нема родено затоа што попрво после работа би отишла со другарки и другари у кафана, наместо да отиде дома и да воспитува или гледа деца, нема родено пошто требало да се откаже од пливање одмори викенди барем две до три години одкако ќе роди.
Нема маж не поради тоа што не може да најде стабилен маж туку нема маж пошто стабилните мажи ја избегнуваат. Сега на овие годинки шо си ги има освен параспури, разведени и отврлени не може друг ни да најде, пошто никој кој што барем малку се самопочитува не ја трпи, и не може да задржи маж повеќе од месец два.
У кратки црти, ако се сака семејств дом и деца тогаш треба откажување од глупости тоест работи што се прават во тинејџерски години, за да се има време за семејството.
ПС: Да не бидам погрешно сфатен, секој има право да праи како сака во животот и се е право на личен избор, али нема право да ги замара и малтеретира другите потшо и самата не знае што и како сака у животот.
Автоматски споено мислење:

Дали на некој од сите вас што коментираат на темава, му текнало дек едноставно тие жени што не сакаат да раѓаат, немаат мајчински инстинкт, така се родени, со таква " аномалија"..и дека им е поважна личната слобода од сите останати работи во животот,но не смееме да ги наречеме себичњаци.
Ова му доаѓа исто како оние што се родени со аномалија по често да менуваат сексуален партнер и да се разјебаваат каде сакаат и со кого сакаат ама не смееме да ги нарекуваме курви, така ?
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Можеби си во право, ама секогаш има ама.
Имам познаничка која што е на висока функција во една од банкиве зема доста висока плата и горе долу на финансиски план е обезбедена.
Сега настапува она што овде некој го нарекуваат себичност и егоцентричност.
Госпоѓицава е малку во поодминати години над 35 ( знам некој ќе рече дека не се многу ама не се ни малку ) уз муабет ми ги кажува сите овие работи ти што ги спомнуваш од погоре и на крај муабетот се сведува на, абе не сакам да живеам на буџет, ама сакам маж дом и деца, добро ете што не се омажиш имаш кандидати ( се по ретки и се и се понеквалитетни) абе знаеш се фрустрираат маживе од мене пошто земам голема плата, најди некој со иста како твојата или повисока. Е такви НЕМА ( има само тие не ја сакаат неа пошто имаат подобар избор ) знаеш тие плитки се вакви се онакви се.
Добро зашто не родиш дете без маж ?
Ааа епа не може тешко е.
На крајот од муабетот ако внимателно ја слушаш лесно можеш да заклучиш дека :
Нема дечко не дека мужите се фрустрираат поради нејзината плата, туку нема дечко пошто се однесуе ко говедо, искачање кога таа сака, идење каде таа сака, секс само она кога сака не и треба дечко туку и треба ебач на батерии.
Не е мажена пошто попрво би искочила со другарките некаде каде што се собира " елита " наместо да изгледа еден филм или да преседи некој сат со дечкото не правејќи ништо. Или попрво би отишла на едерење со луѓе кој што ги гледа неколку пати у годината наместо да отиде некаде на 7 / 10 дена со дечкото пошто и бил досаден. Не ја привлекувале " домашни " типови ја привлекувале авантуристи.
Нема деца не дека не може да најде татко за децата туку нема родено затоа што попрво после работа би отишла со другарки и другари у кафана, наместо да отиде дома и да воспитува или гледа деца, нема родено пошто требало да се откаже од пливање одмори викенди барем две до три години одкако ќе роди.
Нема маж не поради тоа што не може да најде стабилен маж туку нема маж пошто стабилните мажи ја избегнуваат. Сега на овие годинки шо си ги има освен параспури, разведени и отврлени не може друг ни да најде, пошто никој кој што барем малку се самопочитува не ја трпи, и не може да задржи маж повеќе од месец два.
У кратки црти, ако се сака семејств дом и деца тогаш треба откажување од глупости тоест работи што се прават во тинејџерски години, за да се има време за семејството.
ПС: Да не бидам погрешно сфатен, секој има право да праи како сака во животот и се е право на личен избор, али нема право да ги замара и малтеретира другите потшо и самата не знае што и како сака у животот.
Автоматски споено мислење:


Ова му доаѓа исто како оние што се родени со аномалија по често да менуваат сексуален партнер и да се разјебаваат каде сакаат и со кого сакаат ама не смееме да ги нарекуваме курви, така ?
Абре те читам и се газам од смеење :pos::pos::pos:
Ај да не те знае некој и да те сфати сериозно
Ти со скоро 50 години во газот ги учиш децава за бракови и жени, а ни жена ни девојка имаш:pos::pos::pos: макар што на твоите години смешно е да се користи тој збор ама ајде
Врсниците твои веќе дедовци ќе станат ти филозофираш за девојки и кариери хахха ваква познаничка имам таква познаничка имам
Најди некоја од албанија и прожени се дур можеш мада не знам дали ти се исплати за малку трошок да правиш :pos::pos:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
403
Поени од реакции
467
Ми се свиѓа ова како причина за размножување, ради пораст на нацијата. После секое трето дете-телевизор!
Желбата да имаш ќумбести сограѓани можеш да ја реализираш и на други начини, не само со телевизори!
Бај д веј, јас нит алудирав дека треба да се размножуваат европјаните и русите, нит пи*де материне! Само констатирав дека таму растура белата чума, толку! Читајќи ве вас неколку овде, разбирам дека и не е баш зорт, скраја било!
 
На врв Bottom