Есеј по македонски јазик матура 2018

Член од
24 април 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Да ве прашам да не има некој повеќе информации околу есејот по мајчиниот јазик? Темата е некако многу опширна, опфаќа три правци во литературата, и кој дела ќе треба да се земат во предвид? Бидејќи имаше еден реализам од 2 година, Оноре Де Балзак со „Шагринска Кожа“, потоа има реализам во 4 година...

Однапред ви благодарам
 
S

staycalm

Гостин
ќе положиш
Огромен дел од матурантите што положија (некои и со високи оцени) секојдневно прават десетици граматички и правописни грешки така што веројатноста да положи е огромна а посебно ако ги читал делата за коЈ што прашува :D
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали ке можи да ве замолам некој да ми понуди или да ми пушти линк од цела лектира за читанје „Шагринска кожа“ затоа што ја немам во библиотека. Мозже да е и pdf. без разлика ама да е целосна не прераскажана. Ве замолувам!:(
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Дали ке можи да ве замолам некој да ми понуди или да ми пушти линк од цела лектира за читанје „Шагринска кожа“ затоа што ја немам во библиотека. Мозже да е и pdf. без разлика ама да е целосна не прераскажана. Ве замолувам!:(

Само треба акаунт да си креираш. Имаш и други лектири овде кога ќе ти притребаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom