Жена од Австралија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.259
Поени од реакции
78.898
Искрено мислиш дека сето тоа во црно што е бележано неможе да се среди?Да се асфалтираат патиштата,да има чесни судии,да се намали загаденоста?Полицијата да не се курчи толку?
Јас мислам дека сето тоа МОЖЕ постепено да се среди..
Моите комшии се супер,полицаец во пензија,медицинска сестра,шеф во фабрика,работник на брод,работници во фабрика,до ден денес сум немал проблем со никој од нив..Т.е со цело маало сум немал проблем,но тоа е мое искуство,знам дека повеќето сте имале проблеми со комшии,кој пуштал гласна музика,кој колата ја перел на улица,кој колата ја паркирал па јас неможам да испаднам и слично..
Комшии-шмоншии. Заборави ги комшиите. Има еден тон глупости, проблеми, кои не ги набројав, а кои можам да ги набројам, а кои ќе ги пиеш, живеејќи тука, независно колкава плата имаш.
Ти и самиот си кажа дека се тоа системски проблеми, кои ќе се решавале постепено. Тоа постепено е во нашиов случај 5-60 годинки.
Така да, тоа дека и тука со голема плата ќе живееш добро, приближно ко на запад, едноставно е невистина.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Комшии-шмоншии. Заборави ги комшиите. Има еден тон глупости, проблеми, кои не ги набројав, а кои можам да ги набројам, а кои ќе ги пиеш, живеејќи тука, независно колкава плата имаш.
Ти и самиот си кажа дека се тоа системски проблеми, кои ќе се решавале постепено. Тоа постепено е во нашиов случај 5-60 годинки.
Така да, тоа дека и тука со голема плата ќе живееш добро, приближно ко на запад, едноставно е невистина.
Мислиш ли дека решение е ако избегаш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.259
Поени од реакции
78.898
Мислиш ли дека решение е ако избегаш?
Не бе, остани овде и до крај на живот заебавај се со набројаните ствари и лажи се себе си дека тоа е ОК живот, така што ќе постираш слики со пари на форум.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Не е проблемот за тоа дали јас ќе останам или нема..Во оваа држава многу работи треба да се променат,од А до Ш..
Но глупо е да размислуваш дека двајца намрштени комшии лошо те погледнале и затоа нечинело..

Никој не рече дека е ОК,каде прочита дека сум рекол дека е ОК..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.259
Поени од реакции
78.898
Но глупо е да размислуваш дека двајца намрштени комшии лошо те погледнале и затоа нечинело..
i rest my case


У ствари цело време сум бил грешка. Тебе исто ќе ти биде и у странство, стварно свеедно дали ти би се иселил од овде или не.
Може чак и посрање таму да ти биде.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Можеби затоа што јас си ја бркам мојата работа,и не се оптеретувам со другите..
Гледаш ли,деновиве цел форум се сврте против мене,имам ли некој проблем со тоа?
Јас си го терам моето,вие си го терате вашето..
Не ме боли кур ни за комшии ни за ништо друго..
Ако ми одговара мене ОК,ако не ми одговара и на Антарктик ќе одам..

Ако сакаш пиво да пиеме некаде,реплицирај,ако не не ме цитирај повеќе,нема смисла..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.259
Поени од реакции
78.898
Ако сакаш пиво да пиеме некаде,реплицирај,ако не не ме цитирај повеќе,нема смисла..
Ќе те цитирам колку сакам и кога сакам.

Ја не ти се пуштив да те заебавам, освен можда за марката конзерви што лажат народ дека се автомобили.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ќе те цитирам колку сакам и кога сакам.

Ја не ти се пуштив да те заебавам, освен можда за марката конзерви што лажат народ дека се автомобили.
За коли имам огромно разбирање..Сум возел многу коли,сум ги поправал,итн итн..За камиони па да не зборуваме,признавам само во Рено камион не сум се возел,ни па сум возел..Се друго од Европа ми поминало низ раце..
Таа марка на автомобили е прогласувана највеќе за автомобил на годината,и тоа жирито е од Германија,Италија,Франција,Белгија,Португалија,Англија држави во кои колите настанале..
Земи ги сите серии на Фиатите:Уно,Типо,Пунто,Браво-Брава,Добло,Фиат 500,па после Алфите,147-ица,и 156-ката сите тие се прогласувани за коли на годината, и по потрошувачка,делови,цена,издржливост итн итн..
Но да не забегуваме..
А и да ме заебаваш,мислиш ми е гајле,како што реков,вие си го терате вашето,јас си го терам моето,и кур не ме боли воопшто..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.259
Поени од реакции
78.898
досадничок си, скоро ко владемкд
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
@Black Hok
samo edno prasanje, kako sto velis ti ako ostanuvale 25000 u MK za tebe pari so plateni smetki i trosoci, kako ke go pustis deteto ako saka fakultet u Skopje?
Dodeka bev u Skopje, trosev priblizno pari na tie sto ti se zadovoluvas so niv. Uste ne ti e jasno deka nema uslovi nikakvi za normalen zivot vo Makedonija ako nemas dobar prihod na pari, razberi veke ko na dzid da kazuvame 10 strani.
Незнам што се замараш, типот си пишува дека ЌЕ било убаво ама АКО двајцата зимале по 25К плата, што може да се случи со контуинирано добро работење на владата некаде после 15-20 години, како кај Романците, во блиска иднина многу тешко.
Инаку сме по мизерни и од Босна, барем Босанциве пијачките во кафулињата им се со смешна цена.
Кафето во Сараево што го пиев беше 30 денари , а во Скопје ти е 100че.
Дефинитивно станавме најмизерна држава во Европа и платата од овде ти вреди само за едвај да се најадеш и да си ги платиш сметкиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom