Емотивни манипулатори

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Da, glumenje bolen, laziranje rezultati, samo za da se dobie vnimanie i sozaluvanje od drugite
Не само глумење болен за себе, туку и измислување болести за детето...

Демек моето 5 годишно дете ми е болно од леукемија, па ми требаат доста пари за лекување ако можеш помогни ми со една Богоројца

bogorojca.jpg

A за возврат цел живот ќе ти бидам благодарен... Е да се живееше од благодарност и од фала убо ќе беше...

А пак еден ден ко ќе имам пари дупло ќе ти возвратам...

Друго нешто некој што ќе ти вети дека ќе ти ги врати парите на тој и тој ден, абе чекав пари да ми дајт еден што ми борџит иначе не беше проблем одма ќе ти ги вратев...

Е ко ќе ми ги вратит парите тој што ми ги борџит кај што работев одма ќе ти ги дадам... Иначе и тој не е таков што не дават пари ама и него други луѓе го заебале...

Таквите „ИЗМИСЛЕНИ ПРИКАЗНИ“ сум ги видел кај доста луѓе...

А пак јас глумам демек им верувам и сето тоа што ќе ми го кажуваат им климам со главата...

Но тие не можат да сфатат дека јас глумам дека им верувам. (Дека глумам ептен наивен)...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.647
...емоциите не доаѓаат сами од себе,и двете страни го сакаат тоа што го прават
...не постои манипулација без дозвола за истата :)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас се пронајдов у темава,мислам дека сум емотивен манипулатор. )))))))
У комбинација со егоист
 
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
Ne sfakas, samo zeni koga baraat pomos e manipulacija. Odnosno sami mazite si gi digaat nadezite deka ako i pomognat na zena imaat shansa kaj niv, pa ispaga ko manipulacija.
Sho e malce... hmmm losho, oti ako si podobar od manipulatorite ke pomagas bez da ochekuvas nesto za vozvrat. Ili ne pomagaj, ama barem si iskren.
Разбирам јас се, и убаво ова што го наведе. Затоа го поставив како пример прашањево, дали разликуваме помош од манипулирање.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Најчестите фрази на манипулаторите:

Првиот пат кога ќе им помогнете „Ти си најдобар човек на светов што можит да постојт“... „Ако имаш нешто мака барај ме јас сум за тебе тука во секој момент. Полноќ да е и на полноќ барајме“... „Ти ми си појќе од брат“. „Пак еден ден кога ќе дојдам до убај пари самиот јас така ќе ти ги давам без да ми побараш и ич не мораш да ми ги враќаш...

Но втор пат кога ќе им помогниш ќе си го сватат дека тоа ти е должност...

Трет пат ако не им помогниш ќе бидеш пцуен и колнат. „Ич никојпат да немаш пари и тие шо ги имаш да ги дадеш за лекови, свеќи и за венец. Ете така им е крајната фраза на манипулаторите!!! Мислам нема тоа да ти го кажат директно в лице, но тоа на заминување со шепотење ќе си го кажуваат самите себеси...
Автоматски споено мислење:

Најчестите фрази на манипулаторите:

Првиот пат кога ќе им помогнете „Ти си најдобар човек на светов што можит да постојт“... „Ако имаш нешто мака барај ме јас сум за тебе тука во секој момент. Полноќ да е и на полноќ барајме“... „Ти ми си појќе од брат“. „Пак еден ден кога ќе дојдам до убај пари самиот јас така ќе ти ги давам без да ми побараш и ич не мораш да ми ги враќаш...

Но втор пат кога ќе им помогниш ќе си го сватат дека тоа ти е должност...

Трет пат ако не им помогниш ќе бидеш пцуен и колнат. „Ич никојпат да немаш пари и тие шо ги имаш да ги дадеш за лекови, свеќи и за венец. Ете така им е крајната фраза на манипулаторите!!! Мислам нема тоа да ти го кажат директно в лице, но тоа на заминување со шепотење ќе си го кажуваат самите себеси...
 
J

joli1

Гостин
...емоциите не доаѓаат сами од себе,и двете страни го сакаат тоа што го прават
...не постои манипулација без дозвола за истата :)
Не би се сложил со ова.

Манипулацијата се случува кога (во овој случај) емотивниот манипулатор ќе ја искористи наивноста и добрината на другата личност (жртвата) се со цел да добие нешто на краткотраен или долготраен план.

Ретко е кога самата жртва е свесна за манипулацијата и свесно ја одобрува, иако и тоа знае да се случи.

Мене најмногу ме нервираат оние што те прават ти да се чувствуваш виновно, за било каква ситуација. Најпрост пример, другар/ка што не си се видел одамна, па као ама ти не си ме побарал, а ни тие не те побарале тебе, ама знаеш, мора да се спомне дека ти си крив, не они. Мајка ми е одличен манипулатор за вакви работи, специјализирана е за вина делот, сите други се криви, ја никад, така што кога ќе осетам ваква особа во опкружување одма давам жолт, зашто доволно ми е таа таква во животот.

Секоја особа во глобала која ви влијае негативно на чувствата, треба да ја баталите ако можете. Некои и да не го прават тоа намерно, едноставно не ви влијаат добро и не треба да ви се во ваш круг.
Еден од бољи примери у темава напишани, мислам дека сите знаеме барем неколку личности кои се баш вакви.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
811
Не би се сложил со ова.

Манипулацијата се случува кога (во овој случај) емотивниот манипулатор ќе ја искористи наивноста и добрината на другата личност (жртвата) се со цел да добие нешто на краткотраен или долготраен план.

Ретко е кога самата жртва е свесна за манипулацијата и свесно ја одобрува, иако и тоа знае да се случи.



Еден од бољи примери у темава напишани, мислам дека сите знаеме барем неколку личности кои се баш вакви.
Не ми се пишуваат реферати, затоа ви оставам во аманет видео што совршено ја сумира манипулацијата:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Дали луѓе знаете доста манипулатори неколку недели/месеци каде имаат лежено:???

Во Коснозглобна Св.Еразмо Охрид...

Ехеееее колку манипулатори јас во животот сум видел што лично мене ме закрпеле со пари најчесто со една-две богоројци, не само мене а и други луѓе ама ајр од таа пара не виделе...

Еден мој долгогодишен колега што се занимава со закрпување пари на доста луѓе, (што и мене ме има закрпено), што ајр виде од таа пара кога во 40-тата година од животот му е нарушен центарот за рамнотежа и еднаш-двапати има паднато во несвест и често оди по болници за да си ја снима глата (конзервата)...

А и сите личности во животот мене што ме закрпеле со пари никој од нив не живее поубаво од мене. Нити пак понатаму поубаво ќе живеат...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Манипулаторите најчесто на Фејсбук споделуваат статии и статуси со верска содржина, најчесто од верски портали што се со исклучиво таа намена...

И се сликаат по цркви/манастири и ги објавуваат сликите каде што палат свеќи, бакнуваат икони, оставаат пари на иконата, за да стекнат луѓето впечаток дека се многу чесни лица...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
Манипулаторите најчесто на Фејсбук споделуваат статии и статуси со верска содржина, најчесто од верски портали што се со исклучиво таа намена...

И се сликаат по цркви/манастири и ги објавуваат сликите каде што палат свеќи, бакнуваат икони, оставаат пари на иконата, за да стекнат луѓето впечаток дека се многу чесни лица...
amin
 

Kajgana Shop

На врв Bottom