Железната завеса на Европска Бугарија

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Pa vie kato ste hunzi sto ne slavite hunskata pismenost???
Da slavime KIRILICATA koja nie sme ja sozdale vo Preslav!!
I ova e bulgarskata pismenost, neshto da ne e jasno???
PSNie go imame ovoi praznik poveke ot 200 godini
A vie otkoga go imate i kak go slavite???

Ха ха ......

Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето :

Еве што ти вика твојата академија

"...The writers in the IX century and the beginning of the Х century still do not call it "bulgarian" because they separate it from the language of the proto-Bulgarians (turkic-Bulgarians). That turkic language, while it is dying, it is not fully extinct...."


Чиј јазик прифатиле твоите дедовци ако нивниот мајчин јазик во Х век бил во изумирање.:helou:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Pa vie kato ste hunzi sto ne slavite hunskata pismenost???
Da slavime KIRILICATA koja nie sme ja sozdale vo Preslav!!
I ova e bulgarskata pismenost, neshto da ne e jasno???
PSNie go imame ovoi praznik poveke ot 200 godini
A vie otkoga go imate i kak go slavite???
Многупати се мислам дали воопшто да ви одговорам на вашите провокации, не се трудам стручно да ви објаснам бидејќи нема да сватите, на Татарите полесно им влегува в газ од колку в глава, која трагедија?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Аман од неписмени луѓе. Ти излегуваш ли некогаш надвор од Македонија? Гледам имаш интернет, туку чети бе. Като не веруваш на нашите историчари - туку чети Британика, чети француски, германски енциклопедии. Има информации повеќе од колку што можеш да прочиташ во целиот свој живот. Ти знаеш ли што значи тој лав на Аватарот ти? Знаеш зашто има 3 врва на круната? А две опашки? Ти си жив доказ на нашата теза, но си толку ограничен во знаењето си дека не можеш да го осазнаеш. Разбравме дека си анти Б'лгарин, ама дали другите знаат дека си и анти Македонец?

британика многу јак извор....а братот не излегол до Македонија така е.....марш таму пездевенк, а ти да прочиташ други книшки освен вашите вошливи малку германски турски....или сакаш братот да ти пуште линкови од 100 книги,ама нееееееее..............и тогаш ќе наиш нешто демек кој бил тој контоверзен автор на книгите и списите.....таа е.........си ја бркате мувата

--- надополнето ---

а сорено за писменоста незнам утре во Рим коа делегација ќе се поклони и ќе биде официјално примена од папата......хахахаххаххха...знам колку сакате заедно да чествуваме.....ама нееееее, јок бре

--- надополнето ---

Дечко ас гона 50 години. Утре е денот на славианската писменост и во БГ никои не работи. Во Вторник ке ти одговора шо кажува маика му, сестра му и братот на "македонецот" Вапцаров пишал на б'лгарски и темел на македонската поезиа. И за јане од с. Влахи. На 15 км од нас. Ного сте зејан дечки. Ного ке страдате. Жал ми е за вас.

а бе шо читам и се чудам...ма нееее не се чудам на умот туку на разумот шо го немате да размилете девствено и чисто национализмот ќе ве убие...а Македонија е вечна....само за инат ќе опстанеме е дека ќе страдаме шо мака имаш ти...ние сме страдале ако треба пак ке страдаме ама за нас овојпат....нема наши деца за гинат за туќи интереси завршена е тааааа
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
а сорено за писменоста незнам утре во Рим коа делегација ќе се поклони и ќе биде официјално примена од папата......хахахаххаххха...знам колку сакате заедно да чествуваме.....ама нееееее, јок бре

Aide -da vi e chestit noviot premier na site makedonzi :)

Гаф в'в Ватикана: Борисов македонски премиер
Телевизијата на Ватикан претстави Бојко Борисов како македонски премиер.

Во извештајот за аудиенција на премиерот при Папата Бенедикт XVI се вели дека Светиот отец прифатил делегација од Македонија, на чело со Бојко Борисов како македонски премиер објавија "Дарик" и "Фокус". Репортажа на Ватикански медиум беше дистрибуиран од канадско телевизија и веќе може да се види на интернет
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Aide -da vi e chestit noviot premier na site makedonzi :)

Гаф в'в Ватикана: Борисов македонски премиер
Телевизијата на Ватикан претстави Бојко Борисов како македонски премиер.

Во извештајот за аудиенција на премиерот при Папата Бенедикт XVI се вели дека Светиот отец прифатил делегација од Македонија, на чело со Бојко Борисов како македонски премиер објавија "Дарик" и "Фокус". Репортажа на Ватикански медиум беше дистрибуиран од канадско телевизија и веќе може да се види на интернет
:pos2::pos2: i jas prochitav za toa
pishurii:pos2:http://www.makfax.com.mk/_tools/article/108327/view
 
Член од
29 август 2008
Мислења
149
Поени од реакции
5
H

HITCH

Гостин
Да, голем смев! И папата не моj да не разликува!
:pos2::pos2:
Кога Пандев го писаа Бугар се деревте на форумов, сега дошло време малце да се посмеете. Алал да ви е!:helou:
Абе разликата е огромна! Ние ги славиме Светите Кирил и Методиј како сесловенски просветители и Македонци од Солун.
Вие ги славите Светите Кирил и Методиј како сесловенски просветители и Бугари. Немој да ми кажеш дека не е така, што барал Борисов со Папата? Што не отиде Путин? Вие го имате комплексот да бидете она што сме ние Македонци.

Јас мислам дека Папата им кажал индиректно на Бугариве дека Ватикан ги сметаат Светите Кирил и Методиј за Македонци, па пренеле вака :toe:

Инаку имаше уште еден гаф

Посетата на Борисов во Италија беше одбележана од уште еден гаф. Владината делегација во бугарскиот авион беше пречекана на аеродромот Чампино во Рим со бугарско знаме кое било свртено обратно, односно со црвената боја нагоре. По увидот на фотографиите од новинарите, домаќините итно го симнале знамето, го поставиле во правилната насока и повторно го подигнале – со белата боја одозгора
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Eeeeeh vie vo forumot ste kako hipopotami- kolko poveke Makedonija zatonuva, tolku po shiroko zevate s ustata. Ne znam zoshto nekoja makedonska delegacija ne e bila pushtena vo Bugarija. Ako sa vinovni ot nashata vlada-losho, ama i vashite delegacii ne odat toku taka, a odat za provokacii. Jas sam viduval makedonci na grobot na Jane i nokoi nishto losho ne im e kajuval, ama da mi idat doma bashibuzuci i da velat kolko buagri imalo oshte za tepanje... Nema da stane. Ima bugarska prikazka- da bi mirno stoialo, ne bi chudo vidialo. Ne Evropska Bugarija, vie nishto ne ste videli, ne ste videli jeleznata zavesa na Evropska Francija, Evropska Germanija ili Evropska Avstrija. Nikoj nema da vi pushti da provocirate lugeto so izmisleni makedonski organizacii i drushstva...
 
Член од
20 март 2010
Мислења
27
Поени од реакции
2
мори мајко јунашка

ајде да се фокусираме

ЗОШТО не може, пардон не смее културноуметничко друштво да помине граница??? зошто не смее да се интервјуира граганин во Сандански???
(од друга страна може да се прават бугарски репортажи среде охрид, и може да се парадира среде струмица)

да допрецизирам

1.компаративниот елемент го немате, нема за што да се дискутира, нема основа за познатата српскокомунистичка опресија

2. ОД ШТО СЕ ПЛАШИТЕ????? од претстава и интервју на пазар???? толку ли ви е голем стравот? тоа ли се Европските начела на кој толку многу се повикувате и од гради се удирате???



па отидоа бе дете и државна тревога се дигна :vozbud:[/QUOTE]

1, ај другар да се фокусираме.
Па зошто овие дебили не го дали званично питането до Бугрија или нај-малце до градот Сандански да сакат да прават прослава на Бугарска земја, на споменик на бугарски херој (за вас е македонски, за нас бугарски, што да правим)? Па дали ке ми дозволи сега да се сакупим са 15 зајебанти и да шетам низ РМ да славим што сакам?
Кој им сметал да интервират - па ова дебела и неугледна новинарка нормално да не сакат лугето да приказват, један човек само нашли - и ајде јури.
2. Никој не се плаши, не сакаме луге, кој не си ги почитувале херојте 50 години сега да ни дават мисленја кои сме ние и кои са те. Си ги знаем корените по-добро от вас. Кај нас нема фалца, постојене 1000 години, непостоене 2000 и пак поново постоене.

Ај со здраве и ако сакате да славите наште херој - славите кога ги слават сите нормални луге.

п.п овај на интервјуто сам рекал дека посакале да влезат со лага - ШОПИНГ прајме. Па овај ко сака да лаже што очекива?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Aide -da vi e chestit noviot premier na site makedonzi :)

Гаф в'в Ватикана: Борисов македонски премиер
Телевизијата на Ватикан претстави Бојко Борисов како македонски премиер.

Во извештајот за аудиенција на премиерот при Папата Бенедикт XVI се вели дека Светиот отец прифатил делегација од Македонија, на чело со Бојко Борисов како македонски премиер објавија "Дарик" и "Фокус". Репортажа на Ватикански медиум беше дистрибуиран од канадско телевизија и веќе може да се види на интернет
Јас би рекол да ви е честит македонскиот премиер вам Македонците. Знае папата дека државата која го носи туранското име Бугарија е составена во најголем дел од македонски народ, па може да се нарече македонска.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Абе разликата е огромна! Ние ги славиме Светите Кирил и Методиј како сесловенски просветители и Македонци од Солун.
Вие ги славите Светите Кирил и Методиј како сесловенски просветители и Бугари. Немој да ми кажеш дека не е така, што барал Борисов со Папата? Што не отиде Путин? Вие го имате комплексот да бидете она што сме ние Македонци.

Јас мислам дека Папата им кажал индиректно на Бугариве дека Ватикан ги сметаат Светите Кирил и Методиј за Македонци, па пренеле вака :toe:
Дечко, не знам от кога македонска делегациjа оди до Ватикана на 24 маj, но делегациjата на Бугариjа секоjа година от 70-те насам и приемана от папата. Та не се знае коj кого сака да биде.
И да знаеш, през 2002г. папата доjде на 24 маj во Софиjа да слави со Бугарите делото на Св. св. Кирил и Методиj. :helou:
25010111_330X260.jpg
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Aide -da vi e chestit noviot premier na site makedonzi :)

Гаф в'в Ватикана: Борисов македонски премиер
Телевизијата на Ватикан претстави Бојко Борисов како македонски премиер.

Во извештајот за аудиенција на премиерот при Папата Бенедикт XVI се вели дека Светиот отец прифатил делегација од Македонија, на чело со Бојко Борисов како македонски премиер објавија "Дарик" и "Фокус". Репортажа на Ватикански медиум беше дистрибуиран од канадско телевизија и веќе може да се види на интернет

се виде шо држава стње штом ставивте деликвент и мафијаш за премиер.....

--- надополнето ---

Дечко, не знам от кога македонска делегациjа оди до Ватикана на 24 маj, но делегациjата на Бугариjа секоjа година от 70-те насам и приемана от папата. Та не се знае коj кого сака да биде.
И да знаеш, през 2002г. папата доjде на 24 маj во Софиjа да слави со Бугарите делото на Св. св. Кирил и Методиj. :helou:
Прегледај го приврзокот 29455

шо да ти прам кога си неписмен,читај полуписмен, кај нас викат најлошо е да си учен недоучен,од тие најмногу да се плашиш, оти некакви факти не признаваат ни па сакаат да ги читаат.......нема спас од тебе ни па од таквите како тебе, се надевам дека ке се отепаш по некои скали низ волгарија
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
се надевам дека ке се отепаш по некои скали низ волгарија
Aide malko poleko so nervite i zlobata ,a???

Mnogo inteligentno i hristianski da jelaesh smut nekomu
Na ova li vi uchi Gospod ,koga vi zboruva od TV spotove???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom