Жените прашуваат, мажите одговараат

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
аааааа, добро добро се извинувам сега сфатив, значи другиот ник не е маж туку женски ник? кој опширно прашува за мажите во Француската револуција, а ти како маж реплицираш во име на Луј16, ама мене ме игнорираш, оти уста отварам, а таа те асоцира на нешто друго? (иако се скинав типкајќи) сега веќе е појасно (y)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
да??? не би рекла...го прочита коментарот од твојот соговорник @Идиот на Социјализмот кон мојот коментар ? или покрај оружјето фотографијата да ставеше десет смешковци ќе го доловеше моментот? а?
ако не сакате да одговорите на прашањето што женски ник поставува овде, оти таква е темата - Не мора! пишете си за Луј ХVI, ама не е форумски колегијално ваков начин на однесување! :(
:love:

Јас ти го коментирав твојот коментар кој беше контра-коментар на првиот мој коментар т.е. се бранев самиот себе. Ниту без дрзок, ниту те навредив. И мислам дека ти одговорив на твоето прашање. :)

За Луј 16-ти има доста за пишување, а таа дискусија ќе продолжи и навистина не гледам зошто не би. Башка јас имав доста обемна проектна задача на времето, некаде 40-50 стр. (а лимитот беше 20-тина стр.) само за таа конкретна тема и имам што уште да кажам. Мислам дека вреди и ти да се обидеш нешто да пишеш околу тие теми кои ги опфативме, ако имаш завземено одреден став секако. :)

:cool:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Франција по падот на апсолутната монаријата се соочила со 5 републики и еднаш повторно враќање на монархијата со помош на Британската круна (а веројатно и Шпанската), уште 2 уставни монархии (значи вкупно 3), една диктатура и 2 империи. Тон Устави, од кои повеќето биле само изгласани или зацртани, но не и применети. Има премногу материјал за тоа, а башка мислам дека политичкото здружување не било одма имплементирано (работничкото здружување исто така било забрането), целта била власта, а не зацврстување на републиката затоа меѓусебните колежи продолжувале без престан. Па така биле обезглавени околу 18.000 луѓе, што е огромна бројка, во споредба со слободата која ја диктирал новиот про-републички отпор.
Луј трошел многу, и по кризата која ја зафатила Франција, башка пред тоа Франција била во 2 тешки војни, даноците биле превисоки, а Франција презадолжена што предизвикало социјални немири. Дополнителна била и причината што богатите луѓе околу Луј, кои му давале војска, биле ослободувани од секакви даноци, што го заострило отпорот. Сега најголемиот проблем било Собранието на сталежите, кое имало 3 дома, а во најнискиот членувале припадници од најнискиот сталеж. Сега ако си во позиција да носиш одлука со 2 од 3-те дома (а во првите 2 членувало свештенството и високиот сталеж), тие можат да се договаат на штета на најнискиот сталеж. Такви примери веќе имаме со зголемување на даноците. Сега најнискиот сталеж барал промена во начинот на гласање, што би значело губење на моќта на повисоките 2 кои ги имале конците во своите раце. Така се распаѓа ова Собрание и 3-от сталеж формира Национално Собрание, кое бара Устав. Тоа ми се чини траело 3 дена, а подоцна се трансформирало во Уставотворно кое ставило крај на апсолутната монархија. Но објавувањето крај на апсолутната монархија не значи и дека кралот паднал, нели? Кралот барал преговори, затоа што бил заобиколен со протести, па потоа и со нападот на Бастилја кои се сметал за симбол на режимот! Што баш и не се согласувам. Тоа била класична оружарница, па и затвор, каде биле затворени сите 7-8 кралски непријатели! Што е со тие 18.000 кои имреле по револуцијата!? Никому ништо. Потоа имаш и народна полиција и распределување на даноците, па и 2 различни моќни движења кои ќе се судираат итн. Тоа и баш не не интересира.
Францускиот селанец имал застапник во сталешкото Собрание кое било зачетник на отпорот. Вистината е дека македонецот нема вистински претставник во македонското Собрание. Сите одлуки се договараат формално и на седница се застапуваат партиските ставови и интереси.

Треба да се дефинира културната револуција. Културна револуција беше и тоа во Кина, па режимот однесе неколку 10-тици милиони животи, знаеме што се случи со Тајпеј кој сеуште е на мета и знаеме дека оние кои сакаат слобода за Тибет се под постојан терор (нели Лама е веќе протеран). И слободата на говор умира. Знаеме дека не смееш да кажеш ништо добро за Трамп, затоа што ќе станеш бел супремист, антисемитист, нацист, пропагираш омраза....и знаеме дека не смееш да кажеш ништо против оваа џендер теорија која е крајно ретардирана. Се сложувам дека некогаш законот е оков, но ако ти е дозволема слободата на говор, ти смееш да зборуваш што сакаш, каде сакаш и колку сакаш. Тука сум крајно либерален. Затоа првите амандмани граѓаните на САД треба да си ги бранат по секоја цена.
А тоа што одредени држави, како Канада (или ние) ставаат политичари без искуство, ќе го постигнат овој резултат кој веќе го постигнуваат. Затоа никогаш со овој кадар, нема да бидат поуспешни од една Русија или Кина, која има луѓе кои се во политиката со децении и биле со години пред да дојдат на функција. Замисли Војводата прва работа и премиер, Никола- министер! И каде стигнавме? До кога ќе го тераме тоа лудило, јас навистина не знам. :)
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
38
Поени од реакции
25
Зошто во секоја кавга со жената мора да и спомнете нешто од нејзиното минато,нејзините роднини и ред негативности?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Зошто во секоја кавга со жената мора да и спомнете нешто од нејзиното минато,нејзините роднини и ред негативности?
Тоа е двосмерна улица. Зар жените не го прават тоа?

Инаку тоа е кавга, не може да биде позитивна. :)

пи.ес. Дали имаш скоро раскинато со некој? Таква претстава добивам кога ти ги читам прашањава.
пи.ес.ес. Никое вакво прашање не може да има ист одговор затоа што станува збор за личен став на тој даден карактер. :)
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
38
Поени од реакции
25
Тоа е двострана улица. Зар жените не го прават тоа?

Инаку тоа е кавга, не може да биде позитивна. :)

пи.ес. Дали имаш скоро раскинато со некој? Таква претстава добивам кога ти ги читам прашањава.
пи.ес.ес. Никое вакво прашање не може да има ист одговор затоа што станува збор за личен став на тој даден карактер. :)[DOUBLEPOST=1504645267][/DOUBLEPOST]
Тоа е двосмерна улица. Зар жените не го прават тоа?

Инаку тоа е кавга, не може да биде позитивна. :)

пи.ес. Дали имаш скоро раскинато со некој? Таква претстава добивам кога ти ги читам прашањава.
пи.ес.ес. Никое вакво прашање не може да има ист одговор затоа што станува збор за личен став на тој даден карактер. :)
не,немам раскинато со никој. Туку сум туку што мажена, пола година...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
не,немам раскинато со никој. Туку сум туку што мажена, пола година...
(y)

Првата е најслатка, потоа започнуваат проблемите. Ако издржите 15 год., ќе издржите цел живот. :)
 
B

Bafra

Гостин
(y)

Првата е најслатка, потоа започнуваат проблемите. Ако издржите 15 год., ќе издржите цел живот. :)
А знаеш ли зашто 15 години .... оти маж со една жена после 14 години станува импотентен. Ова ти е тврдење од светски психолози :свиркам:

не,немам раскинато со никој. Туку сум туку што мажена, пола година...
Двајцата да ја прочитате Жените од Венера, Мажите од Марс. Ти ќе прочиташ за мажите тој за жените и ќе биде подобро.
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
38
Поени од реакции
25
А знаеш ли зашто 15 години .... оти маж со една жена после 14 години станува импотентен. Ова ти е тврдење од светски психолози :свиркам:



Двајцата да ја прочитате Жените од Венера, Мажите од Марс. Ти ќе прочиташ за мажите тој за жените и ќе биде подобро.
ова испага ко совет да барав,но не е така. Туку онака тоа со кавгите е доста деликатно и може да се повредиме мегу себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom