Е преку глава ми е...

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Критика за катастрофалната состојба со музиката насекаде во светот благодарение на MTV(ем-ти-ви), Pink, Паинер,..., а Македонија не е исклучок на дебилните девијации што се појавуваат.

Зборувам за секоја музика која е кич! Гледам на форумов...разни Gangsta's или не знам мали исфрустрирани деца кои сакаат да возат BMW-а и да фаќаат јаки „п..ки“.

Знам дека првата реакција ќе биди „Секој има право да слуша и да се однесува како што сака“ , ама не мислите дека е пре-излитена фраза?

Што е толку голема жедта за пари, за жени, за не знам што, што дури излегуваат како дебили на телевизија и место да се исвиркани нив им аплаудираат?

Гледам прееска еден шатиран средовечен тип на ТВ пее „Ја сакам да бидам Шумахер“ ...потоа некоја си расцицлена Елизабета Јосифовска...па не знам Цеца...Тоше...Сив Дом?

АЛОУ луѓе...ископајте го гнилежот во ушите...:uvo:

Thank you...
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Нема потреба за некаков поширок коментар, доволно е да се погледне што им се сервира моментално на младите на нашите радија и телевизии. Погледни го само трачерскиот "жолт печат" какви се креатури ги прават "Ѕвезди на Македонската естрада". Не знаеш да ли да се смееш, или да плачеш.
Дискутиравме за тоа и порано, дека нема специјализирана телевизија која што ке пушта само музика, комерцијална и "indie". Таа што ке ги диктира трендовите кај младите генерации. Доколку некој нон-стоп ти ги прикажува само Пинковските и Пајнерските "ѕвезди", Џеј Ло, Џастин, Кристина, Бритни, Мај Кемикал Романс (квалитетно ги мрзам копиљациве, у ист ранг се со претходно наведените), на МТВ, што им преостанува на клинциве освен да слушаат тоа што е "тренди", и тоа што музичката индустрија знае да го спакува и продаде.
Замисли, и после толку години работа, 103 радио сеуште се во некоја рака ПИОНЕРИ на поле на музичкото едуцирање на младината, а што е најлошо никогаш не им дадоа фреквенција за емитување надвор од Скопје! Не глеам излез во скоро време од апатијава...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Siv Dom?! Sto e sea so Siv Dom prob?! Siv Dom se edna od najdobrite Makedonski Underground grupi.. I ako oni se nafurani stvarno neznam koj ne e.. I stvarno se gleda deka ne gi poznavas tipcite..
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.692
Поени од реакции
21.973
Maкедонскиот Мартин Лутер Кинг :) .

Види наполно ги разбирам работите. Еве ти си музички менаџер или сопственик на радио например и од тоа го вадиш лебот. Нормално е дека ќе гледаш да го форсираш тоа што ќе ти извади пари. А тоа форсирање на таа музика доаѓа од народните маси менаџерите само ги следат трендовите. Тоа што за тебе е гнилеж за повеќето е најголемо музичко достигнување во нивните ментални капацитети. Џастин и Бекстрит Бојс се врвот во нивните умови. До тука е нивната граница се над тоа е празен мозочен вакуум. Не можат бе друже да го разберат тоа и го имаш одбрамбениот механизам. Менталната инфериорност ја бранат со здружени сили пошто се надбројни. Ти им раскажуваш за некоја добра книга прво ти пукаат сеир (па ти книги читаш па ти си будала), па после ти викаат абе остај тоа кажи што жени ќе бркаме вечер. Ти им ги препорачуваш Мизар они викаат мани ми ги тоа поповите дој види го спотов со црнци,голи жени, пиштоли итн. Ај оди докажи им го после влијанието и значењето на џезот.

А одговорот на генералното прашање што те мачи на оваа и на други слични револуционерни теми е следново. Не можеш да го смениш системот. Можеш само на хартија, слика, скулптура или филм.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Жими се јас не знам шо да речам...секој збор е излишен дур постоет продадени, подмукли и лесни души...Секој нека си слушат шо сакат, појќе ич не се замарам. Се помирив со фактот дека турбо и рап го владеет светот, и дека сите пички паѓет на мафијаши...а сите момоци на курви. Фак оф
Бај д веј Мтв рулз:) HBB им е најпаметната работа шо ја напрајле малине мозоци:)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
joki напиша:
Жими се јас не знам шо да речам...секој збор е излишен дур постоет продадени, подмукли и лесни души...Секој нека си слушат шо сакат, појќе ич не се замарам. Се помирив со фактот дека турбо и рап го владеет светот, и дека сите пички паѓет на мафијаши...а сите момоци на курви. Фак оф
Бај д веј Мтв рулз:) HBB им е најпаметната работа шо ја напрајле малине мозоци:)
Raperi nema tolku kolku so ima nekoi sto se pravat raperi a ne se.. Vistinskiot rap e undergroundot, a ne komercijalata so ja vrtat site.. 50.. i slicni ta6aci ne se RAP!
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Па наравно пеер...белким Ејкон, Фифти сент и шо знам си јас кој не ги сметаш за рап?!
Јас за такви раперштана прам муабет...т.е. за позери!
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Музиката секој ја разбира на свој начин,не бранам ни еден стил али мислам дека ако несакаш некоја музика нема ни да ја слушаш,знам дека на MTV пуштаат се и сешто али тоа е,колку пари толку музика
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Не ме интересира за другите што слушаат,секој си има право на избор.Е да,и мене ми се качува шеќерот кога ќе видам униформирани типци или типки,си потпевнуваат нешто Гранд,Планета....ама не ми одговара улогата на мисионер што го спасува светот од металци од Гранд Продакшн:)или фолкери од G-unit.Гледајте вие да си уживате во она што сакате да го слушате,за другите ич не берете бостан.
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Razorblade Kiss напиша:
..ама не ми одговара улогата на мисионер што го спасува светот од металци од Гранд Продакшн:)или фолкери од G-unit.Гледајте вие да си уживате во она што сакате да го слушате,за другите ич не берете бостан.
Не се согласувам со ова, практично си викаш доколку КИЧОТ ти стегне шалтак, ти мирно и послушно ке си го свртиш и другото обравче, не ли?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
girlll напиша:
Siv Dom?! Sto e sea so Siv Dom prob?! Siv Dom se edna od najdobrite Makedonski Underground grupi.. I ako oni se nafurani stvarno neznam koj ne e.. I stvarno se gleda deka ne gi poznavas tipcite..
Ок, се се работи за вкус...ама врска немаат со рапот...или нешто слично. На почеток така се претставија и имав некој иницијален респект за нив, демек...прав рап ова она...себе изразување ...што е cool. На крајот испадна самите да си ја порачуваат песната на локаната телевизија Меди и целта им беше да фатат уште некое „пиче“. Имам докази за ова...ама еве веќе навлегуваме во област на лично плукање...а неам намера тоа да го правам.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Abe vidi drzi voda ova tvoevo ama sto da pravis koga vo denesno vreme od raganje si izlozen na taa muzika sto se prikazuva na TV i po radija.I mene me nervira Pink,e sea MTV ponekogas znaat da bidat losi ama generalno ne mi smetaat.A sega koj ne mu se dopaga toa ke mora da slusa underground muzika koja i ne e tolku lesno da se najde.Ama toa e toa i ne moze da se promenii,barem ne vo bliska idnina.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
The Mummy Returns напиша:
Abe vidi drzi voda ova tvoevo ama sto da pravis koga vo denesno vreme od raganje si izlozen na taa muzika sto se prikazuva na TV i po radija.
Ма немој.
И сите шо пишале на темава биле изложени на буквално истото, кога збориме за надворешна средина бар, па сепак си го нашле квалитетот што им одговара?
Се е до умот, колку се способни да разгледаат надвор од поставените граници, и нормално ако забележат нешто подобро, колку се способни да излезат од сопствениот ритам, другари шо би ги исмевале и такви срања.
Важно е дека ОНА ДРУГОТО го има, и секогаш можат да го најдат, така да не ви држи вода тоа дека се изложени на кичерај, па кутри страдаат и се мачат ко робијаши, за на крај да прифатат.
И подобро размислувајте како да остане квалитетно и она малку што се двои.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Goddess of Chaos напиша:
Ма немој.
И сите шо пишале на темава биле изложени на буквално истото, кога збориме за надворешна средина бар, па сепак си го нашле квалитетот што им одговара?
Се е до умот, колку се способни да разгледаат надвор од поставените граници, и нормално ако забележат нешто подобро, колку се способни да излезат од сопствениот ритам, другари шо би ги исмевале и такви срања.
Важно е дека ОНА ДРУГОТО го има, и секогаш можат да го најдат, така да не ви држи вода тоа дека се изложени на кичерај, па кутри страдаат и се мачат ко робијаши, за на крај да прифатат.
И подобро размислувајте како да остане квалитетно и она малку што се двои.
Pa site sme izlozeni do nekade osven ako nemas ni radio ni televizor,ne odis po diskoteki i slicno.A za toa deka ima izbor t.e. deka mozes da slusas nesto sto e poveke underground napisav i vo prethodniot post ama ti izgleda ne si go videla toa.Kako i da e kazi mi sto ima poveke po radijata,televiziite,poveketo klubovi - komercijala ili underground?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom