Енергетска криза во Европа

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Toa se tehnicki problemi. Skapite saati i pikovite se preku den, nema logika togas da kratat.
Vidi toa e moja prognoza od iskustvo zadnji 5 6 godini. Ne e prv pat da sme manjak.

Problemot go napravi liberalizacijata, ne samo kaj nas tuku vo cel svet. Sektor kako energetika za koj treba dolgorocno planiranje i e od javen interes se ostavi vo race na privatni lica koj gledaat kjar i kratkorocen interes.

Sepak cenata e edna rabota, da ostanes bez struja kako drzava e tezok blam i rezil.Pogledni samo koj zemji se bez struja, Libija i drugi vukojebini.
Logikata e sto dokolku se desava preku den odma ke se doznae, a vaka moze da se protne. Iako nema pik sepak se raboti za okolu 7 casa zasteda na struja.

Za ovoj del mislam deka si vo pravo posto bliska osoba raboti vo Elem i on mi rece deka se tehnicki pricinite e sega dali vo pozadina ima nesto ne znam.

P.S Karot e pozelna rabota ama mora da postoi garancija, a ne zatvaras firma i ostavi gi lugeto na cedilo bez nikakvi penalii.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Зар Германија или во други развиени државни се неспособни идиоти?
Бидејќи се случува на светско ниво, не се неспособни идиоти (идиоти се, ама не неспособни), туку се си е плански.
Германија користи гас, ние користиме јаглен кој секој го продава. Нашите не успеа ни да набават јаглен нити пак да го држат РЕК Битола во исправна состојба.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Германија користи гас, ние користиме јаглен кој секој го продава. Нашите не успеа ни да набават јаглен нити пак да го држат РЕК Битола во исправна состојба.
Автоматски споено мислење:
Величина како Германија ќе си дозволи да зависи од некој друг, нема да има бекап план, не може да процени колку енергија и е потребна, дали откако ќе ги затвори нуклеарките, ќе бидат доволни ветерниците и фотоволтаиците, итн. итн.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Величина како Германија ќе си дозволи да зависи од некој друг, нема да има бекап план, не може да процени колку енергија и е потребна, дали откако ќе ги затвори нуклеарките, ќе бидат доволни ветерниците и фотоволтаиците, итн. итн.
После Меркел, Германија е банана држава. Нема слобода на медиуми, ги лажат луѓето со советска пропаганда за малоумни, а политичарите се марионети. На последните избори ѓерманците бираа помеѓу незакастрен балван од цду, дебело просто и грдо жениште од зелените (со фалсификувана диплома од мала речица) и неписмен идиот од спд. Популацијата е потполно деморализирана и господ нека им е на помош, зошто ништо друго не ги спасува.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Ko ke recat strujata e evtina i treba da poskapi posto neznam tamu nekade bila poskapa, prvo so mi idi da prasam kako stoime so platite tamu i tuka, vaka prosek.
Druga rabota, duri i so site legaci, tenderi, kradenje i perenje pari im e isplatliva cenata da bidi vakva kakva sto e, sto me vodi da pomislam kolkava bi bila da nema tolku legaci, tenderi, kradenje i perenje pari.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Франција пример нема да има никаква енергетска криза.Нуклеарните централи им работат со полна пареа.За разлика од нив Германија ги затвори сите ама по се изгледа направија превид.
Teska glupost e toa na germanija. Sepak i francija nema da projde ne cepnata od ova, iako izvezuvaat struja ovde problemot e pazaren. Ispreppetena e rabotata.
A za pazarot se isto oni krivi, zaedno so EU go forsiraat ovoj model i pamet ne im doagja.
Автоматски споено мислење:

Ko ke recat strujata e evtina i treba da poskapi posto neznam tamu nekade bila poskapa, prvo so mi idi da prasam kako stoime so platite tamu i tuka, vaka prosek.
Druga rabota, duri i so site legaci, tenderi, kradenje i perenje pari im e isplatliva cenata da bidi vakva kakva sto e, sto me vodi da pomislam kolkava bi bila da nema tolku legaci, tenderi, kradenje i perenje pari.
Ednostavno e be vlade, eftina e so site tie propratni raboti zaso koristis besplaten drzaven resurs, voda i jaglen. Zdravje da izgradat edna gasna pa kje vidime kolkava proizvodna cena kje izvadat.
Platite se nebitni u muabetot, ko so se nebitni koa ides da kupus telefon i kosta isto ko u amerika. Mene ne mi se svigja energetikata da e predmet na sloboden pazar, ali toa e.
Автоматски споено мислење:

Германија користи гас, ние користиме јаглен кој секој го продава. Нашите не успеа ни да набават јаглен нити пак да го држат РЕК Битола во исправна состојба.
Автоматски споено мислење:
Ova so energetskata kriza im sluzi kako dobro opravduvanje. Lugje naveliko se spremaat za nemanje struja, koj go pusti muabetov alal vera. Demek i vo evropa kje bide taka. Nema nikakva logika za nas da sme bez struja zimava, osven cista nesposobnost. Nie iame sistem baziran na jaglen, centrali i rudnici i kup jaglen u komsii.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 311111

Не се разбирам од енергетика, али ова не ми звучи на добро.
Imase denes gostuvanje na tv bratot koj go interesira vajda kje objavat snimka :D U princip ja prefrli topkata kaj elem i regulatorna, izglea znae deka go spremaat za pecenje cim ispliva vaka.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ova so energetskata kriza im sluzi kako dobro opravduvanje. Lugje naveliko se spremaat za nemanje struja, koj go pusti muabetov alal vera. Demek i vo evropa kje bide taka. Nema nikakva logika za nas da sme bez struja zimava, osven cista nesposobnost. Nie iame sistem baziran na jaglen, centrali i rudnici i kup jaglen u komsii.
Ти излегува директорот на МЕПСО и ти вели краднеме струја од европската мрежа затоа што не произведуваме доволно и немаме купено доволно. Без тоа краднење ние ќе имавме рестрикции. Сметај уште сме октомври , а потрошувачката ќе биде поголема во зимските месеци.
Транспорт на 900 000 тони јаглен без никаква железничка незнам како ќе го изведат освен со 500 камиони да транзитираат секој ден. Прашање е дали и Косово ќе ни продаде. Нашиот јаглен е тотално срање, од муабет со луѓе што работат во МЕПСО велат кој знае и што горат во РЕК и само се перат пари со тие ископи. Инаку тие истите ми велеа дека треба да поскапи пошто луѓето нерационално ја трошат струјата :D
Остај муабети со политичко самоубиство. Ќе ги пуштат ботовите да релативизираат и ќе изгледа најнормално тоа што немаме струја во 21 век во Европа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Ти излегува директорот на МЕПСО и ти вели краднеме струја од европската мрежа затоа што не произведуваме доволно и немаме купено доволно. Без тоа краднење ние ќе имавме рестрикции. Сметај уште сме октомври , а потрошувачката ќе биде поголема во зимските месеци.
Транспорт на 900 000 тони јаглен без никаква железничка незнам како ќе го изведат освен со 500 камиони да транзитираат секој ден. Прашање е дали и Косово ќе ни продаде. Нашиот јаглен е тотално срање, од муабет со луѓе што работат во МЕПСО велат кој знае и што горат во РЕК и само се перат пари со тие ископи. Инаку тие истите ми велеа дека треба да поскапи пошто луѓето нерационално ја трошат струјата :D
Остај муабети со политичко самоубиство. Ќе ги пуштат ботовите да релативизираат и ќе изгледа најнормално тоа што немаме струја во 21 век во Европа.
Ama toa e tocno, lugjeto neracionalno ja koristat a istata e nerealno eftina kaj nas. Tie pari za subvencioniranje idat od budzet sekako.
Inaku ne deka mepso krade, tuku snabduvacite ne gi ostvaruvaat nominaciite. Primer privatni firmi vikaat vo toj cas imame dogovoreno 200 MW a ne gi isporacuvaat, i mepso mora da povlece sistemski rezervi. A ja ko so razbrav i ovie privatni firmi, evropski dobavuvaci gi poebuvaat i im gi raskinuvaat dogovorite. So ovie ceni im se isplati penali da platat.
Kako i da e nie i prethodni sme vlecele od evropskata mreza, pa nemalo restrikcii za struja. Zimata 2016 mislam, bese ekstremno ladna, imase ludi ceni i nedostig kaj nas. Kje si plati drzavata i toa e.Samo so da bese elem spremen kje kostase 50 evra, a vaka 300 od MW.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ama toa e tocno, lugjeto neracionalno ja koristat a istata e nerealno eftina kaj nas. Tie pari za subvencioniranje idat od budzet sekako.
Inaku ne deka mepso krade, tuku snabduvacite ne gi ostvaruvaat nominaciite. Primer privatni firmi vikaat vo toj cas imame dogovoreno 200 MW a ne gi isporacuvaat, i mepso mora da povlece sistemski rezervi. A ja ko so razbrav i ovie privatni firmi, evropski dobavuvaci gi poebuvaat i im gi raskinuvaat dogovorite. So ovie ceni im se isplati penali da platat.
Kako i da e nie i prethodni sme vlecele od evropskata mreza, pa nemalo restrikcii za struja. Zimata 2016 mislam, bese ekstremno ladna, imase ludi ceni i nedostig kaj nas. Kje si plati drzavata i toa e.Samo so da bese elem spremen kje kostase 50 evra, a vaka 300 od MW.
Гласините велат дека веќе почнале со подготовки за рестрикции. Сега не е сигурно дека ќе има ама почнале да се подготвуваат ЕВН :icon_lol:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
Koga se ocekuva i kolku otprilika ke bide poskapuvanjeto procentualno?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.210
Поени од реакции
35.779
Koga se ocekuva i kolku otprilika ke bide poskapuvanjeto procentualno?
Сеа скоро нема да поскапуваат од политички причини. Ако има предвремени парламентарни не верувам дека ќе има поскапување.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
Сеа скоро нема да поскапуваат од политички причини. Ако има предвремени парламентарни не верувам дека ќе има поскапување.
Vcera nesto dzirnav, prosecnata plata ke ja kacuele, klasicna predizborna laga, megutoa mislam deka e poradi toa sto ke poskape strujata, odnosno se osven vozduhot. Toa se vika inflacija?
Zatoa me interesirase da prasam nekoj sho se razbira.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Vcera nesto dzirnav, prosecnata plata ke ja kacuele, klasicna predizborna laga, megutoa mislam deka e poradi toa sto ke poskape strujata, odnosno se osven vozduhot. Toa se vika inflacija?
Zatoa me interesirase da prasam nekoj sho se razbira.
Strujata ne e bazirana na pazarni principi kako inflacija i tn, tuku na politicka odluka. Taka da kje zavisi od vladata, kolku e prazen budzetot i tn.
Автоматски споено мислење:

Гласините велат дека веќе почнале со подготовки за рестрикции. Сега не е сигурно дека ќе има ама почнале да се подготвуваат ЕВН :icon_lol:
Pak kje kazam,moja procena e deka nema da ima nikakvi restrickii. Nie sme kapka vo moreto vo evropskata mreza.Rabotava e kolku kje se plati. Ako uspeat da gi startuvaat neso plus spored najavite mozhe da svrtat nekoj denar i da gi pokrijat zagubite.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Зар Германија или во други развиени државни се неспособни идиоти?
Бидејќи се случува на светско ниво, не се неспособни идиоти (идиоти се, ама не неспособни), туку се си е плански.



Австрија и Германија пред неколку недели ги информираа своите граѓани дека можно е (не значи дека ќе има) да има помрачење.
Не би требало. Во Германија затвараат електрани и форсираат регенеративна енергија. Арно ама зависат од увоз. Затоа проблемите.
Автоматски споено мислење:

После Меркел, Германија е банана држава. Нема слобода на медиуми, ги лажат луѓето со советска пропаганда за малоумни, а политичарите се марионети. На последните избори ѓерманците бираа помеѓу незакастрен балван од цду, дебело просто и грдо жениште од зелените (со фалсификувана диплома од мала речица) и неписмен идиот од спд. Популацијата е потполно деморализирана и господ нека им е на помош, зошто ништо друго не ги спасува.
Полека малце. Ја памтиш Меркел пред 16 години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom