Жената не сака, а мажот сака дете...

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Мислам дека Каспер убаво ја постави темата. Доволно зборувавме за тоа, дека жената одлучува за своето тело.
(Јас малку ја сменив,за да не се навраќаме на апсолвирани теми како што е абортусот.)
Овде зборуваме за тоа,конечно,дека таткото го сака детето и што во таква ситуација?
Ставете се во ситуацијата и пробајте да најдете одговор,кој по ваше мислење е најсоодветен на ситуацијата.

Заслужува ли таткото и неговата воља внимание,разговор,компромис? Може ли воопшто да се направи компромис,можеби да се убеди девојката да не се плаши од својата неспремност за раѓање,да се средат работите и сите да бидат среќни и весели?

Да ве замолам нешто. Не го употребувајте зборот убиство наместо абортус.Абортусот во нашето општество е дозволена со Закон форма на прекинување на несакана бременост и затоа не го едначете со убиство.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
ubistvo e! samo so e legalizirano, inace ubistvo e
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
173
Поени од реакции
2
Za toa ke mora seriozno i dolgo da se razgovara. A ako maskoto epten go saka deteto moze da brka sudovi!!
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Никола напиша:
Да но се вртите во круг.. не можеш да двоиш желба на едниот или другиот.. тоа треба да биде или заедничко решение или да се пресече и се каже кој сака што сака нека си прави, никој нема никакви обврски, ако не ги сака.
Тооооооооо,Никола, токму за тоа е муабетов.Не можеш да двоиш желба.Па животот не е желботека. Тоа (детето) навистина треба да биде заедничко решение,заедничка цел,заедничка иднина,што е најважно,заедничка сегашност.
И ако, девојката има поддршка во партнерот,каде би можел да биде проблемот за да не сака да роди??
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
:duel: mislam deka treba da e zaednicko resenie,no vo slucaj da nema zaednicki dogovor,fakt e deka zenata ke odluci za toa bidejki toj nemoze da go spreci nejzinoto definitivno resenie.za toa se nemokni maskite.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Thief напиша:
Мај боди, мај чоис? Мај малку морген!

И телото е мое, па до вчера морав да одам во војска... со моето тело за кое никој не ме прашуваше што сакам да правам со него. Одлуката треба да биде резултат на заеднички став до кој ќе дојдат оние кои го напрвиле. Зошто таткото е тука во подредена позиција? Ако таа сака да го здржи - ќе го гледа и задржи (и покрај противењето на таткото, кој ќе треба да и` плаќа алиментација), ама затоа кога овој си го сака чедото кое го создал, таа има право да не го послуша?

Или ќе воспоставиме принцип дека ако еден не се согласува треба да се абортира или обратното - ако само еден е против, да не се абортира. Понижувачки е мажот да се става во вторична позиција. Жената не го нарпавила сама детото, тоа не е само нејзино, нема право сама да одлучува.

Зарем ова не е еден вид дискриминација против која сите жени насекаде пекаат и против која се борат? Или, убиството кое го прави жена не се смета, ама машкото (убиство, де, оти абортусот е тоа, пред се`) е злочин?
Sigurno ne se raboti za ponizuvanje na tatkoto. Toj e mnogu vazen, prvenstveno za majkata, dodeka e taa trudna.
Megutoa, ne e pricinata za davanjeto prednost na majkata da odluci, oti taka i se kefnalo. Deteto i majkata vospostavuvaat vrska uste dodeka e toa vo utrobata. Majka koja ima odbivnost kon bremenosta, ima golem rizik od toa da ne rodi dete so zdravi psihofizicki potencijali. Taa ima odgovornost kon sozdavanjeto na noviot zivot- zatoa e prvenstveno nejzina odlukata.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
tha_Casper напиша:
Интересна ситуација нели? Значи детето е веќе направено, ама жената сака да абортира а мажот сака да се роди детето? Треба ли некој да го послуша мажот и неговата желба да се роди детето или одлуката е само на мајката? Кој треба да одлучи/ да пресече?
Е па мое размислување во врска со ова прашање е следново: ако двајца биле согласни да водат љубов, ако не користеле заштита бидејќи не биле одговорни, ако користеле заштита па нешто се згрешило и ако се друго свесно направиле, многу јасно дека двајцата свесно треба да разговараат и да одлучат дали тоа дете ќе се роди или не. Девојката како идна мајка нема право сама да ја донесе таа одлука. Ако не бил дечкото, не би останала трудна, а и обратно, па затоа е многу покварено да абортира дете што тој го сака. Ако се плаши таква девојка дали тој ќе биде добар родител за детето, подобро да започне да се плаши дали таа некогаш воопшто ќе биде добар родител со такво размислување т.е. со желбата да абортира поради неважни работи како што се работата/кариерата, неспремноста за брак, одговорности од тој вид, стравовите итн. итн. итн ...
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Ja sum od strana na Tatkovcite bidejki majkata ima samo edna prednost:go nosi plodot vo sebe,no imaat ista prava prema deteto.
Ako ona nesaka kako vo slucajot neka go rodi i neka mu go dade,mislam deka sekoj tatko e sposoben da se grizi za sopsvenoto dete.

Sea malku ke ja smenam temata ama...Kolku slucai ima okolu nas na razvedeni roditeli i deteto pripaga na majkata.zasto na majkata?mozebi bas ona e nesposobna za odgleduvanje na toa dete.mozebi tatkoto bi go odgledal podobro.
Neznam zasto majkata ima sekogas prava kako roditel...:toe:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
IsidoraD напиша:
Ja sum od strana na Tatkovcite bidejki majkata ima samo edna prednost:go nosi plodot vo sebe,no imaat ista prava prema deteto.
Ako ona nesaka kako vo slucajot neka go rodi i neka mu go dade,mislam deka sekoj tatko e sposoben da se grizi za sopsvenoto dete.

Sea malku ke ja smenam temata ama...Kolku slucai ima okolu nas na razvedeni roditeli i deteto pripaga na majkata.zasto na majkata?mozebi bas ona e nesposobna za odgleduvanje na toa dete.mozebi tatkoto bi go odgledal podobro.
Neznam zasto majkata ima sekogas prava kako roditel...:toe:
Не секогаш!!! Не припаѓа детето кај мајката секогаш и по дефиниција. Постојат параметри, кои го одредуваат доделувањето на детето кај еден од родителите.
Се сложувам дека е често доделувањето на детето на мајката,но и татковците ги добиваат децата,се повеќе.
Кога станува збор за мало бебе-доенче,нели мислиш дека е нормално да е со мајката? Таткото не е природно предодреден да го прави тоа, да го дои.Ќе мора да го прихранува,а тоа не е препорачливо,при жива и здрава мајка.
После 3-годишна возраст на детето,таткото слободно може да си го земе и да се грижи за него.
Не велам дека таткото не може да менува пелени,или да го успива и да трча по вакцини, само посочувам дека природно е барем до 3 годишна возраст, детето да е со мајката,а таткото редовно да си го гледа и негува.
Тој период од 3 години,може на барање на таткото,а со согласност на мајката, да биде скратен и само за време и додека трае доењето.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Ова навистина е една од потешките ситуации кои не се случуваат често но сепак кога ќе дојде до ваква ситуација сосема е точна изреката-My body,my rulez(не е баш така ама нема везе) ама не и во овој случај-тука има многу голема улога и таткото и мајката бар да има малце почит и љубов не само кон него туку и спрема детето кое зависно лежи во стомакот на мајката и не може буквално ништо да направи да ја спречи мајката да го убие(можеби малце лошо се изразувам но сепак тоа и е еден вид на убиство)тоа невино суштество кое е последица на родителското невнимание...да бев во ваква ситуација прво што ќе направев е еден разговор со неа(во овој случај,жена ми) околу тоа што се случило т.е.да се потруди да ме свати и да го задржиме бебето а доколку тоа нема да помогне ќе продолжам да ја убедувам дека тоа дете мора да се роди па и да се носи во дом за деца...можеби таму ќе му биде многу лошо-но според мене ништо не е полошо од убиство
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
А каква ке е таа жена што не си го сака детето.
Нема да е спремна за раѓање дете, а за правење дете е спремна.
Тоа нема веза стварно..... Ако мојата жена ми направи такво нешто мислам дека ќе имам што се да и изнакажам. И на крајот ако не попушта нека се гони у п.м. и што сака нека прави, ама без мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom