Еректилна дисфункција - дали и како се лечи?

Член од
18 август 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Веќе подолго време ме мачи проблемов, но сеуште не сум бил на уролог да видам што ќе ми кажат. Сигурен сум дека проблемот не е до партнерките зашто сите до една биле/се прилично многу згодни. Едноставно се дешава често да неможе да се дигне или дигнат ама има да речеме 80% од цврстината што мислам дека не е доволно или па за време на однос скроз ќе ја изгуби цврстината... Иначе 23 години имам а ова ме мачи од 17 години кога прв пат девојката ми даде, иако до тогаш стално ми бил дигнат кога требало и сум немал проблем (или бар така сум мислел) баш кога ми даде ете нејќеше да стане поготово па кондом кога ставив... Иначе и без кондом често се случува да не е доволно цврст. Друг симптом што се поклопи со тоа што ми се случува е што откако ќе свршам скоро невозмно е да се спремам за втора партија, дали еднаш само сум успеал не се сеќавам, а имам доста активен сексуален живот. Ми се погодиле можеби девојките (две се иначе долго што сум идел) дали глумеле дека им е добро, дали стварно им било добро неможам да кажам ама во секој случај не е нормално да неможам втора партија (сегашнава не ми ни бара, се прашувам само зашто?) и за цврстината така ме вади од такт тие што имаат или имале ваков проблем знаат како е.
Немојте да ми кажете само дека проблемот е до нив, скоро сите девојки ми биле претерано згодни и убави, страшно многу ме палеле и ми правеле мерак ама секс сум имал само со две со кои бев подолго (2 и пол години со првата, со сегашната 2 месеци). Не дека другуте не ми дале, али дали од страв или од болеста (ако тоа е болест) баш кога ми дале неможел да ми се дигне и не сум се ни соблакал до крај него сум барал изговор зашто да прекинеме или ќе сум нсшол нешто демек смета... А немате појма какви женски сум пропуштил да ги легнам ради ова така да дефинитивно е до мене.
Ми се случило некогаш кога сме биле на одмор да имаме секс и 4-5 партии во денот, како да не сум истиот човек, али тоа 2-3 пати било вкупно, а обично имаме 1-2 пати дневно со тоа што два пати е ако има доста саати пауза помеѓу, инаку нема шанса едно по друго, тоа за првата партија не е цело време максимално цврст не па втора. И нели тукавсе деновите кога ете нејќе да се дигне па барам оправдувања зашто тогаш да немаме, а најтрагично е кога веќе сме соблечени и неможе да се дигне.

Сигурно има и други со ваков проблем па ме интересира ваше мислење и искуство? Сте го решиле ли некако за постојано? Сте биле ли на доктор? Што ви кажале? Нешто читав дрка не доаѓа доволно крв, но од што е тоа последица? Може и од стрес/нервози, ама може да е и нешто друго колку што читав... Па прашањето е и дали се лечи? Лек некој нешто постои ли? Помагајте кажете ако имате нешто зашто незнам до кога ќе терам вака :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Не си побарал на гугл, а?

Што е еректилна дисфункција (ЕД)?
Еректилната дисфункција се појавува кога мажот има постојани проблеми со задржувањето на ерекцијата. Доколку не се третира, ЕД може да биде пречка за сексуалните односи. Оваа состојба, која понекогаш се нарекува импотенција, во светот се појавува кај 10% од вкупната машка популација. Иако до сега ова беше табу тема, свесноста за проблемите од оваа појава предизвика напредок во третманите за ЕД.

Постојат повеќе форми на сексуална дисфункција кај мажите, вклучувајќи слабо либидо и проблеми со ејакулацијата. Но ЕД конкретно претставува проблем при кој не може да се постигне или одржи ерекцијата. Мажите кои страдаат од ЕД, често имаат здраво либидо, но сепак телото одбива да одговори на него. Во повеќето случаи, проблемот се заснова на психичко ниво.

Симптоми на ЕД

Симптомите на ЕД вклучуваат:

  • Ерекции кои се многу меки за остварување на сексуален однос
  • Ерекции кои траат многу кратко
  • Неможност да се постигне ерекција


Симптомите може да се појавуваат секогаш при спомнувањето и обидот за сексуален однос или пак од време на време.

Кој може да пати од ЕД?

ЕД станува се почеста како што мажот старее, но сепак не е дел од самиот процес на стареење. На возраст од 40 години, околу 5 % од мажите патат од овој проблем, додека на возраст од 65 години, процентот расте на 10-15 %. Сепак ова не значи дека стареењето го претставува крајот на вашата сексуална активност. ЕД може да се третира на секоја возраст.

Механизам на ЕД

Ерекцијата се појавува кога двете комори познати како corpora cavernosa ќе се исполнат со крв. Ова предизвикува експанзија и стврднување на пенисот. Процесот е предизвикан од импулси во мозокот и гениталните нерви. Било што, што ќе ги блокира овие импулси или ќе спречи проток на крв до пенисот, може да резултира со ЕД.

Причинители наЕД

Поврзаноста помеѓу хроничните болести и ЕД најчесто претставува врската со дијабетесот. Скоро секој еден од двајца мажи со дијабетес го имаат ова сексуално пореметување. Други состојби кои можат да предизвикаат ЕД се: кардиоваскуларни болести, атеросклероза, болести на бубрезите исклероза мултипла. Овие болести можат да го попречат нервниот импулс или протокот на крв.

Начинот на живот исто така може да предизвика ЕД. Пушењето, прекумерното пиење и злоупотребата на лекови, можат да ги оштетат крвните садови и со тоа да го намалат протокот на крвта во пенисот. Прекумерната тежина и слабото вежбање се исто така можни ризични фактори за ЕД.

Операциите, кои вклучуваат третман на рак на мочен меур или простата, понекогаш можат да оштетат нерви или крвни капилари близу пенисот. Во некои случаи, нивната оштета е трајна и пациентот би имал потреба од третман за да може да постигне ерекција. Кај други случаи, операциите предизвикуваат повремена ЕД која се подобрува сама од себе во следните 6-18 месеци.

ЕД може да биде негативен ефект на некои лекови, вклучувајќи ги и оние за крвен притисок, антидепресиви, седативи и антихистаминици. Мажите треба да разговараат со својот доктор доколку се сомневаат дека употребата на одреден лек предизвикува еректилни проблеми.

Најчесто, ЕД има психолошка основа, посебно кај постарите мажи. Но психолошките фактори можат да се обвинат само кај 10-20 % од мажите кои патат од ЕД. Експертите велат дека стресот, депресијата, слабата самодоверба и вознемиреноста можат да го попречат целиот процес кој резултира со ерекција. Овие фактори исто така можат и да ја влошат состојбата на ЕД доколку таа веќе постоела како причина за некои психолошки проблеми.

ЕД и велосипедизам

Истражувачите кажуваат дека страсните велосипедисти почесто страдаат од ЕД во однос на другите атлети. Проблемот лежи во формата на велосипедските седишта кои вршат притисок на перинеумот. Оваа област која се наоѓа помеѓу анусот и скротумот содржи артерии и нерви кои се витални за сексуалната возбуда. Велосипдеистите кои неделно поминуваат многу часови на велосипед треба да си обезбедат посебно дизајнирани седишта кои би го штителе перинеумот.

Дијагностицирање на ЕД
За да се дијагностицира оваа состојба, докторот ќе ви постави прашања во врска со симптомите и вашата медицинска историја. Тој ќе изведе и целосен физички преглед за да ги открие знаците, како што се слабата циркулација или проблем со нервите. Исто така, тој ќе провери и да не имате случајни абнормалности во областа кај гениталиите, кои можат да предизвикаат проблеми со ерекцијата.

Неколку лабораториски тестови можат да помогнат во дијагностицирањето на сексуалните проблеми. Мерењето на нивото на тестостеронот може да одреди дали има хормонски дисбаланс, што најчесто резултира со намалена желба. Броењето на крвните зрнца, нивото на холстерол и работата на црниот дроб можат да откријат медицински состојби кои би предизвикале ЕД.

Во некои случаи, ЕД може да биде предупредувачки симптом за некоја посериозна болест. Истражувањето кое е извршено оваа година укажува на тоа дека ЕД е силен предвидувач на срцеви удари и смрт од кардиоваскуларни заболувања. Истражувачите велат дека сите мажи кои патат од ЕД мораат да се проверат за евентуални забоувања на кардиоваскуларниот систем. Ова не значи дека секој пациент со ЕД ќе развие срцеви болести, ниту пак дека секој човек со срцеви болести имаЕД, но сепак треба да се земе во предвид поврзаноста помеѓу овие две работи.

Третмани за ЕД

Иако апчињата доста помагаат, некои мажи одржуваат силна ерекција со инјектирање на лекови директно во пенисот. Лековите кои се одобрени за оваа употреба работат на тојначин што предизвикуваат ширење на крвните капилари, што резултира со збогатување на пенисот со крв. Друг начин е со вметнување на медицинско топче во мочниот канал, што може да предизвика ерекција за 10 минути.

Вакуумските направи за ЕД, исто така познати и како пумпи се алтернатива за лековите. Пенисот се става во цилиндар. Пумпата го извлекува воздухот од тој цилиндар со што се создава парцијален вакуум околу пенисот. Ова предизвикува пенисот да се исполни со крв, што резултира со ерекција. Еластичен ластик поставен на основата на пенисот ќе ја оддржи ваквата ерекција да трае подолго за време на сексуалниот однос.

Ако ЕД е предизвикана од блокада во артеријата која води кон пенисот, тогаш со оперативен зафат овој проблем може да се отстрани. Добрите кандидати за оваа постапка најчесто се помлади мажи чија блокада потекнува од превиткување на грбот или повреда на карлицата. Оваа процедура не се препорачува за постари мажи кои имаат стеснување на артериите.

Кај мажите со постојана ЕД, имплант во пенисот може да ја поврати сексуалната функција. Имплантот на надувување користи два цилиндри кои оперативно се поставуваат во пенисот. Кога ќе се посака ерекција, мажот употребува пумпа за да ги наполни цилиндрите со флуид под притисок.

Психотерапијата може многу да помогне за овој проблем. Терапевтот може да го научи мажот и неговиот партнер за техники како да ја намалат вознемиреноста и да ја подобрат интимноста. Терапијата може да им помогне на паровите и да се навикнат на употребата на вакум пумпи и импланти.

За надминување на овој проблем, често се користат и корени од Гинко Билбоа, меѓутоа се уште не постојат доволно добри истражувања кои би ги потврдиле ефектите.

Како да се намали ризикот за ЕД

  • Вежбајте и одржувајте здрава тежина
  • Престанете да пушите
  • Избегнувајте злоупотреба на алкохол и други супстанци
  • Контролирајте го дијабетесот доколку патите од таа состојба
 
Член од
18 август 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Незнам зашто го снема претходниот пост. Пишав дека доста научив од твојот пост али теорија... Сепак би сакал да слушнам лично искуство од некој што го имал истиот проблем и бил на уролог што и како му кажале и како се излечил ако се излечил...

Може и по порака да ми пише ако несака јавно, многу ќе ми значи да слушнам искуство пред да соберам храброст за да идам на уролог. Мислам дека не сум до толку екстремен случај за импланти или пумпи. Не пушам воопшто, а алкохол умерено конзумирам.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
НЕ НЕ НЕ дефинитивно не ми е јасно абе деца што јадете што пиете ? Да не квачите на јајца од осиромашен ураниум ?
Се повеќе и повеќе со вакви и слични проблемим, и тоа се млади деца. или е од премногу порки гледање или е од водава трето нема.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Веќе подолго време ме мачи проблемов, но сеуште не сум бил на уролог да видам што ќе ми кажат. Сигурен сум дека проблемот не е до партнерките зашто сите до една биле/се прилично многу згодни. Едноставно се дешава често да неможе да се дигне или дигнат ама има да речеме 80% од цврстината што мислам дека не е доволно или па за време на однос скроз ќе ја изгуби цврстината... Иначе 23 години имам а ова ме мачи од 17 години кога прв пат девојката ми даде, иако до тогаш стално ми бил дигнат кога требало и сум немал проблем (или бар така сум мислел) баш кога ми даде ете нејќеше да стане поготово па кондом кога ставив... Иначе и без кондом често се случува да не е доволно цврст. Друг симптом што се поклопи со тоа што ми се случува е што откако ќе свршам скоро невозмно е да се спремам за втора партија, дали еднаш само сум успеал не се сеќавам, а имам доста активен сексуален живот. Ми се погодиле можеби девојките (две се иначе долго што сум идел) дали глумеле дека им е добро, дали стварно им било добро неможам да кажам ама во секој случај не е нормално да неможам втора партија (сегашнава не ми ни бара, се прашувам само зашто?) и за цврстината така ме вади од такт тие што имаат или имале ваков проблем знаат како е.
Немојте да ми кажете само дека проблемот е до нив, скоро сите девојки ми биле претерано згодни и убави, страшно многу ме палеле и ми правеле мерак ама секс сум имал само со две со кои бев подолго (2 и пол години со првата, со сегашната 2 месеци). Не дека другуте не ми дале, али дали од страв или од болеста (ако тоа е болест) баш кога ми дале неможел да ми се дигне и не сум се ни соблакал до крај него сум барал изговор зашто да прекинеме или ќе сум нсшол нешто демек смета... А немате појма какви женски сум пропуштил да ги легнам ради ова така да дефинитивно е до мене.
Ми се случило некогаш кога сме биле на одмор да имаме секс и 4-5 партии во денот, како да не сум истиот човек, али тоа 2-3 пати било вкупно, а обично имаме 1-2 пати дневно со тоа што два пати е ако има доста саати пауза помеѓу, инаку нема шанса едно по друго, тоа за првата партија не е цело време максимално цврст не па втора. И нели тукавсе деновите кога ете нејќе да се дигне па барам оправдувања зашто тогаш да немаме, а најтрагично е кога веќе сме соблечени и неможе да се дигне.

Сигурно има и други со ваков проблем па ме интересира ваше мислење и искуство? Сте го решиле ли некако за постојано? Сте биле ли на доктор? Што ви кажале? Нешто читав дрка не доаѓа доволно крв, но од што е тоа последица? Може и од стрес/нервози, ама може да е и нешто друго колку што читав... Па прашањето е и дали се лечи? Лек некој нешто постои ли? Помагајте кажете ако имате нешто зашто незнам до кога ќе терам вака :)
Еве го одговорот.
Кога средината е различна, нова, и сексот е подобар, повозбуден си и то. Чак што више и женската ти се гледа поинаква. :)
Гледај да ги менуваш локациите, позите, начинот на водење љубов, зошто ако се ебавате само во кола или у кревет и само у доги и мисионарка, се здосадува, сексот станува рутина при што и напалењето е слабо. А видиш ко си бил на одмор одма било подруго, си внел некоја свежина у сексуалниот живот. Не е до к*рот, до умот е. ;)
 
M

Muranyi

Гостин
Веќе подолго време ме мачи проблемов, но сеуште не сум бил на уролог да видам што ќе ми кажат. Сигурен сум дека проблемот не е до партнерките зашто сите до една биле/се прилично многу згодни. Едноставно се дешава често да неможе да се дигне или дигнат ама има да речеме 80% од цврстината што мислам дека не е доволно или па за време на однос скроз ќе ја изгуби цврстината... Иначе 23 години имам а ова ме мачи од 17 години кога прв пат девојката ми даде, иако до тогаш стално ми бил дигнат кога требало и сум немал проблем (или бар така сум мислел) баш кога ми даде ете нејќеше да стане поготово па кондом кога ставив... Иначе и без кондом често се случува да не е доволно цврст. Друг симптом што се поклопи со тоа што ми се случува е што откако ќе свршам скоро невозмно е да се спремам за втора партија, дали еднаш само сум успеал не се сеќавам, а имам доста активен сексуален живот. Ми се погодиле можеби девојките (две се иначе долго што сум идел) дали глумеле дека им е добро, дали стварно им било добро неможам да кажам ама во секој случај не е нормално да неможам втора партија (сегашнава не ми ни бара, се прашувам само зашто?) и за цврстината така ме вади од такт тие што имаат или имале ваков проблем знаат како е.
Немојте да ми кажете само дека проблемот е до нив, скоро сите девојки ми биле претерано згодни и убави, страшно многу ме палеле и ми правеле мерак ама секс сум имал само со две со кои бев подолго (2 и пол години со првата, со сегашната 2 месеци). Не дека другуте не ми дале, али дали од страв или од болеста (ако тоа е болест) баш кога ми дале неможел да ми се дигне и не сум се ни соблакал до крај него сум барал изговор зашто да прекинеме или ќе сум нсшол нешто демек смета... А немате појма какви женски сум пропуштил да ги легнам ради ова така да дефинитивно е до мене.
Ми се случило некогаш кога сме биле на одмор да имаме секс и 4-5 партии во денот, како да не сум истиот човек, али тоа 2-3 пати било вкупно, а обично имаме 1-2 пати дневно со тоа што два пати е ако има доста саати пауза помеѓу, инаку нема шанса едно по друго, тоа за првата партија не е цело време максимално цврст не па втора. И нели тукавсе деновите кога ете нејќе да се дигне па барам оправдувања зашто тогаш да немаме, а најтрагично е кога веќе сме соблечени и неможе да се дигне.

Сигурно има и други со ваков проблем па ме интересира ваше мислење и искуство? Сте го решиле ли некако за постојано? Сте биле ли на доктор? Што ви кажале? Нешто читав дрка не доаѓа доволно крв, но од што е тоа последица? Може и од стрес/нервози, ама може да е и нешто друго колку што читав... Па прашањето е и дали се лечи? Лек некој нешто постои ли? Помагајте кажете ако имате нешто зашто незнам до кога ќе терам вака :)
Пријател,најдобронамерно,за вакви проблеми се оди на уролог.Инаку и јас имам другар со истиот проблем како твојот,максимална ерекција достигнува само кога внесува агресија во сексот и некои фетиши чудни за кои не би сакал да пишувам.Од ова можам да заклучам дека него проблемот му е психолошки.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Пријател,најдобронамерно,за вакви проблеми се оди на уролог.Инаку и јас имам другар со истиот проблем како твојот,максимална ерекција достигнува само кога внесува агресија во сексот и некои фетиши чудни за кои не би сакал да пишувам.Од ова можам да заклучам дека него проблемот му е психолошки.
и на другар ти што му рекле на уролог?
 
M

Muranyi

Гостин
и на другар ти што му рекле на уролог?
Нема отидено на уролог,знаеш колку ограничен народ сме.
--- надополнето: 18 август 2012 во 17:44 ---
Еве го одговорот.
Кога средината е различна, нова, и сексот е подобар, повозбуден си и то. Чак што више и женската ти се гледа поинаква. :)
Гледај да ги менуваш локациите, позите, начинот на водење љубов, зошто ако се ебавате само во кола или у кревет и само у доги и мисионарка, се здосадува, сексот станува рутина при што и напалењето е слабо. А видиш ко си бил на одмор одма било подруго, си внел некоја свежина у сексуалниот живот. Не е до к*рот, до умот е. ;)
Се е до умот.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
На 22 години ЕД тешко. Психа прави чуда. Него ти фино лепо на уролог, нема потреба никакви хормони да анализираш, со еден преглед од страна на уролог он ќе заклучи дали треба или не треба дополнителни анализи. Млад си, некад простата може да прави проблеми, кај млади луѓе може да дојде до благо воспаление навидум без никакви симптоми, а уствари твојот проблем е скриен симптом. Ништо страшно. И што си се потресол толку, колку полоши работи можат да те снајдат, ова лесно се третира.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
:pos: Не бе неможам а да не почнам да пукам сеири на темава,мислам кој од кој поголем доктор овде кој со фетиши кој му кажува дека рутина бил сексот и му се здосадувало а јданиот тој не може ни една партија да истера нити му се дига овие овде му викаат му се здосадило :pos:
Абе какво здосадување бре каква рутина 4 / 5 партии биле многу !? Деца намалете со што и да правите - конзумирате,помалку седење на компјутер ( самото седење на столица фотеља му ебе матер на феморалниот венски ситстем и тешко се доаѓа до ерекција и потешко се одржува истата) и помалку гледање порничи.
Значи за жена нема изговор нема те сваќам ( еднаш ке ти рече ок те разбирам ајде следниот пат) ама следниот пат ако ти се случи истото или ке лижеш ко луд јазик да ти падне или ке ти избега не ебана кобила фрла чифтиња деца. Со едно качување или двапати ништо не правиш,а ако свршиш многу брзо после ако не ти се дига ке треба да лижеш каде што си плукал. Џабе ке ви делам совети јас еве и на заебанција и на вистина би им препорачал на овие со дисфункцијава нека пробаат со машко јеби га ако не ти се дига на жена удри по мушки,или ке ебеш или ке те ебат трето нема вин вин ситуација во секој случај.
ИДИ НА УРОЛОГ
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро познат опомена пред бан од тема.
Ако можете да помогнете напишете, ако не воопшто не пишувајте.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Штом можеш до топ девојки да стигнеш, претпоставувам изгледаш привлечно и се одржуваш, одтаму да прашам дали идеш на теретана и дали нешто пиеш?
Кога те преслушуваме веќе, башка со картони не работиме..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Штом можеш до топ девојки да стигнеш, претпоставувам изгледаш привлечно и се одржуваш, одтаму да прашам дали идеш на теретана и дали нешто пиеш?
Кога те преслушуваме веќе, башка со картони не работиме..
Eректилна дисфункција од “пиење нешо“ од теретана не се добива.
Од “боцкање нешо“ е веќе правилното прашање.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Eректилна дисфункција од “пиење нешо“ од теретана не се добива.
Од “боцкање нешо“ е веќе правилното прашање.
Semantika de, ajde konzumiranje da primeneme za opsto.

Teretanata bese stepping stone do mojata poenta. Gleaj kako povrzav rabotive, kako Haus. :cool:
 
B

Black Guard

Гостин
Сте го решиле ли некако за постојано? Сте биле ли на доктор? Што ви кажале? Нешто читав дрка не доаѓа доволно крв, но од што е тоа последица? Може и од стрес/нервози, ама може да е и нешто друго колку што читав... Па прашањето е и дали се лечи? Лек некој нешто постои ли? Помагајте кажете ако имате нешто зашто незнам до кога ќе терам вака :)

Имаѓр рдно другарче имаше слична мака али се реши уствари женска му го реши стимулирајќи го делот под тестисите.

Но ова кај тебе е друга работа што значи дека и можеби и не е еректилна дисфункција.


то мислам дека не е доволно или па за време на однос скроз ќе ја изгуби цврстината... Иначе 23 години имам а ова ме мачи од 17 години кога прв пат девојката ми даде, иако до тогаш стално ми бил дигнат кога требало и сум немал проблем (или бар така сум мислел) баш кога ми даде ете нејќеше да стане поготово па кондом кога ставив... И

Ова укажува на друга работа затоа би те прашал интимно прашање,не мора да одговориш тука можеш да ми пишеш ПП-прашањето е поврзано со маструбирањето.

Види вака има многу случаи каде за време на пубертетот иадолесценција),посебно кај машките во кои има една специфична состојба,имено зборам за стимулите кои водат кон ерекција значи женските гради,триење,плескање по Гќз значи покрај визуелните стмулатори имаме и стимул на допир,примерот со плескање Гќз,Женски Гради нвната коса,понатаму аудиторните стимули значи звуците кои ги испушта партнерката и за време на предихра исто и коитусот самото нејзино дишење и звуци мимиките(изразот) на лицето на партнерката за време на однос е се главни Стимулатори кај мажот за постигнување ерекција одржување на истата па дури има и случаи на прејака ерекција кога ку*от ти е како бомба(ова е ретко),е сега што сакам да укажам-има многу случаи каде баш за периодот кој го спомнав т.е улавите години ние маструбираме,женските исто и тоа е нормално,но има случаи најчести се кај машките кои маструбираат почесто посебно во ран пубертет каде наместо реалните стимулатори за ерекција ги нема(визуелни,допиор,слухговор) ова е случај каде често се користи сексуалната фантазија за време на маструбирањето исто така ќе напоменам дека и кај гледањето порнографија сепак имаме отсуство на реални стимули претпоставувам веќе стануа јасно,имено за да се постигне ерекција перцепцијата на мозокот нема потреба од реалните стимули всушност се доаѓа до состојба да истите и не бидат толку сексуално стимулирачки и токму затоа сакам да те прашам околу маструбацијата,колку често посебно за време на пубертетот и адолесценција еве твојот пример на 17 години,дали за време на маструбирање имаш солидна ерекција за колку време при маструбирање најчесто доживуваш оргазам??

Сакаш одговори тука ако сакаш пиши ми Приватна порака,но имај ја предвид оваа можност


Мислам дека не сум до толку екстремен случај за импланти или пумпи..
Од тоа што прочитав најверојатно не ти треба никаква пумпа, батали такви идеи-тоа е за тешки случаи а сигурен сум дека не си +

Не пушам воопшто, а алкохол умерено конзумирам

Така да можно е претпоставувам твојот проблем да има токму ваква природа како што кажав дури и чест е кај машките овој проблем со перцепирање и интерпретирање на Сексуалните т.е стимулите кои предизвикуваат Ерекција и нејзино одржување а често е и решавањето на истиот,


Ако проблемот е ова тогаш нема потреба ниту да се нервираш да си додаваш стресови за џабе бидејќи со психотерапија ова се решава лесно најчесто и без лекови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom