Желба за болка!?

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.173
Поени од реакции
8.153
Во ред е ако не го разбираш Буда, не е во ред да го убиеш бидејќи не го разбираш а мислиш дека си разбрал.
Само ако го сретнеш Буда, Исус или било кој на твојот пат може да го убиеш - инаку се е само мислење и романтизам. Се сложувам. :)

Зарем и ти помисли дека Џошуа прај муабет за физичко самоповредување? А го спомна Буда?
Прегледај го приврзокот 307583
За ова опшнл му е темата
Буда и неговата сказна за двете стрели:

“Bhikkhus, when the uninstructed worldling is being contacted by a painful feeling, he sorrows, grieves, and laments; he weeps beating his breast and becomes distraught. He feels two feelings—a bodily one and a mental one.
Suppose they were to strike a man with a dart, and then they would strike him immediately afterwards with a second dart, so that the man would feel a feeling caused by two darts. So too, when the uninstructed worldling is being contacted by a painful feeling … he feels two feelings—a bodily one and a mental one.
....
....
Bhikkhus, when the instructed noble disciple is contacted by a painful feeling, he does not sorrow, grieve, or lament; he does not weep beating his breast and become distraught. He feels one feeling—a bodily one, not a mental one.
- Saṁyutta Nikāya

Желбата е корен на болка. Намерна/волева желба пак за болка како спротивно од мир и радост - е зло и нема врска со Буда на кој се повикуваш и ми објаснуваш кој што сакал да поврзе и како. :)
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
277
Поени од реакции
598
Дајте бе спуштете ја темата/дискусијата на некој "народен јазик" премногу е високо оваа за мене за да можам да го разберам...:свиркам:
пи ес...немам намера некој да каменувам,камењава ми се потребни за правење ограда...не мислам да се расфрлам со нив...
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
431
Поени од реакции
963
Дајте бе спуштете ја темата/дискусијата на некој "народен јазик" премногу е високо оваа за мене за да можам да го разберам...:свиркам:
пи ес...немам намера некој да каменувам,камењава ми се потребни за правење ограда...не мислам да се расфрлам со нив...
Народски, другар гледаш јака риба и сакаш телесно да општиш со неа, она те одбива и ти си повреден, се измачуваш без да си свесен зошто те одбила и кој е тој механизам што те тера накај неа, после некое време пак се залетуваш кон друга и те одбива без да си свесен дека е ист профил али ти упорно и упорно сакаш да и го свирнеш на женска шо не сака мушко со расипани заби, а ти забите упорно не ги поправаш а зашто не знаеш ни сам. Нека ме поправи @Хептаграм XI ако грешам.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
277
Поени од реакции
598
Народски, другар гледаш јака риба и сакаш телесно да општиш со неа, она те одбива и ти си повреден, се измачуваш без да си свесен зошто те одбила и кој е тој механизам што те тера накај неа, после некое време пак се залетуваш кон друга и те одбива без да си свесен дека е ист профил али ти упорно и упорно сакаш да и го свирнеш на женска шо не сака мушко со расипани заби, а ти забите упорно не ги поправаш а зашто не знаеш ни сам. Нека ме поправи @Хептаграм XI ако грешам.
Така бе бац,браос :) тоа е тој јазик кој го разбирам...од примерот што си го пишал мислам дека се работи за комбинација од љубов и страст плус фантазија и мечтаење минус остварување на целта= болка...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
431
Поени од реакции
963
Така бе бац,браос :) тоа е тој јазик кој го разбирам...од примерот што си го пишал мислам дека се работи за комбинација од љубов и страст плус фантазија и мечтаење минус остварување на целта= болка...
Бац забораваш на забите :)
 
Член од
30 август 2021
Мислења
431
Поени од реакции
963
Тогаш мењаш тактика и бараш риби кои немаат проблем што имаш расипани заби...:) (и понатаму не ги правиш,држиш цврст став)
Поштуем бац, то шо си сменил цура е таа слободна воља до која си дошол, не си веќе роб на патернот цурата да личи на мама :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.130
Поени од реакции
5.834
Од кои побуди го напиша ова?
Од желба за навредување, бунтување , сака да се направи паметен, нетрпеливост....мислам дека доволно побуди ти наброив.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.762
Поени од реакции
3.388
Јас верувам во words do not brake bones, cars do. Така да повеќе ми е страв од коли од навреди и понижувања. И повеќе се вознемирувам од залетана кола на зелено за пешаци од било кој збор и коментар. Пример е само сообраќајот.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
431
Поени од реакции
963
Јас верувам во words do not brake bones, cars do. Така да повеќе ми е страв од коли од навреди и понижувања. И повеќе се вознемирувам од залетана кола на зелено за пешаци од било кој збор и коментар. Пример е само сообраќајот.
Дали би можел да ја поминеш улицата доколку семафорите не работат?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.762
Поени од реакции
3.388
Дали би можел да ја поминеш улицата доколку семафорите не работат?
Поентата ми беше дека побитни се физичките болести од зборови од зборови се вежбаат одбранбени механизми кои се ефикасни од физичка сила посебно голема нема никогаш да создадеш ефикасна одбрана.
Автоматски споено мислење:

Може да не ти смета некој да те пцуе, ама кога ќе те удри кола со 150 км ти нема спас колку и да тренираш.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
431
Поени од реакции
963
ама кога ќе те удри кола со 150 км ти нема спас колку и да тренираш.
Можеби затоа што не го тренираш најосновното, да погледнеш лево десно иако семафорот ти е зелен па имаш тотална доверба дека семафорот ќе те заштити и стануваш зависен од семафор. Се додека не научиш сам да поминеш улица и кога семафорот не работи ќе бидеш анкциозен. Семафорот е само пример.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.762
Поени од реакции
3.388
Можеби затоа што не го тренираш најосновното, да погледнеш лево десно иако семафорот ти е зелен па имаш тотална доверба дека семафорот ќе те заштити и стануваш зависен од семафор. Се додека не научиш сам да поминеш улица и кога семафорот не работи ќе бидеш анкциозен. Семафорот е само пример.
Нормално има заштита од болести и повреди и тоа спречува и штити ама далеку е од 100/100 ефикасна. Но е факт дека никој не умира од навреди и зборови. Сите умираат од ракови, коли, корони итн.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.762
Поени од реакции
3.388
Не сите, некој умира од старост, но еден ден секој умира.
Од старост не се умира туку од некоја болест која е поверојатно во старостата. Некои умираат и млади...Со секој наш потег играме игра. Се коцкаме на нешто некој со една некој со многу коцки со текот на времето шансите лоша бројка да извадиме ни се зголемуваат.
И некои наши навики се коцка дали добра или лоша но се е шанси и веројатности. Нормално има среќа ама има и на што се коцкаш. Со секој потег ги намалуваме или зголемуваме шансите за нешто да биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom