Енергетска криза во Европа

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.390
Поени од реакции
6.380
Во Нордистан најеколошки освестени се Арачиновци.Кај нив никој не се грее на ќумбиња.За сметките за струја не се грижат,тука е државата да им ги платит.
Автоматски споено мислење:


Еуфрат некогаш огромна река сега е претворена во поток.Никогаш во историјата не се десило таква моќна река буквално да исчезне.Глечерите на половите забрзано се топат.Истото се дешава на Химелаите и Алпите.Ама ти си убеден дека глобално затоплување не постои?
dodeka ne zavrtele Tesla za prevoz i powerwall dobro e :ROFLMAO:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.311
Поени од реакции
19.824
5 дена ќе студи ебаго на снегот да се порадујме иначе сите прогнози викаат надпросечна зима. Ако се сеќавам добро таа трае уште некое време. Пред Февруари нема проблеми. Па и штедливи луѓето имаа потенцијал изгледа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
9.708
Поени од реакции
16.305
5 дена ќе студи ебаго на снегот да се порадујме иначе сите прогнози викаат надпросечна зима. Ако се сеќавам добро таа трае уште некое време. Пред Февруари нема проблеми. Па и штедливи луѓето имаа потенцијал изгледа.
nemate gajle vie, izdrzlivi ste.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
2.856
Поени од реакции
7.388
5 дена ќе студи ебаго на снегот да се порадујме иначе сите прогнози викаат надпросечна зима. Ако се сеќавам добро таа трае уште некое време. Пред Февруари нема проблеми. Па и штедливи луѓето имаа потенцијал изгледа.
Не му се секирај, само 3 месеци трае зимата, после иде пролет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.618
Поени од реакции
18.477
Реално Русија сега ја продава нафтата под $60 долари, така да таа цена е солидна за нив. Мислам дека нарочно ја поставија оваа цена за Русија да го преплави пазарот со нафта оти и требаат пари и да го заеби OPEC.
тенеке се возбуди како детенце кое чека поклон од дедо мраз за ова со нафтава.
САД од пред почеток на војната се обидуваат да ја симнат цената на нафтата. Замисли во ситуација кога целата стратагема на Русија (и ОПЕК) е цената на нафтата да биде што повисока, сега во моментална ситуација на намалена побарувачка и спуштена цена - тенеќе очекува дека Русија „ќе го преплави пазарот со нафта“ затоа што САД и вазалите им ставиле „висок“ лимит на цената. Демек еве ви добра цена, сега (само)убијте се со хиперпродукција. :facepalm:

Не како детенце, туку како млад мајмун се пали - и ај што се пали - ама приказни си конструира за да се пали. Ова со хиперпродукција на нафта од Русија, тоа ни САД не го кажуваат по нивните перални за мозоци. Премногу е ретардирано и како наратива а не па како обид да ги „убедат“ РФ да се самоубијат.
(кроспост)
Автоматски споено мислење:

OPEC+ Keeps Oil Production Unchanged, Maintains 2MMb/d Output Cut After Launch Of Russia Price Cap

Two weeks ago, oil tumbled after the WSJ reported a fake news hit piece quoting "delegates" who "said" that Saudi Arabia was preparing for a 500K oil production hike. We quickly countered that this was ridiculous and if anything OPEC+ would seek further production cuts, a view which other media promptly quickly picked up. In the end, the report of an output hike (which some interpreted as a gesture of good will from Saudi crown prince MBS who had just received immunity from the Biden regime), proved to be indeed fake news, but likewise any expectations of further output cuts were dashed when earlier on Sunday OPEC+ agreed to stick to its oil-output targets just two days after G-7 nations agreed to a $60 price cap on Russian oil, despite mounting concerns about oil demand as the world in swept up by a global recession and as new Covid-related lockdowns in China and lingering uncertainty over Russia’s ability to export crude have sent the price of oil sliding.
During a virtual meeting, OPEC+ decided to rollover the production cuts of 2 million barrels a day initially agreed to in October, a move which will allow the group time to assess the market impact of the price cap on Russian oil, the delegates said.

Автоматски споено мислење:

Ќе видиме, јас така мислам во моментов, Русија има купено флота од 100 танкери во сенка што би се рекло. И уште купува.

Сигурно не ги купува за да и стојат за зло време.
Дури и во пералните за мозок сигурно спомнале дека една од сопките што и ги прават на РФ, е одбивањето на осигурување на танкерите што пренсуваат руска нафта. Заедно со неофицијалните закани за безбедноста на таквите танкери.

Значи ако не можеш да добиеш осигурување, превезувачите нема да се нафаќаат да превезуваат. Што значи ќе ти трабаат твои танкери за да не зависиш од уценувачи... Ајде беш тенеќе, дури и ти би требало да можеш да собераш 2+2. Танкерите им се потребни за превоз и продавање на сопствената нафата. Од друга страна тоа не значи дека Русија се спрема за хиперпродукција на нафта. ММЕ, самите САД ќе им обезебедат танкери ако РФ се решат да се самоубијат со хиперпродукција.

Но ок, ова си бара базична сопособност за логично размислување. Јасно ми е дека премногу очекувам од тебе. :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.523
Поени од реакции
5.593
Што се секирате колку ќе е нафтата, кога и така нема да може да возиме кога и каде сакаме:Како инаку би се разликувала аристократијата од небањатата раја (без која реално немаше да стигнат до ова ниво, но јбг):

Underclass" human beings will have devolved into dim-witted, short, goblin-like creatures.......as a result of chewing on carefully processed foods. Reliance on medicine would result in weakened immune systems, with genetic weaknesses no longer thrown out of the gene pool. The logical outcome, says Curry, would be two sub-species of human beings; one group gracile (slim and attractive) and the other more robust and physically strong.
Како небањатите така лесно се прифаќаме е просто неверојатно. Ко Господ така да наредил и нема друго, а можеби реално и тоа заслужуваме. :toe:
below ground the Have-nots, the Workers getting continually adapted to the conditions of their labour... Such of them as were so constituted as to be miserable and rebellious would die; and, in the end, the balance being permanent, the survivors would become as well adapted to the conditions of underground life, and as happy in their way, as the Upper-world people were to theirs.


In searching for a new enemy to unite us, we came up with the idea that pollution, the threat of global warming, water shortages, famine and the like would fit the bill….All these dangers are caused by human intervention, and it is only through changed attitudes and behavior that they can be overcome. The real enemy then, is humanity itself.”
What if a small group of world leaders were to conclude that the principal risk to the Earth comes from the actions of the rich countries? And if the world is to survive, those rich countries would have to sign an agreement reducing their impact on the environment. Will they do it? The group’s conclusion is ‘no’. The rich countries won’t do it. They won’t change. So, in order to save the planet, the group decides: Isn’t the only hope for the planet that the industrialized civilizations collapse? Isn’t it our responsibility to bring that about?”
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.966
Поени од реакции
5.283

Japan sets price cap on Russian crude oil, excluding Sakhalin-2

Japan implemented a price cap on Russian crude oil from Monday, but crude oil imported from the Sakhalin-2 plant will be excluded, the government said in a statement.

Јако ограничување ставиле.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
9.708
Поени од реакции
16.305
Швабите преку ноќ станаа најголеми загадувачи во Европа.


@Staufer Kina moze da gomna da jade... gi stignavte i prestignavte :pos:
Автоматски споено мислење:


Japan sets price cap on Russian crude oil, excluding Sakhalin-2

Japan implemented a price cap on Russian crude oil from Monday, but crude oil imported from the Sakhalin-2 plant will be excluded, the government said in a statement.

Јако ограничување ставиле.
sega treba rusija da im go nacuka i da im sitnka nafta za duplo pa neka kupuvaat "kineska" ako im odgovara toa poveke.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom