Ерик Клептон

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Барав тема за Клептон, не најдов па си реков јас да отворам.
Иначе Ерик Клептон е познат англиски рок-блуз гитарист, пејач и композитор. Порано свирел во повеќе бендови од кои најмногу бил славен како гитарист во групата Cream, за потоа за продолжи со соло кариера.
Познат е и под прекарот Slowhand (бавна рака) и е познат по тоа што никогаш не го користи малиот прст додека свири.
И тоа е накратко за него. Останува на вас да кажите што мислите за него, која ви е омилена негова песна...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Каков осет има за блуз тој чоек, ние свесни не сме.

Ѕвер. Највечи ѕвер.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Го обожавам.Имам многу песни од него што ми се свиѓаат ама би ги издвоила Layla и You look wonderfull tonight,па може и It's probably me.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
3 песни имам слушнато од него ... ама најмногу ми се свиѓа Layla :helou:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Eric Clapton angliskiot bluzer koj e ucenik na najdobrite!!! BB King so koj ima izdadeno i Album "Riding with the King", a posebno e fasciniran od najdobriot na site vreminja Robert Johnson delta bluzerot za koj se veruva deka ja prodal dusata na gavolot.
Clapton ima preraboteno i prepeano okolu 15 negovi kompozicii edni od najpoznatite prerabotki se "Walking Blues" i "Sweet home Chicago".

Prvo e gitarist na Crim a potoa pred da pocne samostojna kariera ima nekolku nastapi so The Dominos.

Ima napisano Soundtrack za poveke filmovi najcesto so ljubovna sodrzina.

Dolgo vreme zavisnik na alhohol i teski drogi, posebno od alhohol za sto i den deneska odi na sobiri za anonimni alhoholicari.

Prepoznatliv po svojot stil na svirenje vo toa vreme gi osvojuva slusatelite so poeticnite baladi, no i so zestokite bluz svirki sirum klubovite na ostrovot osobeno so The Dominos so koi go doizgraduva svojot stil..

Presvrtnica vo negoviot zivot e smrtta na negoviot 4 godisen sin za koj ja pisuva prekrasnata balada "Tears in Heaven"

Pozz!! :salut: :salut: :salut:
Clapton e mozebi najdobriot bluzer nadvor od Amerika(maticnata zemja na blues)
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Eric Clapton e mislam posle Jimi Hendrix edinstven koj pri solaza moze i da pee.

Pred edno 2 meseci vo Anglija izleze negovata Avtobiografija “mojot zivot”

Ima mnogu da se kazuva za nego, Vremeto na Cream kako edna super grupa koja opstojuva samo nekolku godini. negovite angazmani so chelnovi od bitalsite i prijatelstovoto so John Lennon i George Harrison..eksperimentalnite godini.

Pesni za izdvojuvanje: White Room, Badge, Blues power, Bell Bottom Blues, Layla…
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Го обожавам. Еднаш неделно морам да имам ноќ со Ерик Клептон. Ме смирува и во исто време ме фрла во бездни. Прекрасен глас,прекрасни текстови...
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
неверојатна музика во пакет со голем талент...
но комент за песните,смируваат,опуштаат..
секако за оние кои знаат што е добра музика..
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
51
Лејла...ју гат ме он мај низ:) ептен го поштуем чоеков
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Поради овој човек се заинтересирав по малку за блузот. Можеби бавно свири но сепак е ненормален гитарист, има феномален сенс за блузот.
Лејла до ден денеска ме ежи а посебно солото на анплагд верзијата уффф.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Поради овој човек се заинтересирав по малку за блузот. Можеби бавно свири но сепак е ненормален гитарист, има феномален сенс за блузот.
Лејла до ден денеска ме ежи а посебно солото на анплагд верзијата уффф.
Па и затоа е наречен и Slowhand. Иначе не му е само таа добра песна. Тука се и: Bad love, Cocaine, Tears in heaven, Wonderful tonight, Old love, River of tears и уште многу други.
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
A i dvajcata da vidite pod J.J Cale....
Хех, и Клептон и Зи Зи Топ имаат пар добри блуз ствари, ипак не ме натераа они да го слушам блузот. Ми се сфиѓаат кавер-верзиите што ги има направено на Џонсон, и мислам дека едно време бил и у Fleetwood Mac еден од моите омилени блуз бендови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom