Жена од Пустец - Албанија

Дали би земале/купиле жена од пустец?

  • Да, зошто да не ако е убава

    Гласови: 154 54,0%
  • Никогаш тоа е многу примитивно и понижувачки

    Гласови: 131 46,0%

  • Вкупно гласачи
    285
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.608
Поени од реакции
34.798
Зборот ми е дека не сум маж ако морам да платам некој друг да ми наоѓа жена, па макар платил само 5€. Башка што се оди на невидено (мачка во вреќа).Не би се осудил на таква авантура.Инаку не сум против девојките (жените) од Пустец.
... со парите што ќе ги дадеш (распон од 100 Е- 500 Е зависи колку си снаодлив) всушност „купуваш време“ на тој/таа/тие што ќе ти ја најдат избраничката со предходно кажано од твоја страна горе доле што сакаш и кои критериуми ти се важни за жената! ако сакаш, ти не давај пари, поседи си едно недела две, месец запознај си тоа што мислиш дека ти одговара и предложи брак,а воедно нема да платиш никому!
... тоа што велиш се оди „на невидено“ овде сите жени сам директо си ги запознал? зарем не си пуштил абер преку пријател/ка или роднина дека таа и таа ти се допаѓа? ако бидне работата нема да ги земеш за кумови и ќе платиш таму за чевли како што е адетот? :) ова зарем не е срамно и доказ за неспособен маж штом се бара преку друго лице? ..исто е, само што таму плаќаш „брзината“ за тоа што е твој избор, а за овде, ете резултатот се уште е видлив, оти си сам нели?

1565620319565.png 1565620715006.png

...зарем и овде да ја запознаеш, па да знаеш што „мачка е во вреќа“ што мислиш овде немаме супер татини глумици? од каде толку разводи на млади брачни парови кои се венчале од љубов, ама ете мислеле дека се познавале, ама ете не се познавале искрено и вистински и покрај тоа што имаат дури и заедничко дете, па тоа е потешка траума и полошо од „мачка во вреќа“ !

1565620581811.png

... знам дека сите те советуваат дека што е твое само ќе си дојде, ама не е баш така тоа, само ти прават лице и не се вистински пријатели! животот е прекраток, преку ноќ отидоа годините, и денес не е срамота да се разведи некој, ако не оди бракот не е како порано што било „обележани“ , сега и два три брака позади, па што? важно да човекот да не биде сам/сама!
П.С.
...извини вака, ова е болна тема и самиот тој што е во неа знае како е, ама верувај ова се добронамерни совети!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Lugeto izmislija pametni telefoni, izmislija bukvalno se roboti inteligentni so koi mozes da zboruvas da komunciras aloo primitivci neiziveani mazi koe pravo vi e da kupuvate covek sto isto vrede kako vas vo denesno vreme e sramota ova ne kupuvas kuce kupuvas covek a mazot ako e sam ke se potrudi da vidi sto se desava vo svetot so zenite a ne da ocekuva od niv samo da perat i gotvat togas nema da bide sam ako ne go ocekvua toa od niv kako roboti da se i masini za raganje deca mislam deka zatoa se sami pa kako moze 21 vek na ova jas da imam dete i da go dadam za pari. Treba edna golema feminizacija da se sprovede vo albanija i kosovo ova e zanikade kako ke vlijae na psihickoto zdravje na zenata da ima seks so 60 godisen ? i da mu rode dete pa i 50-50 glasale hahaha neinteligentni sustestva ova balkancite strasna rabota.
Парата ја даваш на посредникот, фамилијата ти ја дава за џабе.
Разликата во години е горе-доле 5-10 години помеѓу невестата и „младо“женецот. 60 годишните не бркаат вакви невести или ако бараат бараат некоја 40 и кусур годишна ако останало.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
... тоа што велиш се оди „на невидено“ овде сите жени сам директо си ги запознал? зарем не си пуштил абер преку пријател/ка или роднина дека таа и таа ти се допаѓа? ако бидне работата нема да ги земеш за кумови и ќе платиш таму за чевли како што е адетот? :) ова зарем не е срамно и доказ за неспособен маж штом се бара преку друго лице? ..исто е, само што таму плаќаш „брзината“ за тоа што е твој избор, а за овде, ете резултатот се уште е видлив, оти си сам нели?
Едно е да пуштам абер преку пријател за некоја што ја познавам/сум ја видел. Друго е некој да ми бара по негов избор (ќе ја видам на фотографија, нели?). Во првиот случај ќе се запознаеме, ќе прошетаме, денес, утре... Во вториот случај треба да одам во Пустец за да ја запознаам. За брак сепак треба подолго да се познаваме.
...зарем и овде да ја запознаеш, па да знаеш што „мачка е во вреќа“ што мислиш овде немаме супер татини глумици? од каде толку разводи на млади брачни парови кои се венчале од љубов, ама ете мислеле дека се познавале, ама ете не се познавале искрено и вистински и покрај тоа што имаат дури и заедничко дете, па тоа е потешка траума и полошо од „мачка во вреќа“ !
Глумици има, да. Ама друго е ако повеќе време сме заедно.
... знам дека сите те советуваат дека што е твое само ќе си дојде, ама не е баш така тоа, само ти прават лице и не се вистински пријатели! животот е прекраток, преку ноќ отидоа годините, и денес не е срамота да се разведи некој, ако не оди бракот не е како порано што било „обележани“ , сега и два три брака позади, па што? важно да човекот да не биде сам/сама!
Не сум од оние што лесно прифаќаат туѓи мислења. Трипати сечам, еднаш мерам (или обратно беше?).
П.С.
...извини вака, ова е болна тема и самиот тој што е во неа знае како е, ама верувај ова се добронамерни совети!
Зошто извинување? Учествувам во темата затоа што ме интересира трендот на невести од Албанија. Не за мене, јас сум дедо.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Ама јас и оваа од Пустец (ако добијам таква) ќе ја шетам, дали за во кафичи, па поклони за родендени, осми март...
Зборот ми е дека не сум маж ако морам да платам некој друг да ми наоѓа жена, па макар платил само 5€. Башка што се оди на невидено (мачка во вреќа).
Не би се осудил на таква авантура.
Инаку не сум против девојките (жените) од Пустец.
Сакаш да кажеш дека нашите дедовци и прапрароднини не биле мажи оти се со стројници ги женеле, а на нив им се давало подарок наместо пари...исти ку#ац!?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Сакаш да кажеш дека нашите дедовци и прапрароднини не биле мажи оти се со стројници ги женеле, а на нив им се давало подарок наместо пари...исти ку#ац!?
Такво било времето и традицијата. Сега е друго време.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Друго време, да, на повеќе разводи само!!
Некогаш разводот бил срамота. А и жената била зависна од мажот. Морала да го поднесува, каков е, таков е.
Сега разводот е нормална работа, а жените се независни. Имаат вработување, па можат сами да живеат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Некогаш разводот бил срамота. А и жената била зависна од мажот. Морала да го поднесува, каков е, таков е.
Сега разводот е нормална работа, а жените се независни. Имаат вработување, па можат сами да живеат.

Така е, но порано мажот бил МАЖ, а сега он стана женче, игра како му свират;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom