Ефтин превоз до Швајцарија

  • Креатор на темата Blacks
  • Време на започнување

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Со авион директно одам, не преку Србија и Хрватска. 500 евра од човек или вкупно? Пошто не планирам многу да земам кеш, ама картичка ќе носам.

Sent from my E2105 using Tapatalk
Epa so avion polesno ke ti e, a i karticka eve imas nema da ti napravat problemi, keep calm i se najdobro :)
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Со авион директно одам, не преку Србија и Хрватска. 500 евра од човек или вкупно? Пошто не планирам многу да земам кеш, ама картичка ќе носам.

Sent from my E2105 using Tapatalk
Epa so avion polesno ke ti e, a i karticka eve imas nema da ti napravat problemi, keep calm i se najdobro :)
и ја исто идам кај роднини во Швајцарија со авион во март :D (на 1 недела)

- значи да иам запишано нивна адреса
- и колку кеш да земам? ја планирам 250-300е, а од кај ќе знаат они колку имам на картичка?
или ко што разбрав нема да те проверуваат толку, ако веќе твоите роднини те чекаат на аеродром.. така?
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
и ја исто идам кај роднини во Швајцарија со авион во март :D (на 1 недела)

- значи да иам запишано нивна адреса
- и колку кеш да земам? ја планирам 250-300е, а од кај ќе знаат они колку имам на картичка?
или ко што разбрав нема да те проверуваат толку, ако веќе твоите роднини те чекаат на аеродром.. така?
Pa treba da imas eve 300Eur i da znaes tocno adresa, grad, kade odis. I nema da imas problem :)
 
Член од
6 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да споделам искуство. Бев во Базел, Швајцарија во јуни 2015 година на една недела престој со WizzAir. На гранична контрола при влез ме прашаа каде одам (кое место им одговорив) и дали имам повратна карта (да). Никакви прашања за пари, сместување, адреси, контакти и сл.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Да споделам искуство. Бев во Базел, Швајцарија во јуни 2015 година на една недела престој со WizzAir. На гранична контрола при влез ме прашаа каде одам (кое место им одговорив) и дали имам повратна карта (да). Никакви прашања за пари, сместување, адреси, контакти и сл.
Мене ми се случи истото со фликсбус на контрола Швајцарија(Базел)-Германија, само прашаа кога си одам и тоа беше тоа, ништо друго.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
За во Швајцарија треба ли негативен PCR или само тие европски ковид пропусници и пасоши за вакцинираност?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
За во Швајцарија треба ли негативен PCR или само тие европски ковид пропусници и пасоши за вакцинираност?
Колега (вакциниран) вчера отиде службено во Швајцарија, без никаков проблем на аеродром.
Еве ги условите за влез:
- Две дози (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Sinopharm, Sinovac) да не бидат поминати повеќе од 12 месеци по втора доза.
- Сертификат за прележаност не постар од 12 месеци од оздравување

За оние со тест (овие податоци често се менуваат, треба редовно да се прашува во амбасада за невакцинирани, бидејќи ги ставаат често на црна листа, тоест едвај им одобруваат влез само за ептен итни случаи, како на пр. поради итно лекување таму итн.)
- приложуваат негативен ПЦР (не постар од 72 часа) или антиген (не постар од 48 часа) при влез во CH, потоа за 4-7 дена повторно мора да прават ПЦР или антиген во Швајцарија и да го достават негативниот резултат во рок од два дена по тестирање во кантонот каде што престојуваат.

За сите што остваруваат влез обавезно е онлајн да се пополни Формулар за влез (да се поднесе 48 часа пред влез во CH)

Еве кои држави се на црна листа и за нив е задолжителен десет дневен карантин поради новиот сој. Ние не сме на таа листа.

Податоците ги добивме од Швајцарска амбасада (02 310 33 00)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Фала, на одговорот.

(нас не ни се јавуваше никој во амбасада)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Поздрав,
Имам цертификат за прележаност и сакам да патувам за Швајцарија авионски, дали кај нас на аеродром ќе прават проблем бидејќи не сум вакциниран?
Па, види. Ние сме единствена држава во светот каде што сертификатот на прележаните важи фамозни 45 дена. Во Швајцарија ќе влезеш (цела година ти важи), ама од кај нас нема да излезеш доколку изминале тие 45 дена. Лудо, медицински неиздржано, но за жал вистинито.
 
Член од
5 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Па, види. Ние сме единствена држава во светот каде што сертификатот на прележаните важи фамозни 45 дена. Во Швајцарија ќе влезеш (цела година ти важи), ама од кај нас нема да излезеш доколку поминале тие 45 дена. Лудо, медицински неиздржано, но за жал вистинито.
45 денови од важноста на сертификатот истекуваат на 15 декември, а јас сакам да излезам на 20ти... Изгледа само кај нас сме имуни 45 дена, а во европа година дена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom