Желба за болка!?

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Од старост не се умира туку од некоја болест која е поверојатно во старостата. Некои умираат и млади...Со секој наш потег играме игра. Се коцкаме на нешто некој со една некој со многу коцки со текот на времето шансите лоша бројка да извадиме ни се зголемуваат.
И некои наши навики се коцка дали добра или лоша но се е шанси и веројатности. Нормално има среќа ама има и на што се коцкаш. Со секој потег ги намалуваме или зголемуваме шансите за нешто да биде.
Клинт Иствуд има 91. Снима и глуми сеуште. Во виталност не го одржуваат парите туку здравите навики. Сигурен сум и дека нема проблем да умре.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Клинт Иствуд има 91. Снима и глуми сеуште. Во виталност не го одржуваат парите туку здравите навики. Сигурен сум и дека нема проблем да умре.
Здрави навики се многу битни и ги зголемуваат шансите за преживување.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Но на крај нема да преживееш, прашањето е како си го поминал животот.
И должината е битна но и квалитетот. Затоа треба да се работи на себе да не се нервираш за небитни работи и да немораш многу да работиш непријатни работи. Среќата е многу значајна. Колку повеќе трае тоа е подобро...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Поентата ми беше дека побитни се физичките болести од зборови од зборови се вежбаат одбранбени механизми кои се ефикасни од физичка сила посебно голема нема никогаш да создадеш ефикасна одбрана.
Автоматски споено мислење:

Може да не ти смета некој да те пцуе, ама кога ќе те удри кола со 150 км ти нема спас колку и да тренираш.
Има тема која болка е потешка, физичка или психичка....не би сега расправала тука, но тешко на тој кој што има психичка болка.

@Joshua_Tree има луѓе кои имаат желба да бидат сожалувани, да се жалат и да плачат на својот "тежок" живот, да преувеличуваат проблеми, можеби и ги измислуваат, кој да ги знае, едноставно сакаат да бидат тажни за да секој ги праша што им е...а потоа главата ќе ти ја подујат, кога ќе почнат да кукаат, да се покаеш што си ги прашал како се.
Денес имав таква ситуација, ме збрлави една особа со желба за кукњава, па ми текна на тебе и твојава тема.....разни људи разни чуди.
@Goyathlayy понекогаш кога судбината не ни е во раце, џабе гледаме на семафор, лево, десно, доле....ете мене кога ме нападна од горе една чавка, гавран, што ли беше, па кога ми ги збрца тоа канџите, едвај ја избркав.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Има тема која болка е потешка, физичка или психичка....не би сега расправала тука, но тешко на тој кој што има психичка болка.

@Joshua_Tree има луѓе кои имаат желба да бидат сожалувани, да се жалат и да плачат на својот "тежок" живот, да преувеличуваат проблеми, можеби и ги измислуваат, кој да ги знае, едноставно сакаат да бидат тажни за да секој ги праша што им е...а потоа главата ќе ти ја подујат, кога ќе почнат да кукаат, да се покаеш што си ги прашал како се.
Денес имав таква ситуација, ме збрлави една особа со желба за кукњава, па ми текна на тебе и твојава тема.....разни људи разни чуди.
@Goyathlayy понекогаш кога судбината не ни е во раце, џабе гледаме на семафор, лево, десно, доле....ете мене кога ме нападна од горе една чавка, гавран, што ли беше, па кога ми ги збрца тоа канџите, едвај ја избркав.
Е арно де и ти па, една чавка, битно жива здрава си и ни пишуваш сега :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Има тема која болка е потешка, физичка или психичка....не би сега расправала тука, но тешко на тој кој што има психичка болка.

@Joshua_Tree има луѓе кои имаат желба да бидат сожалувани, да се жалат и да плачат на својот "тежок" живот, да преувеличуваат проблеми, можеби и ги измислуваат, кој да ги знае, едноставно сакаат да бидат тажни за да секој ги праша што им е...а потоа главата ќе ти ја подујат, кога ќе почнат да кукаат, да се покаеш што си ги прашал како се.
Денес имав таква ситуација, ме збрлави една особа со желба за кукњава, па ми текна на тебе и твојава тема.....разни људи разни чуди.
@Goyathlayy понекогаш кога судбината не ни е во раце, џабе гледаме на семафор, лево, десно, доле....ете мене кога ме нападна од горе една чавка, гавран, што ли беше, па кога ми ги збрца тоа канџите, едвај ја избркав.
Не ми беше поентата да споредувам кој болка е посилна туку која е поопасна и колку може да се спасиш од неа.
Има секакви фаци, некои се кукачи некои душкала...ако ти е ок и фајде имаш терај
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Болката е неизбежна работа во животот и сите сме ја искусиле или некогаш ќе ја искусиме. Но покрај негативностите што ги носи со себе може да има и позитивни ефекти, колку и чудно да звучи. Пред се’, колку и да звучи клише, болката може да не’ направи посилни. Да ни донесе значајно животно искуство за друг пат да не ја направиме истата грешка или за полесно да ги пребродиме тешките периоди и трагедиите во иднина. Крајниот резултат можат да бидат позитивни промени и зајакнување на личноста.

Не мора ни да се однесува на една личност. Болката и страдањата на поробените народи придонеле тие да го кренат гласот и да се изборат за поголеми права и слободи. Исто е и со дискриминираните групи. Така да покрај лични, болката може да биде и двигател на големи општествени промени.

На крај, секој што се бавел макар аматерски со некој вид на уметност (цртање, пишување, компонирање) знае дека болката е една од најголемите инспирации. Дури мислам дека многу поголеми дела се создадени во состојба на страдање и депресија отколку во состојба на радост и среќа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Болката е неизбежна работа во животот и сите сме ја искусиле или некогаш ќе ја искусиме. Но покрај негативностите што ги носи со себе може да има и позитивни ефекти, колку и чудно да звучи. Пред се’, колку и да звучи клише, болката може да не’ направи посилни. Да ни донесе значајно животно искуство за друг пат да не ја направиме истата грешка или за полесно да ги пребродиме тешките периоди и трагедиите во иднина. Крајниот резултат можат да бидат позитивни промени и зајакнување на личноста.

Не мора ни да се однесува на една личност. Болката и страдањата на поробените народи придонеле тие да го кренат гласот и да се изборат за поголеми права и слободи. Исто е и со дискриминираните групи. Така да покрај лични, болката може да биде и двигател на големи општествени промени.

На крај, секој што се бавел макар аматерски со некој вид на уметност (цртање, пишување, компонирање) знае дека болката е една од најголемите инспирации. Дури мислам дека многу поголеми дела се создадени во состојба на страдање и депресија отколку во состојба на радост и среќа.
Болката не е патолошка состојба и има функција да не се појави состојба која ја предизвикала неа. Но во никој случај не треба да се глорифицира и дека треба да се бара и предизвикува. Страдањето не е убава работа и треба да се избегнува со помош на разум и логика и расудување.
Болката не учи многу работи но главна поука е да не се повтори.
Автоматски споено мислење:

Неповторување на болка може да се постигне со во основа 2 начина. Првиот да не се повтори состојбата што ја предизвикало а вториот е да нема емотивна реакција на состојбата која ја предизвикало првиот пат. И двата се добри и валидни методи и треба и двата да се применуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom