Етнички смени

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Како што повеќето работи се решаваат во светов, без конфронтирање, размислување туку со одбрани убави зборови мислам, така и тука треба етничките смени да ги викаме всушност ЕТИЧКИ смени. ЕТИЧКИ. ЗВУЧИ ПАМЕТНО!!!!!! :vozbud:

Ви се серам на "идентитетот".

А под идентетит подразбирам - Одвратни гадни суштества како и сите луѓе кои мислат дека се доволно посебни за да се кријат зад различни имиња (нации, вери) и СИ ДОЗВОЛУВААТ да тепаат и изживуваат врз друг. :vozbud:

Инаку го најдов заедничкиот корен на двете “заедници“. Кретеноиди, Бог ги створил во втори век да види кога ќе се уништат меѓу себе. :vozbud:
 

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
го подржувам воведувањето на овие смени и тоа е нормално за една ваква држава како мекедонија особено во градови во кои мнозинството се албанци.Боље и без инциденти ќе се одвива наставата во сруга со воведувањето на етничките смени.Само неможам да ги сватам репликите и кментарите на албанските паралелки во кои они се бунат зашто се покренала ваквата иницијатива.Како што знам и во скопје во мојата генерација имаше поделби на паралелките ......тоа како и да е го олеснува образовниот систем
 
J

Johnny Stulic

Гостин
го подржувам воведувањето на овие смени и тоа е нормално за една ваква држава како мекедонија особено во градови во кои мнозинството се албанци.Боље и без инциденти ќе се одвива наставата во сруга со воведувањето на етничките смени.Само неможам да ги сватам репликите и кментарите на албанските паралелки во кои они се бунат зашто се покренала ваквата иницијатива.Како што знам и во скопје во мојата генерација имаше поделби на паралелките ......тоа како и да е го олеснува образовниот систем
Eh Kostovska go cenam tvoeto mislenje i mislam deka vo momentov toa e najpragmaticno resenije ama ne mozam samo edno da razberam ,Amerikancite sto se vika do vcera bea na relacija master/slave i imaat podobra i pozdrava nacija od nas dodeka kaj nas so vekovi imalo sozivot(posto Albancite ne dojdoja vcera vo Struga ili Skopje bile tamu so vekovi mozebi vo pomal broj sepak bile golema malcinska zaednica) nie ne mozeme da profitirame od toa kako drzava,barem nie treba da im bidemi primer za tolerantnost na onie glavucine od EU bideki sme uspeale so vekovi da odrzime eden mir,respekt i dostoinstvo spored sekoja malcinska zaednica kaj nas i pokraj religiski i kulturni razliki.

Spored mene nie sme sega pozaostanati od nasite predci pred 100 godini so koj i denes tolku silno se cukame po gradi (ova se odnesuva i na Albanci i Makedonci) i ne mozeme da gi sovladame onie mali razliki sto ja pravat ovaa Makedonija takva kakva sto e.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Eh Kostovska go cenam tvoeto mislenje i mislam deka vo momentov toa e najpragmaticno resenije ama ne mozam samo edno da razberam ,Amerikancite sto se vika do vcera bea na relacija master/slave i imaat podobra i pozdrava nacija od nas dodeka kaj nas so vekovi imalo sozivot(posto Albancite ne dojdoja vcera vo Struga ili Skopje bile tamu so vekovi mozebi vo pomal broj sepak bile golema malcinska zaednica) nie ne mozeme da profitirame od toa kako drzava,barem nie treba da im bidemi primer za tolerantnost na onie glavucine od EU bideki sme uspeale so vekovi da odrzime eden mir,respekt i dostoinstvo spored sekoja malcinska zaednica kaj nas i pokraj religiski i kulturni razliki.

Spored mene nie sme sega pozaostanati od nasite predci pred 100 godini so koj i denes tolku silno se cukame po gradi (ova se odnesuva i na Albanci i Makedonci) i ne mozeme da gi sovladame onie mali razliki sto ja pravat ovaa Makedonija takva kakva sto e.

Pa i denes nemas problemi so onie Albanci koi so vekovi ovde zivet...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Pa i denes nemas problemi so onie Albanci koi so vekovi ovde zivet...

Se soglasuvam do nekade i so ova imase i Svetko solidno mislenje deka del od taa etnicka netrpelivost e amputirano od nadvor,ama jebi ga to e to kako sto e,ke prodolzime da go obvinuvame Branko deka dal pasosi ili ke sednime da porabotime na toa site mislam kompletno za toa e dovolno samo edno mermendzesi ili dobro utro i respekt kon kulturata,relegijata i nesto sto go imalo pred 100 godini.

Zosto mislam deka e pogubno etnicki smeni se pravi problem kade sto iskreno go nema,se pravi smislen razdor od ne znam koj pricini i se povtoruva ona balkansko scenario videno mnogu pati .
Idioti sto predizvikuvaat problemi(srednoskolci) imalo i medzu Albanci i medzu Makedonci toa ne e nisto novo ama sekogas bile regulirani so dve zauski od profesorot i dva kubici cotek od Afrim ili Klime koga ke si pojdi doma kopukot da objasni deka pravel dzurultii oti bile Albanci ili Kauri i problemot e resen ekspresno.

Izgleda deka sami ke si ja izgubime drzavata ne ni se potrebni Grcite i ne naucivme nitu edna lekcija od sosedive deka etnonacionalizmot i etnickata podelba ne nosi nisto dobro za nikoja drzava.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ МЕРКО СЕ СРЕТНА СО ДИРЕКТОРИТЕ НА ДВЕТЕ УЧИЛИШТА
Се уште нема решение за тоа дали во средношколскиот центар Нико Нестор ќе се воведат етнички смени и како да се намалат меѓуетничките тензии во Струга.

И после денешната средба во Струга помеѓу градоначалникот Рамиз Мерко, директорите на двете училишта, училишниот Одбор, претставници од ОБСЕ и полицијата, нема конкретен став за досегашната состојба.

Овие проблеми имаат генеза која датира многу поодамна вели директорот на Нико Нестор додавајќи дека според податоците има средношколци кои за прв пат се среќаваат со своите врсници од друга етничка заедница - изјави директорот Маре Савеска.

Извор:Сител


Зошто беа владините представници во Струга не ми е јасно..???
Имат ли тие луге воопшто МОЌ???
Министерот за одбрана донесе одлука , која како што гледма никој не ја почитува???
Како што стојат работите ниту еден владин представник на владата не е доволно моќен да му противречи на градоначалникот Мерко, кој по се изгледа , има неограничена МОЌ во струга...
Дали е ова нормално, и дали градоначалниците навистина имат неограничени ингеренции, или повторно се прават исклучоци?
Втора многу важна работа повтроно се маргинализира еден проблем кој може да иницира посериозни конфликти...
Од друга пак страна , зошто се дигна толкава галама , кога накрај пак се се сведе на двата директори, градоначалникот и полицијата...???
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
ОБСЕ ја направија западна Македонија со албански градоначалници и советници па сега се чудат зошто имало проблем во истите тиа места.Затоа што кога ќе им го дадеш прстот,оние цела рака ти ја сакаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
"Откако девојката му се пожалила дека ја вознемируваатнајдобриот ученик во гостиварската гимназија кренал рака на свој врсник. Двајцата матуранти инаку од турска и албанска националност првин се расправале па почнале да се тепаат. При тепачката, едниот од нив паднал и ја повредил главата."

Шо бе, ви снема Македонци па почнавте Турците да ги малтретирате?
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека се работи на решавање на проблемот со средното струшко училиште Нико Нестор, но и дека до него е многу тешко да се дојде.

„Ние во овие две неделни вложуваме максимален напор да најдеме решение, но многу тешко е да се најде решение.Продолжуваме со нашите напори и јас се надевам дека ќе се најде едно разумно решение бидејќи за доборото на сите и на Макеоднците и на Албанците е да се најде решение, да се смират страстите и децата да се вратат на училиште. Генерално ако ме прашате мене добро е да има мешани смени, но дали е тоа возможно и дали е возможно на краток рок тоа е прашањето на кое треба да видиме како може да се одговори.Сепак треба на терен да се видат добро работите и да даде конечен одговор“ рече Груевски.
 
P

Princ

Гостин
Тројца повредени во тепачка во Струга

Десетици учениците од втора година од училиштата Нико Нестор и Ибрахим Темо се степале претпладнево во Струга.

Според информациите на МВР учениците кои се на возраст од 16 и 17 години се тепале со тупаници и шипки.

Засега најверојатно се повредени тројца ученици, кои се префрлени во Хируршкото одделение во болницата во Струга.

Според првичните информации не станува збор за тешки телесни повреди кај децата.

Овие училишта се често места на вакви пресметки меѓу учениците.

И последниот обид на министерството за образование кое предложи чисти јазични смени не донесе резултат.

Денешниот инцидент се случил во периодот на размена на смените, а учениците Албанци и Македонци се обвинуваат меѓусебе за провокации.

Извор

Пиши пропало.... Туку што правиме сега?
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Ovie deca makedonski tie se vistinskite ceda na makedonci i se gordost na ova zemja.
napred junaci.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Во Македонија ко да нема никакви проблеми, па за секоја тепачка помеѓу ученици, мора да известуваат новинариве...
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Во Македонија ко да нема никакви проблеми, па за секоја тепачка помеѓу ученици, мора да известуваат новинариве...

Не зборувај така,да не си им во кожата на тие Македонци,кои живеат во Струга.

Премногу жално за нив,најискрено се надевам дека државата,т.е.владата на Груевски ќе преземе некој соодветен,посериозен чекор за да можат Македонците во Струга понормално да живеат со варварите.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Не зборувај така,да не си им во кожата на тие Македонци,кои живеат во Струга.

Премногу жално за нив,најискрено се надевам дека државата,т.е.владата на Груевски ќе преземе некој соодветен,посериозен чекор за да можат Македонците во Струга понормално да живеат со варварите.
Ti ozbilno mislish deka bi ja minirale koalicijata so dui zaradi makedoncite vo struga, sega me na smea.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Tolku li im e tesko da ziveat vo opstina so albansko mnozinstvo ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom