Емоционален или безобѕирен (бесчуствителен)?

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Сакав да видам што е подобро да бидете емоционален,значи да ги покажувате своите емоции (смеа,плач) без разлика на полот или да бидете тотално ладен ни на мртво да плачете ни на живо да се смеете?

што е подобро?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Блазе си им на оние кои можат навистина да останат ладни. Јас неможам, иако ретко ги искажувам емоциите на начин да бидат видливи за околината па затоа некои кои не ме познаваат велат дека сум ладен.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па некако делувам ладно на прв поглед, тие што ме познаваат знаат да ги протолкуваат моите емоции. Некако не сум некој што премногу искажува емоции и некои доста добро знам да ги прикријам...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Секогаш ги искажувам своите емоции...во некои ситуации добро е да се остане ладен, ама сепак мислам дека е поубаво е да се биде емотивен отколку ладен.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Уф...подобро би било да ги искажуваме емоциите,така полесно се справуваш со нив и полесно можеш да процениш за што станува збор-за среќа,тага,задоволство.
Ова безчувствителен не би го нарекла така,попрво би рекла ладнокрвен или рамнодушен,кога веќе споредуваме со емоционален.
А лично за мене,ај да си кажам гледам тука сите кажале...:)мех..имам и тоа огромен проблем со искажување и покажување на емоции,ретко кој може да прочита што навистина се случува во главчево:)
 
D

Delux

Гостин
Покажувањето на емоциите секогаш покаживаат слабост,за жал често таквата слабост е искористена.Рамнодушноста е од корист...луѓето кои знаат вешто да ги сокријат емоциите се вистински уметници!
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Емоционална личност е подобро:smir:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Abe podobro e da se pokazuvaat emociite.. Ali ja sum EPTEN ladna.. Obicno sum mn ladna i deluem premnogu DIGNATO.. Iskreno ne ni iam neso mn mn cuvstva :D Kao mrtov konj sum.. :D Ali ima nekoi momenti koa ke me iznervira coek.. PREMN.. E togas ZDIVUVAM.. Toj eban BES cel grad moze da go primeti :D Kaj mene samo nervoza i bes se primetue :D Niso dr.. :D
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
A bre poarno e da se bide bezobrazen ama ajde!
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Според мое мислење..криењето на емоциите пред некоја личност претставува индиректно Лажење!
Затоа кон оние личности кои значат нешто во овој мој живот емоциите не се сокриени..
но кон личности пред кои не треба да покажувате салбости најубаво е да се биде Ладен / рамнодушен / безобѕирен итн!
па ова е мое мислење..а и така се однесувам
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
се` со свои граници,да знаеш да покажеш чувства,но да знаеш и да ги скриеш истите....
по природа сум чувствителна на одредени теми,работи кои ми се блиски и ми значат,а знам да се изненадам и самата себеси како на некои ептен важни и сериозни работи реагирам ладно,а за најмали ситници знам да изреагирам...
Премногу сум чувствителна...тоа е факт :)
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Koj e emocionalen ima pogolemi doblesti od sprotivniot na nego:smir:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Според мое мислење..криењето на емоциите пред некоја личност претставува индиректно Лажење!
Тука зборуваш за криење чувства кои ги имаш кон некоја личност?

А како е подобро? Не ми оди баш ако сум ладна, така повеќе се измачувам себеси. Потиснувањето на емоциите ми влијае негативно и подобро ми е кога отворено им давам израз на емоциите (без разлика дали ќе се смеам или ќе плачам).

И луѓето кои тука ги нарекувате луѓе без чувства некогаш реагираат емотивно. Значи, не може да се постави остра граница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom