Емиграција во Сев.Америка

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Здраво дечки...Сакам да прашам дали некој може да ме упати за иселеничка виза во САД или Канада....Аплицирам веќе некое време на овие лотарииве ама немам нешо среќа. Чекам и бугарски пасош но сепак сакам да знам дали има и некој др начин . Е сега факултет немам (пошто не ти важи во оваа вукојебина) работам во угостителство век 8 години и имам големо искуство (плус 2 год како менаџер на хотел) ..Имам 25 години англиски знам перфектно ....Ако може некој да ме упати пошто веле скурчено ми е од нашиов менталитет (сите само од корист)0, од нашите политичари па дури и од нашиве "малоумни" женски .....Фала однапред
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Запиши се на факс, дојди на work and travel, вади возачка и после у Чикао ќе ти најдам работа јас :D и ќе хасламе до бола. 90% од Македонците се вака доени све илегала бевме и после праиш папири друго нема за Македонче.
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Запиши се на факс, дојди на work and travel, вади возачка и после у Чикао ќе ти најдам работа јас :D и ќе хасламе до бола. 90% од Македонците се вака доени све илегала бевме и после праиш папири друго нема за Македонче.
Тоа и размислував да ти кажам право...Али еден другар ме разубеди . Вика кога ќе те видат дека на 25 год си се запишал факс ке знаат одма што е работата (има логика )
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Запиши се на факс, дојди на work and travel, вади возачка и после у Чикао ќе ти најдам работа јас :D и ќе хасламе до бола. 90% од Македонците се вака доени све илегала бевме и после праиш папири друго нема за Македонче.
Првпат вака од прва да видам коментар што е точен 100%. Ова е најреален начин и возможен. Истата постапка ја напраив пред 10год. живеев во Napervile IL извадив и од Jesse White возачка , Работев во Westbrook , и имав комбинации и за папири, ама бев 50% 50% дали да останам и да ги досредам и дали да се вратам. Се вратив и више не ме примија назад.

BTW ако вадите возачка вака, по дифолт ви е штиклирано дека сте орган донор in case of emergency, ја се отштиклирав.
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Првпат вака од прва да видам коментар што е точен 100%. Ова е најреален начин и возможен. Истата постапка ја напраив пред 10год. живеев во Napervile IL извадив и од Jesse White возачка , Работев во Westbrook , и имав комбинации и за папири, ама бев 50% 50% дали да останам и да ги досредам и дали да се вратам. Се вратив и више не ме примија назад.

BTW ако вадите возачка вака, по дифолт ви е штиклирано дека сте орган донор in case of emergency, ја се отштиклирав.
Фала момци...Изгледа ќе бидам стар студент
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Првпат вака од прва да видам коментар што е точен 100%. Ова е најреален начин и возможен. Истата постапка ја напраив пред 10год. живеев во Napervile IL извадив и од Jesse White возачка , Работев во Westbrook , и имав комбинации и за папири, ама бев 50% 50% дали да останам и да ги досредам и дали да се вратам. Се вратив и више не ме примија назад.

BTW ако вадите возачка вака, по дифолт ви е штиклирано дека сте орган донор in case of emergency, ја се отштиклирав.
Проба да се вратиш назад?

Глупо е да замајуваме наш народ како што праат некои други. Познавам луѓе што се вратија со брак или со лотарија успеаа да се вратат назад.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Проба да се вратиш назад?

Глупо е да замајуваме наш народ како што праат некои други. Познавам луѓе што се вратија со брак или со лотарија успеаа да се вратат назад.
Што да замајувам у Скопје сум.
 

davidko

VR|46
Член од
9 декември 2009
Мислења
106
Поени од реакции
20
Запиши се на факс, дојди на work and travel, вади возачка и после у Чикао ќе ти најдам работа јас :D и ќе хасламе до бола. 90% од Македонците се вака доени све илегала бевме и после праиш папири друго нема за Македонче.
Мене ме интересира кој е начинот да извадиш возачка а да си нелегално останат ?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.682
Проба да се вратиш назад?

Глупо е да замајуваме наш народ како што праат некои други. Познавам луѓе што се вратија со брак или со лотарија успеаа да се вратат назад.
Ne moze.
Ja ispustil sansata za da izvadi dokumenti sega, mnogu mnogu tesko.
 

Trucker777

Shajsjdiais
Член од
6 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Запиши се на факс, дојди на work and travel, вади возачка и после у Чикао ќе ти најдам работа јас :D и ќе хасламе до бола. 90% од Македонците се вака доени све илегала бевме и после праиш папири друго нема за Македонче.
Da ne znaes nekoj koj ke prifati da bide sponsor plakjam kesh
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
Не ми се смеете на прашањево ќе ве молам ама ме интересира колку проценти се оданочува пензија американска, на пример, пензионерите македонци што работеле во америка колку им се крати од пензијата доколку се одлучат да се вратат во Македонија и тука да ја трошат? Некаде прочитав дека е 75% но неможам да го пронајдам тој податок повторно па не сум сигурна, а и искрено не сум слушнала некој наш македонец што работел во америка да се врати да ја зема пензијата во Македонија, знам за многумина пензионери кои што работеле во европа, германија, австрија, франција, но за американски пензионер во мк не сум чула, дали е тоа поради високото оданочување, можно е.....?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom